Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Nisan '11

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
2001
 

İletişimin gerçeği ancak diyalogla mümkün olabilir!

İletişimin gerçeği ancak diyalogla mümkün olabilir!
 

İletişimin bir üst seviyesi diyalog


Bir an duraksadınız biliyorum. Çoğunuz, “yani birileriyle iletişim kurmakla, diyalog kurmak arasında ne fark var ki” dediniz hatta. Var sevgili okurlar, var. Hem de çok önemli farklar var. İletişim, ortama, duruma ve insanların statülerine göre çeşitli sosyal maskelerle gerçekleşir. Diyalogda ise olumlu, dürüst ve samimi yaklaşım vardır. Aslında iletişimin bir üst seviyesi ve daha önyargısız biçimidir diyalog. Etkili diyalog kurabilen insan her şeyden önce dinlemeyi iyi bilir. Çünkü insanların neye ihtiyaç duyduğunu anlamak, onlara değer verdiğinizi hissettirmek için bu çok önemlidir. Karşısındaki kişiye saygı duyar. Kimseyi değiştirmek, ikna etmek için uğraşmaz. Kendisinden farklı insanların olabileceğini kabul eder ve onlardan farklı şeyler öğrenebileceği için sevinir. Hatta kişilerin hayatlarında olumlu gelişmeler olması için de yardımcı olur. Ön yargısızdır. İçinden geldiği gibi samimi bir şekilde kendisini ifade eder. Üstünlük kurma peşinde olmayıp, dürüst olmaktan yanadır. 

Diyaloğa göre iletişim çok daha rahat kurulur, her yerdedir. Ancak etkili diyalog için insanların bazı becerilere sahip olması gerekir. Öncelikle dinleme becerinizi geliştirin. Bunun için de daha sabırlı olmaya ihtiyacınız var. Sabır bir yetenekmiş gibi görünse de bunu geliştirebiliriz. Bu beceriyi geliştirmek için önce kendinizi dinlemeye başlayın. Acaba aklımızdan geçen düşünceler ve kalbimizden geçen duygular bize neler söylüyor. Bu insanın aceleciliğini dinginleyen bir pratik. Tabii ki bunun da dozunu ayarlayın. İnsanların tepkilerine kulak verin. İlla ki kendinizi haklı çıkarmak için uğraşmayın. Bu sizin bir sonraki adımda daha da başarılı olmanızı sağlar. Herkesi aynı anda mutlu etmek imkansızdır ama tepkileri azaltacak alternatif çözümler geliştirilebilir. Başkalarının sınırlarına saygı duyun. İnsanlara değer verin ama bunu gerçekten samimi bir şekilde yapın. Yapmacık olan daima göze batar. Sorumluluk duygunuzu biraz daha geliştirin. Fazlasıyla hassas olun demiyorum ancak her şeyden önce çevrenizde olup bitenlere karşı daha duyarlı olun. Bu tıpkı yapılması gereken bir işi “banane benim işim değil” deyip umursamamak gibidir. Bunu evdeki iş bölümüne benzetebiliriz. Herkesi keşfedilmeyi bekleyen değerli bilgi küpleri gibi algılayın. Çünkü hepimiz birbirimizden çok farklı bilgiler, tecrübeler öğreniyoruz. Yeri geldiğinde bir adım geri atmasını bilin. Bu yenildiğiniz anlamına gelmez aksine o anki gerilimi düşürmeye bile yardımcı olur. Hem unutmayın siz haklı olduğunuzu ispatlama çabası içinde değilsiniz. Zamanı gelince sizin farkınız kendiliğinden ortaya çıkar. 

Sonuç olarak iletişim önemli ama karşılıklı diyalog bundan daha da önemli. Birbirini gerçekten anlayan, konuşabilen, konuşmasını bilen insanlarla karşılaşmanızı dilerim. 

Sound of Serra 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 912
Kayıt tarihi
: 05.04.11
 
 

Tasarım tutkunu yaratıcı bir Anne :) ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster