Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mart '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
416
 

İletişimsizlik

İletişimsizlik
 

Güneş Operasyonu’nun yankıları sürüyor.

Muhalefet (DTP dışındaki) Kuzey Irak’tan erken dönüldüğü görüşünde.

Sayın Baykal bu günkü grup toplantısında Genelkurmay Başkanı’nın “İspatlasınlar üniformamı çıkarırım” yönündeki açıklamasına karşın TSK’nın Kuzey Iraktan sürpriz şekilde çıktığını ve bunun akıllara bir çok soru getirdiğini ifade etmeyi de ihmal etmedi.

Daha ilginç olan canlı yayımlanan konuşmasında Genelkurmay Başkanına kürsüden alışık olmadığımız bir üslupla seslenmesi. Sayın Baykal Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın dünkü basın toplantısında dile getirdiği, “Siyasilerle polemiğe girmem. Görev tamamlanmamıştır diyenlere soruyorum. Görevimizi siz mi belirliyorsunuz, görevimiz ne?” demesine karşılık olarak “Sen ne hakla konuşuyorsun. Ben Türk milletinin, TBMM’nin ana muhalefet partisinin genel başkanıyım, milletin vekiliyim ben. Milletin vekiliyim ben. Silahlı kuvvetlerimize bu görevi veren heyetin bir parçasıyım ben. O tezkerenin altında benim de imzam var. Milletin iradesi var orada" diyor ve büyük alkış alıyor.

Bir siyasetçinin hem de ana muhalefet liderinin doğru olmadığını düşündüğü konular hakkında konuşması, fikir üretmesi, eleştiri yapması kadar doğal ne olabilir ki… Hele bu bir de memleketin en önemli sorunu terörse… “Siyasilerle polemiğe girmem” diyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a aynı kürsüden “sen ne hakla konuşuyorsun”la başlayan sözleri şık olmamıştır.

Neden şık olmamıştır? Önce harekat süresiyle ilgili TSK’ya bir baskı olsaydı Genelkurmay elindeki olanaklarla bunu bir şekilde paylaşırdı. Çünkü terörle mücadele eden, şehit veren TSK’dir. Hal böyleyken askerin terörü yaratan bölgeden öngördüğü süreden önce bir takım etkilerle çekileceği hiç inandırıcı değil.

Diğer yandan meclis'teki grup konuşmasında PKK'ya yönelik sınırötesi operasyonu değerlendiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TSK'nın açıklamalarındaki bazı ifadelerin PKK'ya itibar kazandırdığını söylemesi ilk bakışta PKK’nın istemeden övülmüş olabileceğini düşündürüyor. Genelkurmay’ın operasyona ilgili yaptığı basın açıklamalarında etkisiz hale getirilen hedeflere ilişkin olarak, “komuta merkezi, muhabere ve lojistik tesisi ve mürettebatı olan uçaksavar mevzii gibi terimlerin, teröristlere savaş hukuku kapsamında savaşan taraf statüsü atfedecek nitelikte olduğunu düşünmekteyiz” diyor ve bu nitelendirme ve atıfların, terör örgütünün hak etmediği bir imaj ve prestij kazanmasına hizmet edebileceği endişesini dile getiriyor.

Avrupa ve Amerika basınının terör örgütüne bakışını ve yaklaşımını gösteren “özgürlük savaşçıları, Kürt asiler” gibi yakıştırmalar her gün gazete manşetlerine taşınırken Genelkurmayın basın açıklamalarında yer verdiği bu ifadelerin terör örgütüne nasıl prestij kazandıracak? Anlaşılması zor.

Terörle mücadele eden bir ülkenin karşılaşabileceği zorlukları yaşıyoruz. Muhalefet hassas. Hassas olması da son derece normal. Kanaatim liderler arasındaki bilgi paylaşımının yetersiz oluşu kaygıları arttırıyor. Oluşan kaygı daha önce yaşamadığımız yoğunlukta açıklamalara yol açıyor.

Kamuoyunda oluşan terör örgütüne yeni bir toparlanma fırsatı verilmiştir endişesini ortadan kaldırabilmek için ülkesini seven liderlere yeterli bilgi verilmelidir.

Harekatın her ayrıntısının kamuoyuna açıklanmasını beklemek te makul bir talep değil. Terörle mücadele ediyorsunuz dünyanın gözü üzerinizde iken operasyonla ilgili ayrıntılı açıklama yapmak veya beklemek doğru mudur?

Yıllardan beri canımızı acıtan terör Türkiye’nin siyaset üstü meselesidir. Herkes sorumlu davranmalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bahçeli köpürerek; Baykal, kaşıyarak; Erdoğan haklıyı oynayarak; Asker, asker doğruyu bilirlik yaparak olayı çığrından çıkarıyorlar. İnanın ilgili olduğum halde, okumuyor ve dinlemiyorum artık. Bunlar bir devleti ancak üç beş sene yönetilirler, bunların görevi on-onbeş sene filan sürse, ülke çok kötü yerlere gelebilir.

Erdal Aydın 
 06.03.2008 16:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 3886
Kayıt tarihi
: 25.08.07
 
 

Samsun Terme Şuvayip Köyü'nde doğmuşum. İlk ve ortaokulu Terme'de, lise öğrenimimi Ünye'de tamala..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster