Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '08

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
22020
 

İlginç bir empati hikayesi :)

İlginç bir empati hikayesi :)
 

Bir ülkenin kralı en sevdiği atını kaybetmiş ve bu yüzden çok üzülmektedir. Atı bir türlü bulamadığı için ortaya bir ödül koyar. Herkes ödülü kazanmak için koşar gelir; ama atı kimse bulamaz. Çoban kralın huzuruna çıkar ve atı bulacağını söyler. Kral buna inanmaz. Ülkenin en akıllı kişileri atı bulamadı da bu budala mı bulacak? Çoban atı aramak için kraldan izin ister. Kral çobana peki öyleyse ara bakalım der.

Çoban birkaç saat içinde atı bulur ve saraya getirir. Kral bu duruma şaşırır. Çobana atı nasıl bulduğunu sorar. Çoban “ Çok kolay oldu hükümdarım. Kendimi atın yerine koydum, bir at olsam nereye gideceğimi düşündüm ve onu hemen buldum. Çobanın cevabı kralın çok hoşuna gider ve ödülün çobana verilmesini emreder.

Empati, iletişim kurduğumuz kişilerin duygu ve düşüncelerini onların dünyasından bakarak anlamaya çalışmaktır. Kendimizi karşımızdakinin durumunda hayal ederek onların sevinç ve hüzünlerini, kaygılarını, neler hissettiklerini ve ne düşündüklerini tüm yönleriyle objektif biçimde algılayabilmektir. Empatik dinlemede amaç sadece anlatılanların doğru biçimde anlaşılmasının yanı sıra dinlediklerimizin, anlatanın dünyasında hangi konularda ne gibi etkileşimlerde bulunduğunu anlayabilmektir. Anlatılan olayların gelişim aşamalarını dinlerken aynı zamanda olayların çıkış noktalarına ulaşabilmektir. İletişimde ifade edilmeyen ya da edilemeyen hisler, duygu ve düşünceler olabilir. Empatik iletişimde tüm bunların hassas bir duyarlılıkla algılanması dialoğun verimliliğini arttırır. Çoğu kez beden, ses tonu, jest ve mimikler kelimelerin söylediklerinden çok daha fazlasını söyler. Bu gerçeği göz önünde bulundurmak daha uygun tepkiler verebilmek için oldukça önemlidir. Siz açık ve net konuşurken onlar sizi duymayabilirler ya da söylediklerinizi eksik anlayıp yanlış yorumlayabilirler, anlattıklarınızın doğru anlaşıldığından emin olun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5724
Kayıt tarihi
: 06.10.08
 
 

Günün dünden güzel olsun... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster