Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '15

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
194
 

İlginç İnanışlar

İlginç İnanışlar
 

İlginç İnanışlar


Kargo Kült
 
"Güney Pasifık'te Malinezya adalarının yerlileri, «USA» diye okunan fakat kendilerinin okuyamadıkları bir takım harflerle vücutlarına dövmeler yaparlar. 
 
İddialarına göre, çok çok uzun bir zaman önce, Amerika denilen yabancı bir ülkenin kralı tarafından ziyaret edilmişlerdir. Bu kralın adı John Frum'dur. 
 
Ve Kral, günün birinde bu zavallı hayatlarını geliştirmeleri ve mutluluğu bulmaları için, yanında 50 bin göksel yoldaşı olduğu halde, Masur Yanardağı'ndan geri döneceğine söz vermiştir. 
 
Ve yerliler derler ki, tanrı John Frum, ancak geleneklerine saygıyı sürdürür ve de tanrılara itaat ederlerse, geri dönecektir. Bu amaçla da tahta çubukları sırtlar, eğrelti otlarıyla kaplanmış basit tahta kutulara dualar fısıldar, ritmik daireler halinde danslar yaparlar. 
 
Bütün bunlar ne mi ifade etmektedir. Yalnızca ve de yalnızca, 1942'lerde bu adalara çıkan ve ABD donanması tarafından kurtarılana kadar burada kalan Amerikan askerlerinin anısının sonuçlarından başkaca bir şey değildir bu olup bitenler. 
 
John Frum kültü olarak bilinen "Vanuatu" olup halen geçerliliğini yitirmemiştir. Bu dine mensup insanlar her yıl 15 Şubat'ta John'un büyük bir kargo ile döneceğini düşünmekte ve karşılama ayinleri yapmaktadır.
 
Kargonun uçakla geleceğine inanan yerliler bir araziyi çalılardan temizleyerek, bambudan imal edilmiş kontrol kulesi ve trafik hava kontrolörleri için tahtadan kulaklıklar yaptıkları bir havalimanı inşa etmişler. Orada bugün de John Frum'u bekliyorlar!."Pasifik Okyanusu'nda yaşayan bir kabile, tanrılarının İngiltere Kraliçesi'nin eşi Prens Philip olduğuna inanıyor Pasifik Okyanusu’ndaki adalar topluluğu Vanuatu’nun Tanna adasında yaşayan Yaohnanen kabilesi, yüzyıllar önce ölen bir atalarının ‘tanrı’ olarak yeniden dünyaya geleceğine inanıyor.
 
-------------------------------------------------------------------------------
 
Aydan Gelen Adam
1871 Eylülünde Rus kaşif gezgini Nicholas Miklouho-Maclay, Vıtiaz adlı gemisiyle Yeni Gine kıyılannda Bongu'ya geldi.
Yerliler onun hareketlerini, belirli bir uzaklıkta durup kendilerinı güvenceye alarak hayretle seyrettiler. Bir gece onu gemici feneriyle dolaşırken gördüler. 
Hemen bir söylenti yayılıverdi ortalığa; Maclay mutlaka aydan gelmiş olmalıydı. Bu Rus kaşif, iyi yürekli, dost davranışlı ve yolundan şaşmayan biriydi; yerlilerle olabildiğince en iyi şekilde görüşmeye uğraşıyordu.
 
Bir hayli çaba harcayarak yerlilere, aydan değil Rusya'dan geldiğini açıkladı. Gelgelelim Rusya denilen yer, adamlara hiçbir şey ifade etmemişti. Üstelik bu ziyaretçinin beyaz bir derisi vardı, hem de koskocaman bir gemiye kumanda ediyordu.
 
Hemen karar verdiler, onu tanrı Tamo Anut'un rahipliğine seçtiler. Vıtiaz da "tanrısal taşıt" oldu. Kimbilir hangi gemi enkazından kıyıya vurmuş, tahtadan bir heykel de tanrıları Tamo Anuf'un önünde huşu içinde eğilecekleri bir simgesi mertebesine yükseltildi.
 
Daha sonra buralara Hollandalılar ve Almanlar geldiğinde, hemen her yerde tann Tanrı Anut'un simgeleriyle karşılaştılar; her yerde de bu tanrının dönüşü bekleniyordu.
 
Yerliler, Avrupalılara yaptıklan açıklamada, tanrıları Tamo Anut'un "Anut ülkesinde" oturduğunu, buranın en yüce yaratıcı tanrının ülkesi olduğunu ve insanlann orada kocaman evleri, madenden aletleri bulunduğunu anlattılar. 
 
Bir sabah garip bir şey oldu: Kıyıdan yabancı bir vapur geçti. Yerliler dumanlar saçan bu canavarı dikkatle seyrettiler. Gemi ufukta kaybolduktan sonra hemen bir haber yayıldı, tanrı Nicholas Miklouho-Maclay geçmişti, hem de büyük bir puro tüttürerek...
E.Daniken-Tanrıların Şoku
------------------------------------------
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in kocası Prens Philip 1974’te Vanuatu’yu ziyaretinde sadece Tanna adasında yaşayanların elini sıkmıştı.
 
Bu yüzden Yaohnanen kabilesi Prens Philip’in tanrı olduğuna inanıyor.
 
İmzalı fotoğraf ‘kanıtı’ Kabile üyeleri yıllar önce Kraliyet Ailesi’ne bir domuz hediye etmiş. Karşılık olarak ise sadece Prens Philip’in imzalı fotoğrafı gönderilmiş.
 
Kabile üyeleri bu durumun Prens’in tanrıları olduğunu kanıtladığını söylüyor. Prens 10 Haziran’da 89 yaşına basacak.
 
Bu tarihte Prens’in başlarına geçeceğini düşünen kabile üyeleri şimdiden bir barakayı tanrıları için tapınak haline getirdi bile.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 191
Toplam yorum
: 92
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 1158
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

Başlangıçta sadece su ve onun üzerinde salınıp duran sis mevcuttu.  Baba Apsu ortaya çıktı ve tat..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster