Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '17

 
Kategori
Çalışma Yaşamı
Okunma Sayısı
155
 

İlham ekibi

İlham ekibi
 

Motivasyon iyidir, ancak İlham daha iyidir. ??

Bu yazı genel bir yazı olup, takımdan ziyade bireysel olarak ta uygulanabilir.

İlham ekipleri oluşturun! Şöyle ki,

Çalışanlarınızın motivasyonlarının artması, daha enerji dolu ve daha güçlü hissetmelerini sağlamak, alınacak verimi en üst seviyeye çıkarmada yardımcı olacaktır. Kimse, motivasyon ve enerji seviyesi düşük yerde çalışmak istemez. Daha güçlü personel, daha az yönetim gerekir. İlham ekibi oluşturmak her yöneticinin amacı olmalıdır.

Bu yazı da ilham ekibi oluşturmanızda yardımcı olacak 7 basit kuraldan bahsedeceğim.

 

1.) Tutkularını Ateşleyin.

Tutkulu insanlar daha fazla yol alırlar; onlar hedeflerine ulaşmak için daha uzun ve daha çok çalışır. Bu sebep ile Liderleri olarak, bu tutkuyu ateşlemek gerekir.

İyi haber şu ki bu işlem bulaşıcıdır, bu yüzden kendi tutkumuzu bularak işe başlamalıyız. Bu tutkuyu gösterirken ekiplerimize heyecanla iletişim kurduğumuzda, durumun bulaşıcı hale geldiğini göreceğiz.

Ama bu insanları uzaktan göreceksiniz, tutkunun, gerçek olması gerekir.

 

2.) İnançlarını Besleyin

Takımı sorunlara karşı hareketlendirmek için teşvik etmeniz, işe devam etmek için güven verir. Bunu yapmak için, takımın yeteneklerine olan inançları beslemek ve yeteneklerine olan güveni inşa etmek gerekir. İnsanlar, başarılı olacağına inandıklarında, bu başarı olasılığını arttırır ve kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline gelebilir.

 

3.) Nelerin Mümkün Olduğunu Gösterin

İnsanlar çok çalışmaktan değil, hata yapmaktan korkuyorlar. Başarılı olduklarını gördüklerinde ise neleri yapabileceklerini görüyorlar.

 

4.) Hedef Edinin

İnsanlar önemli olan şeyleri elde etmek için çalışır, onlara amaç duygusu verir ve daha güçlü bir tutku beslenir yada desteklenirse, başarıya ulaşılır. Ekibiniz için, hedef bulmak ve tutku oluşturmanız gerekir.

 

5.) Katılmaya Davet Edin.

Ekibinize, “ne yapmamız gerektiğini söylemek” yerine, “bunun için neye ihtiyacımız var” sorusunu yönelterek daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Böyle bir daveti kabul etmek, kısmi sorumluluğu ve hesap verebilirlik olasılığını kabul etmektir.

 

6.) Başarmayı Tanımlayın.

Başarıyı tanımlamak, güçlü bir araçtır ve oldukça fazla faydaları vardır. Başarı, kendimize güveni ateşlememizde en basit araçtır. Ne kadar tekrarlanırsa desteği o kadar artar. Başarıları tekrar etmek, çıtayı bir tık yukarı taşımamıza yardımcı olur.

 

7.) Ekiplerinizi Güçlendirin.

Daha güçlü ekipler, daha fazla sorumluluk alır. Ekibinizi güçlendirmek için, işin ihtiyacı olan tüm araçların tedarik edilip kullanılmasına izin vermek gerekmektedir.

 

İlham ekipleri oluşturmanın pek çok faydaları vardır. Ekip, işi sahiplenir, sorumluluk alır ve iş kendi kendine başlar. Onlar çözüm odaklı ivme oluşturdukları için daha az yönetim gerektirir. Bu durum, herkes için daha az stresli sağlıklı bir ortam oluşturur.

http://muminokan.com/motivasyon-yazilari/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 757
Kayıt tarihi
: 06.01.14
 
 

37 yaşında, girişimci, okur, yazar, çiftçi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster