Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
670
 

İlhan Selçuk ve bir söyleşiden anılar

İlhan Selçuk ve bir söyleşiden anılar
 

Soldan sağa: Ümit ZİLELİ, Coşkun KARABULUT, İlhan SELÇUK, Nuri KURTCEBE, Deniz SOM, Sunay AKIN


1. Ölüdeniz Kültür ve Sanat Festivali etkinliklerinde tanışmak kıvancına eriştim. 1-5 Eylül 2004 tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinliğin söyleşi bölümünde Cumhuriyet Gazetesi Yazarları'nın söyleşisi vardı. Söyleşiye katılacak yazarlar İlhan SELÇUK, Sunay AKIN, Ümit ZİLELİ, Nuri KURTCEBE(Çizer) ve Deniz SOM' du

Festival Komitesi Başkanı Sayın Ümit YILMAZ, söyleşiyi yönetme görevini bana vermişti. Benim için gurur verici bir görevdi ama bu "yönetme" işi nasıl olacaktı. Yüzbinlerin düşüncelerini paylaştığı ve yollarından gittiği bu değerleri yazarları hele de büyük usta İlhan SELÇUK'u yönetmek haddime mi düşmüştü?

Ben söyleşi programını yapmak üzere işe koyulurken üstad İlhan SELÇUK sıkıntımı yüzümden anlamıştı. " Gel yanıma otur birlikte hazırlayalım" deyince nasıl sevinmiştim. O sıkıntılı anımdaki mütevazi yaklaşımı ve yardımını hiç unutamam ve saygıyla anarım.

Kayaköy'de yapılan söyleşiye 400 üzerinde dinleyici katılmıştı. Ve ben söyleşiyi değerli yazar İlhan SELÇUK'un verdiği yöntemle açmış ve süresi içinde başarılı bir biçimde bitirmiştim.

Atatürkçü, çağdaş, uygar düşüncelerini halkla paylaşan bu değerli aydınları yakından tanımaktan son derece mutlu olmuştum. Şimdi bu değerli yazarlardan İlhan SELÇUK'un hiç hak etmediği biçimde uygunsuz ve zamansız sorgulamaya götürülüşünü görmekten büyük üzüntü duyuyorum. İçim burkuluyor. Ömrünü halkının aydınlanmasına vermiş bir yazara bu tür uygulamalar ülkemizin geldiği nokta adına umutsuzlandırıyor beni. Herkesin fikri başka başka olabilir. Ama düşünen ve yazan insanlara fikri ne olursa olsun, isterse düşündüğünüzün tam tersi olsun yaklaşım böyle olmamalı. Çok üzücü çok!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Son aylarda, hatta yıllarda yaşadıklarımıza şöyle bir bakınca, yok yok, bu topraklar bütün bunları asla hak etmiyor, değerler, değerlerimiz.

Şahin Yamaner 
 23.03.2008 21:02
 

İlhan Abi'nin, bu resimdeki konuşma yaptığı yer çok tanıdık geldi birden.:) Yoksa hepimiz orada mıydık.:) İnanılmazdı değil mi? İlhan Abi ve diğer Cumhuriyet Gazetesi'nin değerli yazarlarını memleketimizde ağırlamak...inanılmazdı. Hele onların "duruş"larını algılamak; hem bilgi, hem deneyim hem insan olarak. iyi ki yazdın bu yazıyı, hele bu satırları okurken İlhan Abi'nin evinde olduğunu bilmek, ayrı bir mutluluk. Sevgiler, maviyle.

derinmavi.. 
 23.03.2008 19:33
Cevap :
Evet sizler de dahil tüm dostlar oradaydı. Bu fotoğrafı böyle bir günde gündeme getirimek istemezdim ama böyle değerlerle birlikte olmanını kıvancını da paylaşmak istedim. Katkın için teşekkürler Sevgilerimle  23.03.2008 19:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1089
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1093
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster