Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '07

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
410
 

Ilımlı islam, islami terör

Son dönemin en popüler konularından birine değinmek istedim bu yazımda.Duyduğumda tüylerimi diken diken eden iki kavramdan bahsedeceğim sizlere.1-ILIMLI İSLAM, 2-İSLAMİ TERÖR

Öncelikle şöyle genel bir açıklama yapmakta fayda görüyorum. İslam özünde tektir ve tasnif edilemez. Yok efendim ılımlı islam, yok efendim tropikal islam bu tür tanımlamaları doğru bulmadığımı bilmenizi isterim. Kavram kargaşası yaratarak birilerinin menfaat sağlamalarına tepkisiz kalmak bana göre olmadığından sizlerle bu konudaki görüşlerimi paylaşmak istedim .Mesele daha teferruatlıca ele alınabilir elbette ama konunun özü budur. İslam tektir ve ne şekil ve surette olursa olsun tasnif edilemez, kategorisel bir islami anlayışın varlığından söz edilemez.

Gelelim İSLAMİ TERÖRE. Asla ama asla biraraya gelmesi mümkün olmayan iki kavramın biraraya getirilmesi suretiyle elde edilen bu kavram hakikatte islamı bilen(yaşayan)herkesi çok üzmekte ve derinden yaralamaktadır. Zira içinde şiddete yönelik tek bir olumlu yaklaşım bulundurmayan müstesna İSLAM dini isminin terörle birlikte telaffuzundan beridir. Ricam o ki; bilir kişiler, sosyologlar, toplum bilimciler vede terörü konuşan herkes konuşmalarında sıklıkla yer verdikleri bu kavramları cümle içinde kullanırken bu ülkenin halkının müslüman bir halk olduğunu ve bundan ziyadesiyle rahatsızlık duyan geniş bir kesimin olduğunu göz ardı etmesinler.

Hulasa nufusunun %90'ının müslüman olduğu bir coğrafyada İslamı telaffuz eden ağızların ve dinleyen kulakların daha dikkatli olması gerektiğine inanıyorum. Aslında uzunca bir yazı olması gerekli idi ama zaman almaması bakımından ana hatlarıyla bu kadar yazmayı uygun gördüm. Yorum ve eleştirilerinizle olgunluk elde edip kendimi geliştirmeyi ummaktayım. Şimdiden yorum ve eleştirileriniz için teşekkür ediyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zaten fazla söze gerek yok.Kısaca özetlemişsiniz. Önemli olan anlatmak istediğinizi en kısa ve en doğru yoldan dile getirmek. Elinize sağlık derken kısa bir özürde bulunmak istiyorum. "İnançları Sorgularken"başlıklı bloğuma gönderdiğiniz yorumu yanıtlarken yanlışlıkla sildim. Tekrar özür diler,yorumunuz için teşekkür ederim.

Melek Koç 
 26.10.2007 15:06
 

Maalesef, gerçek islam dininin yerine artık, hurafelerle dolu dayatma dini yaşanmaktadır. Aslında İslam dini kolaylık dinidir ama maalesef karşınmızdaki müslüman olsun olmasın, onu nefretimizle yok etmeye hazırız. Karşımızdakini anlamaya onu öyle kabul etmemekte direniyoruz.

Murat Zenginer 
 24.10.2007 17:51
 

Yoruma bile gerek yok. Destek niteliğinde olsun yazım yeter. Selamlar.

Tarık Azra 
 19.10.2007 8:44
 

Ali Bey yorumlarınıza katılıyorum. Saygılar.

Beyazlale 
 18.10.2007 21:34
Cevap :
Ilımlı islam -İslami terör yazımla alakalı olarak:Açıkçası bu konuların konuşulmasının pekte kolay olmadığı ülkemizde olumsuz yorumlar almayıda beklerken ağırlıklı olarak olumlu yorumlar almam beni sevindirdi.İlginize teşekkür eder saygılar sunarım  19.10.2007 20:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 368
Kayıt tarihi
: 03.10.07
 
 

1981 yılında Konya'da dünyaya geldim. Şu an mağazacılık işiyle uğraşıyorum. Evli ve bir çocuk bab..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster