Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
516
 

Ilımlı laiklik

Ilımlı laiklik
 

Laiklik laikliktir. Ilımlı laiklik diye birşey olamaz.


Son zamanlarda Türkiye'de bazı "Aydın" çevrelerde ılımlı İslam'dan sonra şimdi de ılımlı Laiklik lafları telaffuz edilmeye başladı. Katı Laiklik doğru değilmiş, Müslüman dindar toplumun inançlarına saygı göstermek gerekliymiş bu da katı değil ılımlı laik devletle olurmuş. Bunu öne sürenler iki türlüdür : 1) Laikliği din düşmanlığı zanneden cahiller 2) Şeriat devleti peşinde olanlar.

Laiklik laikliktir. Katısı, ılımlısı olmaz. Laikligi biraz yumuşatalım dediğimizde Laiklik olmaktan çıkar.

Bir yönetim ya laiktir ya değildir. İkisinin arası olmaz. Bir kadının hamile olması gibi : kadın ya hamiledir ya değildir, çok hamile veya biraz hamile diye birşey yoktur. Devlet aşırı laik biraz daha az laik olmalı demek bir kadına : " sen çok aşırı hamilesin, senin hamileliğini biraz azaltalım " demekten farkı yoktur.

Laiklik din düşmanlığı değildir. Tersine farklı dini inançları olanların bu inançlarını yaşamalarına dine dayalı devlet rejiminden çok daha geniş özgürlük sunar. Çünkü dine dayalı devlette hakim din hatta mezhep diğer din ve mezheplere yaşama hakkı tanımaz. Laiklikte devlet dine dayalı değildir devletin dini yoktur. Bu o devleti temsil edenler kafirdir anlamına gelmez. Kişisel hayatlarında istedikleri dine bağlı olurlar ya da hiçbirine bağlı olmazlar. Laik devlette bu tercih kişiye kalmıştır. Kimsenin dinine mezhebine engel olunmaz. Kimse kendi dini yaşam tarzını komşularına dayatamaz. Halbuki din devletinde belli bir din hatta mezhep tüm topluma dayatılır.

Devlet aşırı katı laik biraz yumuşamalı diyen sözde aydınlar ya cahil ya da esas amaçları adım adım Laik Devleti yıkmaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 415
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 2000
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster