Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '12

 
Kategori
Kişisel Gelişim
 

İlişki kurmakta zorlanıyor musunuz?

İlişki kurmakta zorlanıyor musunuz?
 

kendinizle iyi geçinirseniz başkalarıyla daha kolay geçinirsiniz


Başkalarıyla iyi ilişki kurmanın ilk kuralı, kişinin kendisiyle iyi bir ilişki içinde olmasıdır. Kendinizle ne kadar barışıksanız, başkalarıyla da o kadar iyi ilişkiler kurarsınız.

Kendinizle olan bedensel- zihinsel ve duygusal ilişkinizi iyileştirmenin yolu, beğenmediğiniz yanlarınızdan kurtulmak değil, onları kabul edip, daha iyi hale dönüştürmektir. Kendinizle iyi ilişki içinde olduğunuzun kanıtı da, sizin ne kadar tutarlı davrandığınız ve kendinize karşı ne kadar saygı duyduğumuzdur.

Düşünce tarzınız ve yaptıklarınız, ilişki şeklinizi belirler. İyi bir ilişki kurmanın ikinci yolu, diğer kişiyle uyum içinde olmak, karşılıklı etkileşime açık olmaktır. Etkileşime açık insanlar karşısındakine de saygı duyarlar. Uyum içinde olmak diğer tarafın fikirlerini kabul etmek değildir, onun yerine de, onun koşullarında olarak onu anlamaktır. Bu da size bir şey kaybettirmez, sadece daha iyi ilişki kurmanızı sağlar. Çünkü böylelikle karşınızdaki insanın kim olduğunu ve ne hissettiklerini anlarsınız. Dünyaya onların gözüyle bakarak empati yaparsınız. Siz bunu yaptığınızda karşınızdaki birey rahatlar ve size karşı o da uyumlu olmaya başlar.

İyi ilişki kurmanın diğer bir yoluda karşılıklı olarak güven ortamının oluşmasıdır. Güven soyut bir kavramdır. Güven olmadan birlikte yaşamak, yol gitmek çok zordur. Güven, karşınızdakine sunduğunuz bir hediye gibidir. Birisinin güçlü olduğuna , güçlü olacağına inandığımız zaman güvenirsiniz. Güvenilmek herkesin hoşuna gider. Ancak size güvenilmesi için, öncelikle sizin kendinize güveniyor olmanız çok önemlidir. İyi kurulmuş ilşkilerde tek taraflı güven yeterli olmaz.

Uyum çok kısa zamanda sağlanabilirken güven daha uzun süreçte sağlanır. Tabii güven sınırı ki, bu kişiden kişiye değişiklik gösterir. Eğer güven kriteriniz çok düşükse hemen güvenebilirsiniz, karşı tarafınki yüksekse ondan aynı kolay güveni göremezsiniz. Güven eşiği çok düşük olanlar çok sık hayal kırıklığına uğrayabilirler, çok yüksek olanlarsa güvenilir ilişki kurma zorluğu çekerler.

Karşılıklı güvene dayalı bir ilişki, olabilecek en tatmin edici ilişkilerden biridir. Kişisel ilişkiler kurarken yapacağınız en zor seçimlerden biri kime güveneceğinizdir. Kendinize olan güveniniz ne kadar yüksekse ( sır tutma, sözü yerine getirme, karşı tarafa duyulan saygı...) kendinize de genelde o yapıda insanları çekeceksinizdir. Sonuçta dünyanızda olmasını istediğiniz diğer oluşumlar gibi, iyi ilişkiler kurma isteğinizi de gerçekleştirecek olan şey, öncelikle kendi üzerinizde çalışmanızdır. Kendinizle daha iyi ilişki kurduğunuzda tüm dünyayla olan ilişkiniz güzelleşecektir.

Sevgiyle ilerleyin, önce kendinize iyi davranın :)

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP uzmanı ve Yaşam Koçu

www.arzubiyiklioglu.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazınız çok faydalı .. sevgi ve saygılar :)

celal oktay 
 19.02.2012 17:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 487
Toplam yorum
: 94
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 476
Kayıt tarihi
: 24.08.10
 
 

1971 doğumlu Arzu Bıyıklıoğlu uluslararası sertifikalı Yaşam Koçu, NLP Uzmanı, NLP Eğitmeni ve Re..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster