Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzman Psikolog Yasemin AYDOĞDU

http://blog.milliyet.com.tr/uzmanpsikolog

31 Ocak '18

 
Kategori
Ruh Sağlığı
 

İlişkilerde Çatışmalarla Başa Çıkma Yolları

İlişkilerde Çatışmalarla Başa Çıkma Yolları
 

Çatışma; kişilerin farklı düşünce, ilgi, değerler ve ihtiyaçlar konusunda yaşadığı anlaşmazlık ya da gerginlik durumudur. Bir bireyin davranışları diğerini engelliyorsa çatışma ortaya çıkabilir.
İnsanlar, çatışmalarla başa çıkma durumlarında farklı yöntemler kullanırlar. Genelde çocukluk dönemlerinde öğrenilen bu yöntemlerin otomatik şekilde işlediği görülür. Kişiler çoğu zaman bir çatışma sırasında nasıl davrandıklarının farkında değillerdir. 
 
Çatışmalar çözümlenmediğinde kişileri büyük sorunlar beklemektedir. Çözülmeyen çatışmalar kişide stres ve bıkkınlık oluşturur. Bireyin iletişiminde azalma ve bozukluğa sebep olur. 
Çatışmayı ortaya çıkaran nedenler; farklı düşünce, algı, duygu, bilinçaltı ihtiyaçlar, iletişim becerileri, kültürel farklılıklar, rol farklılıkları, sosyal ve fiziksel çevre, iletişim sürecinde verilen mesajlardır.
Çiftler genellikle, birbirlerinin kişilik özellikleri, sorumsuzluk, çocuklar, akrabalar, arkadaşlar, para, meslekler, zaman, yaşanacak yer, zamanın nasıl geçirileceği, etkinlikler, ev işlerini kimin yapacağı, uzaktan kumandanın kimde olacağı, din, siyaset, hangi filme gidileceği, hangi arabanın alınacağı gibi konularda tartışırlar.
 
Kadın erkek ilişkilerinde, ilişki derinleştikçe aralarındaki bağımlılık artar ve doyum da çatışma gücü de yükselir. İlişkinin başlangıç dönemindeki yoğun sevgi duyguları, kişilerin ilişkiye yüksek düzeyde duygusal yatırım yaptığını göstermektedir. Bu duygusal yatırım daha sonraları çatışma olasılığını artırabilir.
 
Çatışmalarla başa çıkmak için; uzlaşmaya hazır olun, dürüst olarak tartışın ve suçlamayın, savunmaya geçmeyin, aç veya yorgun olduğunuzda çatışmalardan uzak durun, konuya odaklanın, çatışma kötüye giderse ara verin, karşınızdakinin düşüncelerine katıldığınızı söylemek dışında onun sözünü kesmeyin, onu dikkatle dinleyin, konuşurken ona bakın, tartışmaya siz hakim olmayın, tatildeyken tartışma başlatmayın.
 
Hipnoterapi – psikoterapi ile bireyin geçmişte yaşadığı çatışmaya sebep olan durumlar bilinçaltı düzeyde ortaya çıkarılır, anlamlandırılır ve çözümlenir. Çatışmalarla rahat bir şekilde başa çıkabilme davranışlarını uygulayabilme yetisi kazanılır. 
 
Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu
yaseminaydogdu@ymail.com
 
 
 
 
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, "İlişkilerde bağımlılık artar" demişsiniz. Bu kötü bir şey değil mi? Birine bağlı olmak yani... Bir de biz zaten haklı çıkmak için tartışmıyor muyuz:) Hepimiz aynı nedenle tartışmaya giriyoruz bence. Ben seni dinlemiyorum ki... Ben haklıyım. Bunu kabul et." Ego tatmini gibi. Aslında bunu fark etsek çok şey değişir bence.

Yasemin Işık 
 01.02.2018 12:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 346
Kayıt tarihi
: 21.07.16
 
 

İstanbul Arel Üniversitesi Klinik Ağırlıklı Psikoloji Yüksek Lisans Haliç Üniversitesi Psikoloji ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster