Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '19

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
82
 

İlişkilerdeki Kıskançlık

İLİŞKİLERDEKİ KISKANÇLIK VE SEBEPLERİ NELERDİR?

Kıskançlık; Bireyin bir nesneyi, arkadaşını, ailesini veya partnerini paylaşamama duygusudur. Kıskançlığın temelinde yatan anlamı, “benimseme” dir. Birey başkasında gördüğü bir objeyi veya bir davranışı benimsemedir. Birey bunu yaparken kendini geliştirmek istemesi veya hoşuna gittiği için uygulamak istemesidir. Fakat bunun ölçüsü ayarlanamadığında hırsa ve sürekli kafasında olumsuz düşünceler yer alabilir.

Peki ilişkilerde Kıskançlık Nasıl Oluşur;

Kıskançlık kadın ve erkek içinde aşkın en doğal ve belki de en tehlikeli duygusudur. Kıskançlık aşkın göstergesi değildir. Aşk aşırı sevgi ve bağlılıktır. Birbirini seven iki insan arasında kıskançlığın olması normaldır fakat aşırı sahiplenme duygusunun aşkla ilgisi yoktur. Toplumda genel de  “Seven insan kıskanır” tabiri vardır. Evet seven insan kıskanır fakat bu kıskançlık partnerimizi rahatsız edecek düzeye geldiği zaman ilişkilerde zedelenmeye sebep olur.

Peki kıskançlığın sebepleri nelerdir?

Kıskançlığın sebepleri olarak bir çok etken vardır. Bunlardan en önemli ve en sık olanlar; “Güvenme ve Kaybetme korkusu”.

Birey sahip olduğu kişiyi hak etmediğini, kaybedeceği gibi kaygıları vardır. Bu kaygılarda kıskançlığa sebep olur. Birey partnerini hayatının merkezine yerleştirdiği taktir de hayat ondan ibaretmiş gibi görür. İlişkilerin bitme sebepleri genel de budur partnerimiz dışında bir hayatımızın olduğu görememektir. Her ilişkide bireyin kendine ait özel bir alanı olması gerekir. İlişki demek bireylerin sosyal aktiviteleri ve duygularını, yaşanmışlıklarını paylaşmasıdır. Fakat birey partnerini hayatının merkezine aldığı zaman onun dışında kimseyi görmez sürekli onunla vakit geçirir devamlı onunla olduğu için tüm dikkatini ona verdiği için belli bir süre sonra onu değiştirmeye çalışır. Ve bunu yaparken de artık aşık olduğu sevdiği kişi yerine kendi yarattığı bir kişi olarak görür. Ve zamanla ona karşı duyguları değişir.

Kıskançlıkta Güven;  Genel olarak güvenin probleminin altında yatan sebepler geniştir. Aile, çevre veya partnerini aldatması gibi etkenler mevcuttur. Birey partnerine güvenmediğinde onu sürekli kontrol eder, takip eder, telefonlarını kurcalar yaşantılarına sınırlar koyar ve partnerinin üzerin de baskı uygular. Bunları yaparken aslında partnerini kendinden uzaklaştırır.

Peki bu kıskançlık duygusuyla nasıl baş edebiliriz;

Her bireyde olan duygular gibi kıskançlık duygusunun olması gerekir ki bireyde bu duyguyu tamamen ortadan kaldırmak pek mümkün değil. Fakat bu duyguyu aşırıyı kaçmadan sağlıklı bir şekilde yaşamak gerekir. Birey önce kendi tanımalı kıskançlık duygusunun aşırıya kaçtığı farkına vardığında bir uzman tarafından tarafından yardım alması gerekir. Kıskançlık duygusunun altın da yatan nedenlerini bulup bunun üzerine çalışılır. Genelde bu konu için gelen danışanların çift olarak gelesinde fayda var.

PSİKOLOG  
Sevgi ÖGÜR

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 215
Kayıt tarihi
: 21.03.18
 
 

Psikolog/Aile Danışmanı/Yazar/Evlilik ve Çift Terapisi/ ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster