Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
2245
 

İlişkilere Meze Olmak

İlişkilere Meze Olmak
 

Tıkanmış İlişkiler


İlişkilere meze olmak nedir? Bitme sürecine girmiş, fakat gerek kız gerek erkek tarafından bir türlü ayrılık kararı alınamayan, sadece birbirlerine alıştıkları için devam eden ilişkiler vardır. İşte uzatmalar oynanan belki uzatmalar sonunda evlilik kararı alınacak belki kaybeden olunacak o zor uzatma dakikaları. Burada uzatmaları geçirmek için sakatlanma bahanesiyle yerde yatılır.

Bizler nasıl meze oluruz? Bizler derken çiftin arkadaşları oluyoruz. Mesela bir ortamda oturuyoruz. Erkek arkadaşımıza uzatmaları oynadığı kız arkadaşından telefon geldi. Konuşacak konu sıkıntısı çeken jönümüz maksat konuşmak olsun diyerek lafı masadaki arkadaşlarına getiriyor:

-Hayatım işte arkadaşlarla oturuyoruz. Bu cümle sıkıcı bir geyik muhabbetinin başladığını belirtir. Bu söze karşıdan sivrisinek sesi modunda duyulan kızın sorusu gelir:

-Kim kim var?

-İşte hayatım, Sercan var, Özcan var, Tamer var ha ha ha … Bu sırada siz elinizle “ben yokum” tarzında işaret yaparken arkadaşınız bu hareketi görse bile görmemezlikten gelerek adınızı söyler.

İşte telefon sohbeti farklı bir eksene doğru yönelme eğilimi gösterir. Çünkü çiftimiz son günlerde birbirlerinden çok sıkıldıklarını, ilişkilerinin eskisi gibi heyecanlı olmadığını, konuşacak tüm sözlerin bittiğini itiraf etmektense, erkek masadaki arkadaşlarını meze yaparak telefon konuşmasını idare eder.

-Ne yapıyor Sercan?

-Sercan ne yapsın gazetesini okuyor, oğlum şunu masada bari okuma ha ha ha… Ayda yılda bir toplanıyoruz onda da gazete okuyorsun, yuh olsun sana. İşte hayatım Sercan hep böyle, değişmeyecek bu çocuk ha ha ha… Sercan içinden “ya sabır” çeker. Zoraki sırıtır. Sonra masadaki diğer arkadaşlara sıra gelir:

-Özcan iki dakka sus oğlum be, şurda yengenle konuşuyoruz ha ha ha…

-Hayatım ne yapıyor Özcan? Kızdırmasın beni hi hi hi!

-Özcan işte bu hayatım, şurda konuşmadan duramaz. Kaç aylık doğduysa artık! O sırada Özcan da tıplı Sercan gibi zoraki sırıtır selam söyler.

-Peki hayatım Tamer ne yapıyor?

-Tamer de bol bol tıkınıyor hayatım. Tamer az ye oğlum patlayacaksın ha ha ha…

Masadaki herkes sıkıcı ilişkiye alakaları olmasa bile meze olmuştur. Bu ilişkiye meze olmak çok sıkıcı bir durumdur. Daha önce defalarca meze olmuşluğum var. Bir nevi atlama tahtası gibi hissediyor insan kendini. Bu tür konuşmalarda tek suçumuz o an masada oturmaktır. Israrla burada olmadığımızı belirtsek bile zoraki sohbet malzemesi oluruz. Arkadaşımızın eline ne geçer derseniz, işte ilişkiyi bugün de devam ettirme başarısı göstermiştir. Yarına Allah kerim, bulur başka malzeme.

Bu aşama ilişkilerin kırılma noktalarıdır. Eğer o an evlilik kararı alırlarsa ilişkilerini kurtarabilirler yoksa ilişkileri tıkanmaya başlamıştır ve ayrılık yakındır.

Bir de bu tür ilişkilerde, beklenen sonu geciktirmek için başka fedakarlıklar yapılır. Çift en yakın arkadaşlarından birini feda eder. Feda etmek için basit bir sebep gereklidir. Örneğin arkadaşınızla onun kız arkadaşı hakkında sohbet ederken “Abi bu kız iyi, güzel, hoş da çok duygusal” gibi bir laf etseniz, bu laf ilerde ilişki tıkanmaya başladığında kullanılır. Yakın arkadaşınız gider kız arkadaşına bu lafı iletir. Tabi biraz farklı iletir, duygusal yerine sulugöz gibi ifade kullanır. Böylelikle kızı size karşı kıllandırır. Tam ilişkileri dağılma sürecindeyken tekrar kendilerini toplarlar. Artık ortak bir hedefleri vardır, size karşı düşmanlık. Sizi defterden silerler, güya yakın arkadaşınızın mutluluğunu istemiyor, kıskanıyor gibi hissederler. Oysa onlar da farkındadırlar aslında, monotonlaşan ilişkileri için buharlı trene iki kürek daha kömür atmışlardır hepsi bu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlişkilere meze olmak gerçekten kötüymüş. Demek oluyor ki doğru zamanda doğru yerde olmak en güzeli. :) Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 11.07.2008 18:39
Cevap :
Bu muhabbetten Alaska'ya gitsek bile kurtuluş olmaz:)) Cep telefonunun marifetleri işte. Saygılar.  14.07.2008 11:11
 

Bir futbol deyimi vardı. Eskiden inkitalar derlerdi, şimdi uzatmalar diyorlar. Bütün bu uzatmalar, ilerde ayrıldıkları takdirde pişman olma korkusundan kaynaklanıyor, belki arkadaşının ilerde başkasıyla birlikte olduğunda kıskançlık duyacağını da düşünüyor olabilir. Nitekim zor konular bunlar. Selamlar, esen kalın.

Erol Özışık 
 11.07.2008 18:01
Cevap :
Kabak bizim başımıza patlıyor işte, canımız sıkılıyor bu muhabbete. Saygılar.  14.07.2008 11:10
 

ah ah çok ince diken üstü konular bunlar. oysa ne gerek var hem birbirinize hem de çevrenizdekilere eziyet etmenin. yapılan bu gereksiz muhabbeti yerine oturup da karşı karşıya iki kelam etseniz belki de her şey çözülüverecek ama olmuyor işte. birşeyler bitmiş olsa bile ayrılık süreci mümkün mertebe uzatılıyor ne yazık ki...

beenmaya 
 10.07.2008 9:57
Cevap :
Olmaz illaki bizi de karıştıracaklar. Saygılar.  14.07.2008 11:08
 

Ayrılırlar:) Bir de evli çiftler var, beni kahır eden; arkadaşım arayıp ta uzun uzun konuşmaya başladı mı bilirim ki, eşi ile sorunu vardır. üstelik hem eşlerini sever ve ayrılamazlar hem de durmadan kavga ederler; dürüst olabilseler de sevdiklerini kendilerine olsun itiraf edebilseler... Bir de araları iyi değilken evlerine gitmisseniz vay halinize; olay ortaya dökülür ve size "hakem" rolü verilir. Oysa bende çözüm net: olmuyorsa boşanın diyeceğim, onu da kabul etmezler:) Neyseee; ben sizin gibi evlilikleri uzun yıllar süren;eğrisiyle, doğrusuyla aile olmayı bilebilen arkadaşlardan tarafım, ailenize kucak dolusu sevgiler, maviyle.

derinmavi.. 
 07.07.2008 11:51
Cevap :
Hakem olmak demek ilk fırsatta ilişkinin ilerlemesi için feda edilecekler arasına girmek oluyor herhalde. Tanıdığım tüm hakemler şu an dışlanmış vaziyetteler. Ben de daha çok telefon konuşmalarında adımın espri malzemesi olarak yapılmasına sinir oluyorum. Ne diyeyim, sanki hergün telefonda konuşacaklarmış gibi bir senet imzalamış gibi halleri var. Böyle olunca adımız mutlaka telaffuz ediliyor. Saygılar.  07.07.2008 16:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 850
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 2870
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

1975 Aydın doğumluğum, bir Ege sevdalısıyım. Dostluğa, arkadaşlığa önem veririm...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster