Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '18

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
115
 

İlişkilerimizde Neden Tartışıyoruz?

İlişkilerimizde Neden Tartışıyoruz?
 

İlişkilerimizde Neden Tartışıyoruz?  Tartışmalar, fikirlerin sorgulanmasını mümkün kılmıştır. Tartışmalar, daha önce düşünülmemiş konuların gözden geçirilmesini yada uyuşmazlıkların çözümüne destek olmaktadır. Tabi ki düzeyli olduğu sürece. Tartışmaların “kavga” şeklinde gerçekleşmesi asıl amacın dışına çıkmalarına neden olur. Ancak tartışma ve kavga etmenin ayırımını, doğru yapmak gerekidir. Elbette fikir ayrılıkları olacak. Hatta bu fikir ayrılıkları tartışılırken, ortam gerilir, sinirler yükselebilir ve sonuçta çözüme ulaşmanın iç huzuru yaşanacaktır. Fakat tartışma kontrolden çıktığında, taraflar artık öfkesini kontrol edemez olduğunda ve incitici sözler sarf edilmeye başlandığında, artık tartışmaktan bahsedemeyiz. Kavga başlamış demektir ve hiçbir mesele, böyle kontrolsüz bir ortamda çözüme ulaşamaz.

Her sağlıklı ilişkinin temeli, doğru iletişimle başlar. Kavgadan kaçınmak ve doğru bir iletişimle sağlıklı tartışabilmek için, bazı kurallara dikkat edilmesi önemlidir, bunlar nelerdir…

Dikkat etmemiz gerekenler…

Bazı kurallara dikkat edilmesi önemli, bunlar nelerdir…

• Öncelikle tartışma zamanını doğru seçmek gerek. Karşımızdaki kişi hazır değil ise  “Hadi konuşalım” demek, doğru bir zaman değildir.  Onun da kendisini konuşmaya hazır hissediyor olması önemli. Kişiler kendilerini hazır hissetmedikleri zamanlarda daha stresli olurlar ve tartışmanın kavgaya dönüşme ihtimali yüksektir.

• Tartışmada gerilim arttığında, öfke mantığın üzerine çıkabilir, konuşmaya mutlaka ara verilmelidir. Tartışmayı sürdürmek çözüm getirmez büyük bir ihtimal ile kavga ile sonuçlanacaktır. Konuşmayı ertelemek, sakinleştikten sonra konuyu daha dikkatli ve çözüme yönelik bir dille  tekrar ele almak, doğru olacaktır.

• Her ne kadar üzülseniz veya sinirlenseniz de, karşınızdaki kişinin rakibiniz değil, sevdiğiniz insan olduğunu aklınızdan çıkartmamalısınız. Kızgın olabilirsiniz ama o sevdiğiniz bir insandır.

• Tartışmanın bütününde doğru iletişim dilini kullanmak için gayret sarf edilmeli. Yani sadece eşiniz ya da partneriniz değil,  iletişimde bulunduğunuz tüm insanlarla konuşmalarınızda özen göstermeniz gerekir.

• Gözyaşlarını silah olarak kullanmak ya da küsmek veya ilişkiyi bitirmek gibi iletişim kanalını kapatacak tutumlardan kaçınılmalı.

• Kişi ya da duygular değil, davranışlar eleştirilmeli.

• Tartışma boyunca genellemelerden kaçınılmalı ve o anda yaşanan soruna odaklanılmalı.

• Tartışma sırasında başkalarıyla kıyaslanmak veya karşılaştırılmak, etkin dinlemenin önüne geçer ve kişi savunma ihtiyacı hisseder. Hiç kimse başkasıyla karşılaştırılmak ve olumsuz yönlerinin yargısız bir biçimde ortaya konmasını istemez.

• Tartışma boyunca ne kadar olumsuz duygular yaşarsak yaşayalım, saygı çerçevesinde davranmalı ve konuşmalıyız. Eşyaların havada uçtuğu, incitici kelimelerin dikkatsizce kullanıldığı bir tartışmanın ardından bir uzlaşma sağlanmış olsa bile, yaşanan tartışmanın sonucu açılan yaralar kolay kolay kapanmaz.

Saygının olmadığı bir ilişkide, sevgi de uzun süre barınamaz, uçar gider. Sevgi ile kalın.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 715
Kayıt tarihi
: 03.02.18
 
 

Saygı-Sevgi ile Toplum değerlerine, sağlıklı yaşama, çevreye, doğaya ve tarihi değerlerimize sahi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster