Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '12

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
384
 

İlişkilerin gücü= paylaşımların açıları

İlişkilerin gücü= paylaşımların açıları
 

Bilinç açıları paylaşımların gücünü belirler


Her bir birlikteliğin arkadaşlığın diyaloğun; gücünün, direncinin, keyfinin tarafların ortak paydalarına olan pozisyon açılarına bağlı olduğunu gözlüyorum.

Bir evlilik düşünün temel konularda 0 açıda buluşmalarını beklemek hayal ise de 30, 60, 90 derecede buluşmaları durumda 30 derece uyum, 60 derece olabilir. 90 derece gergin bir durumun açısıyken 90 dereceden sonraki dereceler anlaşamayan, çekilmez giderek kopma sürecini yaşayan paylaşımlar olduğunu, kesin zıtlığı ifade ettiği için 180 derecenin kopma açısı olduğunu kabullenmemek mümkün mü? Ama paylaşımların 90 dan sonraki tüm dereceleri kopma sürecini yaşamaktadır. Kopmazsa hayatın zindanlaşma hali paylaşılmaktadır, tabii ki mazoşistler için kabullenecek bir durumdur.

30, 60 dereceler ortak konuya paydaya farklılıklarla yaklaşmaktır ki; sinerjide sağlayabilir. Ama 90 derece ve sonrası zıtlaşma açılarıdır. Bu şartlarda vakit kaybetmeden durumu netleştirmek gerek. İnsani paylaşımın taraflarının pozisyon açıları belirlenemediği sürece paylaşımın gücü belirsizdir. Tabii denecek ki paylaşımın açısı nasıl belirlenecek ki? Evet, bende henüz paylaşımın pozisyon açısından söz eden birilerini bilmiyorum ama tarafların düşüncelerini berrak şekilde ifade ederek yan yana yazarak karşılaştırmaları halinde en iyi ölçerlerin kendileri olduğunu düşünüyorum.

İfade etmeye çalıştığım paylaşım; arkadaşlık, duygu, evlilik, çalışma arkadaşlığı, siyasi tercih gibi psikolojik ve sosyal tüm paydalar olabilir.

ÖZETLE; tarafların durumlarının pozisyon açıları toplamı paylaşımların güçlenmesini veya kopmasını açığa çıkaracak önemli hatta temel kriterdir diyebiliriz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben ilişkilerde kişilerin kendilerinde hoş olabilecek,beğeni toplayacak ama aslında kendinde olmayan yalancı değişikliklerin yapılmasından yanayım.Bakalım biz ne kadar gerçeğiz değil mi? Olduğun gibi görünmek o kadar cazip değil.

Kerim Korkut 
 15.03.2012 11:45
Cevap :
Olduğun gibi görünmek cazip değil ama yürek işi...  17.03.2012 19:02
 

Elinize sağlık başarılı bir ilişkinin sürdürülebilirliğini matematik ve geometriden faydalanarak somutlaştırmışsınız. Keşke her şeyi böyle somutlaştırabilsek. Size ek olarak ilişkinin sağlığı açısından ilişki içindeki kişilerin kendilerini tanışma safhasında son derece açık ve net bir şekilde ifade etmelerinin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Malum imaj devrindeyiz ve genelde kendisini allayıp pullayıp bulunmaz Hint kumaşıymış gibi takdim eden insanlarla karşı karşıya kalıyoruz ve sonuçta da kavun diye aldığınız insanın yaldızları döküldüğünde kelek olduğu gerçekliğiyle karşı karşıya kaldığımızda sağlıklı bir ilişki sürdürmenin de ne kadar olanaksız olduğu kendiliğinden ortaya çıkıveriyor. Keşke herkes yaldızsız ama gerçek olabilse. Sevgiler ve selamlar

Matilla 
 09.03.2012 15:41
Cevap :
Elim araç, gözüme ve beynime sağlık::)) yorumunuza katılıyorum, katkınıza teşekkür ediyorum. Sevgiler, selamlar...  09.03.2012 20:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 606
Toplam yorum
: 1992
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1069
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster