Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '18

 
Kategori
İlişkiler
 

İlişkimi Nasıl Kurtarabilirim

İlişkimi Nasıl Kurtarabilirim
 

   Şüphesiz ki ilişkisi kusursuz olan kimse yoktur. Her ilişkide inişlerin ve çıkışların olması oldukça normaldir. Peki bu inişler hiç çıkışa varmıyorsa? İlişki günden güne ayrılığa sürükleniyorsa? O çıkmazdan kurtulmak için ne yapacağız? Bunları size maddeler halinde anlatacağım.
 
1. İlişkinizde bir şeylerin yolunda gitmediğini anladığınız an buna müdahale edin. Sorunların kendi kendine çözülmesini beklemeyin, ÇÖZÜLMEZ! Sorun her neyse bunu partnerinizle konuşmayı deneyin. Konuşma esnasında dikkat edeceğiniz iletişim kurallarından bir başka yazımda bahsetmiştim.
2. 1 kerecikten bir şey olmaz bir daha yaparsa o zaman konuşurum. Sorunlarınız çığ gibi büyümeden ilk seferde müdahale edin. Aksi takdirde çözmeniz gereken bir değil bin sorununuz olacak.
3. Soruna odaklan. Sen haklısın ben haklıyım savaşına döndüğü an iki tarafta haksız konumuna düşecek. Haklı olduğunda mı daha iyi hissedeceksin yoksa ortada bir sorun kalmadığında mı?
4. Bu ilişki biterse mi daha mutlu olacaksın yoksa devam ederse mi? Bunun kararını sadece sen verebilirsin. Bu konuda dışarıdan gelecek müdahalelere açık olma. İlişkinde olup biteni sen ve partnerin dışında daha iyi anlayacak kimse yok.
5. Bir sorun varsa bu ikinizin sorunudur. Bir suçlu aramaya değil hataları bulmaya odaklanın. Karşılıklı olarak hatalarınızı kabullenirseniz çözüme ulaşmanız daha kolay olacak.
6. Partnerini cinsellikle cezalandırma. Unutma onu bu yolla cezalandırırsan reddedilme duygusuyla özgüveni zedelenecek ve özgüvenini tamir etmek için başka yollar arayacak.
7. İlk adımı o atsın niye hep ben çabalıyorum? Eğer değer veriyorsan onu önemsediğini göstermelisin. Önemsenmek ve onun için bir adım attığını görmek onu motive edecek. Sonuç güzelse ilk adımı kimin attığının ne önemi var? 
8. Önemse dediysem onu dünyanın merkezi de yap demedim. Her şeyin azı karar çoğu zarar demişler. Sende bir bireysin o da. Partnerinin benliğine sürekli olarak müdahalede bulunma. Özel alanlarınız olsun. Ayrı ayrı planlar yapın. Benliğinizi koruyarak biz olabilirseniz ilişkinizin ne kadar güzel ilerlediğini görebilirsiniz.
9. Sırf aranız kötü diye iyice uzaklaşma. Bu onu daha da uzaklaştırmaktan başka ne işe yarayacak? Bir demet çiçek, küçük romantik bir not. Bunları partnerinden esirgeme. Olağanın dışında yaptığın en küçük bir jest bile ilişkinize iyi gelecek.
10. Bütün bunları yaptın mı? Hala hiçbir şey yolunda gitmiyor mu? Bu biten ilk ilişki değil son da olmayacak. Mutlu olman için her zaman başka seçenekler olacak.
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

12 taksitli yorum: 11) diyecek olsak bende şöyle yazmak isterdim... Ona canım deyin ve ona canınıza davrandığınız gibi davranın...

İbrahim ARSLAN 
 31.01.2018 12:10
 

peşin yorum: kimsenin kurtarmaya bakmadığı kestirip attığı bir dönemde güzel bir soru... şimdi yazınızı okuyorum...

İbrahim ARSLAN 
 31.01.2018 12:06
Cevap :
Teşekkür ederim İbrahim Bey   31.01.2018 13:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 127
Kayıt tarihi
: 16.01.18
 
 

Uzman Klinik Psikolog Gülçin KESKİN Evlilik&Çift ve Cinsel Terapist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster