Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '15

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
15596
 

İlişkiye girememe konusunda 10 yanlış doğru

İlişkiye girememe konusunda 10 yanlış doğru
 

Cinsel ilişkiye girme konusunda yanlış veya eksik doğrularınız söz konusudur. Bu yüzden de sağlıklı bir şekilde ilişkiye girmenize engel oluşturabilir. İlişkiye girmekle ilgili kendinize yazdığınız yanlış senaryonuz ve düşünce kalıplarınızla ilişki deneyimleriniz, problemli ilişkiye neden olur.  Bu süreç uzadıkça ilişkiye girmekle ilgili öğrenilmiş çaresizliğiniz olur.
En çok karşılaşılan ilişkiyle ilgili yanlışlar şu şekildedir;

 

1. İlişkide kadının canı çok acır, ağrı duyar.

Halbuki cinsel ilişkiye girmek zevk ve mutluluk verici bir durumdur ve normal bir cinsel ilişkide ağrı, acı söz konusu olmaz. Çoğunlukla kadınlar tam olarak ilişkiye girdiğini hissetmeyebilir. 

2. Vajina çok küçük ve eşimin penisi büyük.

Bu düşünce kalıbıyla ilişkiye girmek size imkânsız görünebilir. Halbuki penisin anatomisi size büyükçe gözükmesi ve vajinanızın dar olduğu düşüncesi, vajinismus için bir nedeniniz gibi görülebilse de vajinismusun penisin büyüklüğü ile bir ilgisi yoktur. Oysa ki erkekte sertleşmemiş bir penis hiçbir zaman vajinaya giremez doğaya aykırı bir durumdur. Bir kadın vajinasından kolayca 3500 gr bebek doğurabilir. Esnemesi genişlemesi kolay olmakta. Bazende geniş olan vajina için daraltma ameliyatları talep etmektedirler. Unutmayın ki vajina tamamen ereksiyon olmuş penisin girebileceği bir şekildedir.
 

 

3. İlişkiye girmeyi ertelemeyip devamlı denersek vajinismustan kurtulabiliriz.

Oysa cinsel ilişkiye girmekle ilgili yanlış doğru ve yetersiz bilgilerinizi düzeltmeden ilişki denemelerinizde cinsel birleşmeye devam etmek, zorlamak vajinismusu düzeltmez ve yaşamış olduğunuz tablonun tekrarlaması da sizi ilişkiye giremeyeceğiniz yönünde vajinismus açısından öğrenilmiş bir çaresizlik yapar. Erkek olarak eşinizi ilişkiye zorlamanın da kendi başınıza vajinismusu yenmenin bir etkisi olmaz. Hatta cinsel ilişkiye girmekten soğutabilir. Korkularına vajinismusla ilgili yeni korkular katabilir.

 

4. Özel afrodizyak hap cinsel arzuyu artırıcı ilaçlar vitaminler almak, gevşemek için kas gevşeticiler almak hacı hocaya gitmek alkol almak seks filmleri izlemek dinlemek gibi şeyler vajinismusu tedavi etmeye yardımcı olur.
Oysa bütün yukarıdaki unsurlar vajinismusu kendi başlarına tedavi edemez.

 

5. Vajinismus kendiliğinden geçer.

Arzu ve  bütün gayretinize rağmen vajinismustan kurtulamıyorsanız, mutlaka vajinismus için profesyonel bir yönlenme almak gerekir. Çünkü vajinismusla geçireceğiniz süre sizden eşinizden evliliğinizden götürmekte o yüzden de tedaviye ne kadar çabuk başlanırsa da sağlıklı cinsel ilişki hayatınızda o kadar erken başlamış olur.

 

6. Vajinismusu olan ilişkiye giremeyen kadınlar cinselliğe soğuk bakarlar.

Halbuki vajinismus hastalığı olan kadınlar çoğunlukla cinsel ilişkiye girmekle ilgili isteklidir fakat cinsel birleşmeyi tam olarak yaşayamamak zaman içinde kişide cinsel isteksizlik ve cinsel soğuma yapar. 
 

 

7. İlişkiye girememe korkusunun tedavisi yoktur.

Vajinismusu kendi başınıza yenmek durumunda ilişkiye girme korkunuzu yenemiyorsanız profesyonel kliniklerden tedavi alıp çok kısa surelerde vajinismustan kurtulabilirsiniz.
 

8. Vajinismusu yenmek çok uzun süre gerektirir

 

Size özel, anlaşılır ve profesyonel bir yaklaşımla vajinismustan 3-4 seansta kurtulabilirsiniz.

 


9. Vajinismusu olan bütün kadınlar daha önce cinsel tacize uğramış kadınlardır.

İlişkiye girememe korkunuzun kişiyle ilgili duygusal ve veya anatomik nedenleri vardır. Vajinismuslu bayanların bir kısmında hiçbir neden olmaz, bir anlam vereme ve vajinismusu kendilerine yakıştırmazlar. Sonuçta herkesin vajinismusla ilgili kendine has nedenleri olabildiği gibi vajinismus için bir sebebide olmayabilir.
 

10. Kızlık zarının çıkartılması yani hymenoktomi, ilişkiye girememe korkunuzu sonlandıracaktır.

Halbuki bu olasılık çok nadirdir. Vajinismus hastalığı yaşayan kadınların %1-2'sinde anatomik nedenli vajinismustur. Bu yüzdende çoğu vajinismus hastası, nedensiz kızlık zarı operasyonu olmaktadır. Bu durum zaman, para ve moral kaybına yol açar.

Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu
www.vajinismusklinik.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1040
Kayıt tarihi
: 18.09.10
 
 

Saygın Micozkadıoğlu; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Lise eğitimini TED Ankara Koleji'nde ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster