Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
408
 

İlk Aşkım Atatürk’ün şıklığı

İlk Aşkım Atatürk’ün şıklığı
 

Sizi bilmem ama benim ilk aşkım Atatürk…. Nasıl olmasın ki.. Masmavi kararlı keskin bakışları, asil karizmatik duruşuyla ülkesini kapkaranlık günlerden aydınlığa çıkaran Atatürk’ e aşık olmamam mümkü


Sizi bilmem ama benim ilk aşkım Atatürk…. Nasıl olmasın ki.. Masmavi kararlı keskin bakışları, asil karizmatik duruşuyla  ülkesini kapkaranlık günlerden aydınlığa çıkaran Atatürk’e aşık olmamam mümkün değildi. İşte bu yüzden siyasi ve askeri dehasıyla dünya lideri Gazi Mustafa Kemal’i daha yakından tanımak için araştırmaya karar verdim. Bu yazımda Atatürk’ ün çağının ötesindeki seçkin giyim zevkini, şıklığını ele almak istiyorum. 

Atatürk gerek nezaketi, saygınlığı gerek giyimindeki şıklıkla tam bir Osmanlı beyefendisiydi. Daima bulunduğu ortama göre giyinen, dünyayı, dünya modasını yakından takip eden Atatürk’ ün giyim zevki, çağının çok ilerisindeydi, adeta sanatçı ruhunun bir yansımasıydı. Günümüzde bile Atatürk Şıklığına yaklaşamadığımızı söylersek yanlış olmaz. Savaş günleri dahil sakallı, bakımsız görünmeyen Atatürk’ ün şıklığı kadar, temizliğine olan dikkati de örnek teşkil eder.   

Mustafa Kemal, sadece şık değil, aynı zamanda karizmatik duruşu, saç sekli, kullandığı aksesuarlarla başlı başına stil ikonudur. Öyle ki; günümüz ünlü modacılarından Faruk Saraç, iki yıl boyunca gerçekleştirdiği arşiv araştırmasıyla Atatürk’ün kostümlerinden oluşan bir defile düzenlemiş ve bu defileyi –meslek hayatının en önemli olayı- olarak ifade etmiştir.   

Nebil Özgentürk’ün “Gazinin Son Tanıkları Anlatıyor; O Daima Şıktı” kitabında yer alan Berat Günçıkan’ ın Atatürk’ ün şık giyim tarzını aktardığı bölüme kısaca göz atarsak;

Günlük kıyafetlerinin bir kısmı Paris’ten, Deporant mağazasından alınıyordu. Gömlekte genellikle açık renk, beyaz, krem ya da bej tercih ediyordu. Gömleklerinde önce Arap harfleriyle daha sonra Latin harfleriyle isminin baş harfi yazan arma kullanılıyordu. Arma gömleğinin koluna ya da göğüs kısmına işleniyordu. Hemen hemen hepsi siyah olan takım elbiseleri üç parçadan oluşuyordu, ceket, pantolon ve yelek. Aksesuar olarak yeleğinde köstekli saati, ceketinin küçük cebinde ise mendili, bastonu kol düğmeleri, çok sık olmasa da yaka iğnesi eksik olmuyordu. Daima ütüsünün düzgün olmasına dikkat ediyordu. Seyahatlerinde daha çok tüvit takımını, güderi ceketini, ‘riding coat’ tarzındaki jokey pantolonlarını  giyiyor. Pelerin, ilk kez onun omuzlarında görüldü. Hem savaşta hem cumhurbaşkanlığı döneminde, bazen siyah, bazen mavi pelerin atıyordu omuzlarına. Zor giyinebilen ve taşınabilen pelerini değme aktörlere taş çıkartacak kadar etkileyici kullanıyordu. 
Kruvaze ceketten pek hoşlanmıyor ve bu modelden uzak duruyordu. Boyunu daha uzun göstermesi için  ceketlerinin omuz ıskalasını arkaya doğru diktiriyordu.
Rugan ayakkabılarının astarını kırmızı kadifeyle kaplatıyordu. Çizgili çorapları yeğliyordu. İçi kuzu, bilekliği kurt kürkünden eldivenlerini çok seviyordu.
 

Siyasete yön veren dehasıyla topluma kadın-erkek eşitliğini yaymaya gayret eden, sanat, yemek, dans, zarafet, ….gibi her konuda rol model olan Atatürk, tüm ömrü boyunca geri bırakılmış, savaşla yıpranmış topluma rol model olmaya çalıştı. Bizler çabalarını anlamalı, Gazi Mustafa Kemal’ i örnek almalı, hepimiz birer Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız…..

 

Sevgi ve dostlukla kalın,

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bazen ulkem adina umitsizlige kapilsam da, sizler gibi cagdas Turk kadininin varligi tekrar umutlarimi yesertiyor.

Newyorker 
 03.07.2016 4:16
Cevap :
Teşekkürler. Hiç umutsuzluğa kapılmayalım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk' ün Ülkemiz hep demokratik, aydın ve modern kalacak. Biz milletçe bir bütün olalım yeter ki  17.08.2016 19:13
 

Sevgili Oya hanım, Özellikle bir İmparator çöplüğünden Ulus bir devlet kurarak vatandaşını yüzeltmiş, kadınına zamanının en üst haklarını tevdi etmiş yüz yılın dehasından bahsediyoruz, bu coğrafya dışında özellikle müslüman Ülkelerdeki kadının durumuna bakıp koşulları daha iyi analiz edebiliriz, tüm cumhuriyet kadınları Atatürke ve onun yoldaşlarına minnet borçludur, karizması ve kişiliği ise üst düzey nitelikler taşır, teşekkür ederim, selam ve saygı ile, esen kalınız.

Nizamettin BİBER 
 02.07.2016 23:36
Cevap :
Teşekkürler Nizamettin Bey. Selam ve saygı ile.  17.08.2016 19:14
 

Çağdaş, modern, Batılı, inançlı bir Müslüman, kadına değer veren; laik cumhuriyetimizi kurup bizi aydınlığa çıkaran büyük bir liderdi. Ne kadar silmeye çalışsalar da o daha da güçlenerek yer ediyor yüreklerde. Aramıza hoş geldiniz. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 01.07.2016 17:14
Cevap :
Teşekkür ederim, selam ve sevgilerimle  03.07.2016 0:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 161
Kayıt tarihi
: 12.05.16
 
 

İnsan psikolojisi, sosyolojisi, İşçi hareketleri tarihi, müzeler, sergiler, doğa gezileri, tabii ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster