Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '18

 
Kategori
Cinsel Sağlık
 

İlk Gece Ağrı Duymamak İçin Nelere Dikkat Edilmeli

İlk Gece Ağrı Duymamak İçin Nelere Dikkat Edilmeli
 

Kadınların  bir kısmı, ilk gece ilişkiye girmekle ilgili bir takım yanlış duyum ve  bilgiler nedeniyle ilk ilişkilerinde  ağrı, acı, aşırı kanama gibi  endişe duymalarına yol açan ruh durumu  ile karşı karşıyadır. O nedenle ilk gece korkularını yenmek için dikkat etmeleri önemli bilgi ve tavsiyeleri şu şekilde belirtebiliriz.
 
Vajinismus tedavi merkezimize  gelen danışanlarımızın en sık sorduğu soru, ilk defa cinsel ilişkiye girileceği zaman mutlaka ağrı ve kanama olur mu?
 
İlk defa cinsel ilişkiye girmeyi düşündükleri an, daha önce çevrelerinden duydukları,eksik ve yanlış deneyimlerin neticesinde ,ilk gece ilişkiye girmekle ilgili  kaygı duymaktadır.Halbuki  kadın sevdiği kişiyle yeterli ön sevişme ve uyarılmaya bağlı olarak vajinanın yeterli salgısı ve ıslanması, ilişkiye sorun  yaşamadan, acı duymadan,kolayca cinsel ilişkiyi gerçekleştirir.
 
Bunun yanında ilk defa cinsel  ilişkiye girme anında, kızlık zarı çok kanaması ile ilgili düşünülen tedirginlikse  anlamsızdır. Çünkü kızlık zarın özelliğinde  damarının ve sinirinin olmamasıdır. Kanama olacak olsa bile bu pembemsi az bir miktardır nedeni de zar yapısı difüzyon yolu ile beslenir o nedenle kanama olsa bile çok az memberanöz yapıdan gelendir. Sinirde olmadığı için acı ilişkide olmaz. Burda kanama ve ağrının olmasının  nedeni kasarak ve kuru yeterli ıslanma olmadan ve zorlayarak girilmesine bağlı gerçekleşir. Çünkü bu durumda dokular yırtılır ve  cinsel ilişkide ağrı, acı kanama  duyulur. Bu tarzda cinsel ilişkiye girenlerin yaşadıklarını çevrelerine aktaraması diğer kadınların ilk ilişkinin mutlak bir şekilde acı, ağrı, kanama duyulması şekline döner. Sonuçta kişi, kanamasının yoğun olacağı, bu nedenden  müdahale edilmesi için hastaneye  götürüleceğini düşünebilir. Sonuçta ilişkiye giremezler girerse de bu şartlarda aynı sorunu yaşarlar. Unutmayın  ki yeterli ıslanmanın olmaması,  vajenin kuru kalması, cinsel  ilişkide acı ve   ağrı olmasına tahrişlere bağlı da mukazal yırtılmaya bağlı da kanamalara   neden olur.
 
Sonuçta kişi cinsel ilişki  sırasında acı ağrı duyar, bu ağrı sonucunda kendini kasar, bacaklarını kapar, kasılır, kitlenir. Endişeye kapılıp eşini eliyle  iter, ilişkiyi sonlandırmak ister.
 
Erkek,  eğer  kadın  tam olarak hazır hissetmeden, cinsel ilişki için zorlaması ile vajinal yapıda zedelenme, tahrişler ve kanamalar olabilir. Oysa ki, yeterli uyarılmasına bağlı  ıslanması olan  bir kadın,   ilişkiye girerken hiçbir sıkıntı duymaz hatta keyif alır doğanın gereği. İlişki sırasında kanaması olmayabilir, olsa bile çok az olur.
 
Kadın eğer kendini kasıp ve endişelenerek,  ilk gece korkularının devam etmesine neden olur ve  vajinismusla tanışır.
 
Vajinismusu yaşıyanların bir kısmında ender de olsa kızlık zarına bağlı ,anatomik nedenli vajinismus dur.Kızlık zarının kalın, esnek olmaması,kızlık zarının bölmeli olması, ilk cinsel ilişki anında sıkıntıya neden olur. Bu nedenden de  anatomik nedenli bir vajinismusla karşı karşıya kalınıp kalınmadığını belirlemek için kadın doğum muayenesi, sizin vajinismusu ve ilk gece ile ilgili endişelerinizi ortadan kaldırmak için son derece önemlidir.
 
 
Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1040
Kayıt tarihi
: 18.09.10
 
 

Saygın Micozkadıoğlu; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Lise eğitimini TED Ankara Koleji'nde ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster