Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '13

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
29619
 

İlk gece korkusu, ağrı ve kanama

İlk gece korkusu, ağrı ve kanama
 

ilkgece korkusu, ağır ve kanama


İlk gece ilişkiye girildiğinde ağrı veya kanama olur mu?

Kadınlar ilk cinsel ilişkiye girecekleri an, daha önce etraflarından edindikleri bir takım yanlış duyumlar sonucunda ilk gece ilişkiyle ilgili tedirgin ve kaygılı olabilmektedir. Öncelikle ilk gece ilişkiye girerken kanamanın ve ağrının olacağını düşünmesi ve bunun şiddetiyle ilgili kaygıları vardır.

Halbuki normalde kişi sevdiği biriyle iken yeterli ön sevişme ve uyarılmaya bağlı olarak vajinanın yeterli ıslanmasıyla, eşiyle hiçbir sorun yaşamadan ve ağrı duymadan kolay bir şekilde birlikte olur.

İlk cinsel ilişkiye girme esnasında, kanamayla ilgili duyulan kaygı gereksizdir. Çünkü kızlık zarının özelliğinden dolayıdır(damarı ve siniri olmayan bir dokudur)
Kadının etrafından duyduğu çok kanamasının olacağı, kanaması nedeniyle hastaneye götürüleceği gibi duyumlarla kadınlar kaygı hissederek ilk gece korkularına yenik düşerler. Halbuki normal ortam ve şartlarda yeterli uyarılmayla birlikte kadının vajinal yapısı, ilişkiye hazır hale gelir. Sıkıntı yaratan durum ise yeterli ıslanmanın olmaması ve kuru olması, ilişkinin kalitesini etkileyerek ağrılara neden olur.

Kuru bir vajen yeterli uyarıyı alamayan bir kadın cinsel ilişki esnasında ağrı hisseder, bu ağrının sonucu da bacaklarını kapar, kasılır ve daha büyük bir sıkıntının olacağını hissederek endişeye kapılıp eşini iter. Eğer bu sırada eşin ilişki için zorlamasına bağlı olarak dokuda yırtılmalar ve kanamalar oluşabilir. O yüzden unutulmamalıdır ki yeterli uyarılmayı ve ıslanmayı sağlamış bir kadın, partneriyle ilk defa ilişkiye girerken hiçbir ağrı çekmez, kanaması olmayabilir, olsa da fark edilmeye bilir veya çok az olur. İlk gece ile ilgili yoğun kanamalar usulüne uygun olmayan ilişkiye girmedurumlarında oluşmaktadır. O yüzden de kendini kasarak ve endişelenerek, korkularak ilişkiyle ilgili problem yaşayacağını düşünerek ilişkiye girildiğinde yeterli ıslanma olmaz dolayısıyla ağrılı ilişki yaşanır. İlk gece korkularının devam etmesi sizi vajinismusa taşır.

Vajinismusu taşıyan kadınlar geçen süre içinde vajinalarıyla ve kızlık zarlarıyla ilgili endişe duyarlar. Kısmende kızlık zarıyla ilgili anatomik nedenli vajinismus görülebilir. Kızlık zarının kalın ve esnek olmaması yada kızlık zarının septalı olması, ilk cinsel ilişki esnasında problem çıkartır. Bu nedenle kişinin ruhen olarak rahatlaması ve gerçekten anatomik nedenli bir vajinismusla karşı karşıya kalınıp kalınmadığını anlamak için jinekolojik muayene, sizin vajinismusu ve ilk gece korkularınızı yenmeniz açısından oldukça önemlidir. Vajinam çok dar veya küçük diye düşünen yanlış düşünmektedir.

Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu
www.vajinismusklinik.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1041
Kayıt tarihi
: 18.09.10
 
 

Saygın Micozkadıoğlu; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Lise eğitimini TED Ankara Koleji'nde ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster