Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '19

 
Kategori
Cinsel Sağlık
 

İlk Gece Vajinismus Olmayın

Kadınların  bir kısmında ilk  defa ilişkiye  girme aşamasında kendilerine göre bir takım endişeler yaşayabilir. Bu tedirginlik  genelde yanlış veya eksik doğrularınıza bağlıdır. Sonuçta ilk ilişki deneme bu nedenlerden dolayı sağlıklı bir şekilde olması gereken gibi olmayabilir. Bu durumda tekrarladıkça ve süre uzadıkça da sizi vajinismusla  tanıştırır.
 
Bu nedenle vajinismusu yaşamamak ve öğrenilmiş çaresizliğiniz olmaması için de sizi en çok ilişkiye girmekle ilgili, karşılaşılan  yanlışlarla  ilgili bilgilendirme  yapacağım.
 
1. İlişki sırasında  kadının canı çok ağrır, acı hisseder.
Oysaki cinsel ilişkiye girmek  mutluluk verici bir deneyimdir ve sağlıklı bir cinsel ilişkide ağrı, acı  yoktur.   
 
2. Vajina  küçük ve  penis büyük.
Bu düşünce tarzı,  ilişkiye girmeyi size  gözünüzde imkânsız görünebilir. Halbuki penisin anatomisi size büyükçe gözükmesi ve vajinanızın dar olduğu düşüncesi, vajinismus için bir nedeniniz gibi görülebilse de vajinismusun penisin büyüklüğü ile bir ilgisi yoktur. Oysa ki erkekte sertleşmemiş bir penis hiçbir zaman vajinaya giremez doğaya aykırı bir durumdur. Bir kadın vajinasından kolayca 3500 gr bebek doğurabilir. Esnemesi genişlemesi kolay olmakta. Bazende geniş olan vajina için daraltma ameliyatları talep etmektedirler. Unutmayın ki vajina tamamen ereksiyon olmuş penisin girebileceği bir şekildedir.
 
3. İlişkiye girmeyi ertelemeyip, devamlı denersek vajinismustan kurtulabiliriz.
Oysa cinsel ilişkiye girmekle ilgili yanlış doğru ve yetersiz bilgilerinizi düzeltmeden ilişki denemelerinizde cinsel birleşmeye devam etmek, zorlamak vajinismusu düzeltmez ve yaşamış olduğunuz tablonun tekrarlaması da sizi ilişkiye giremeyeceğiniz yönünde vajinismus açısından öğrenilmiş bir çaresizlik yapar. Erkek olarak eşinizi ilişkiye zorlamanın da kendi başınıza vajinismusu yenmenin bir etkisi olmaz. Hatta cinsel ilişkiye girmekten soğutabilir. Korkularına vajinismusla ilgili yeni korkular katabilir.
 
4. Özel afrodizyak hap cinsel arzuyu artırıcı ilaçlar vitaminler almak, gevşemek için kas gevşeticiler almak hacı hocaya gitmek alkol almak seks filmleri izlemek dinlemek gibi şeyler vajinismusu tedavi etmeye yardımcı olur.
Oysa bütün yukarıdaki unsurlar vajinismusu kendi başlarına tedavi edemez.
 
5. Vajinismus kendiliğinden geçer.
Arzu ve  bütün gayretinize rağmen vajinismustan kurtulamıyorsanız, mutlaka vajinismus için profesyonel bir yönlenme almak gerekir. Çünkü vajinismusla geçireceğiniz süre sizden eşinizden evliliğinizden götürmekte o yüzden de tedaviye ne kadar çabuk başlanırsa da sağlıklı cinsel ilişki hayatınızda o kadar erken başlamış olur.
 
6. Vajinismusu olan ilişkiye giremeyen kadınlar cinselliğe soğuk bakarlar.
Halbuki vajinismus hastalığı olan kadınlar çoğunlukla cinsel ilişkiye girmekle ilgili isteklidir fakat cinsel birleşmeyi tam olarak yaşayamamak zaman içinde kişide cinsel isteksizlik ve cinsel soğuma yapar.
 
7. İlişkiye girememe korkusunun tedavisi yoktur.
Vajinismusu kendi başınıza yenmek durumunda ilişkiye girme korkunuzu yenemiyorsanız profesyonel kliniklerden tedavi alıp çok kısa surelerde vajinismustan kurtulabilirsiniz.
 
8. Vajinismusu yenmek çok uzun süre gerektirir
Size özel, anlaşılır ve profesyonel bir yaklaşımla vajinismustan 3-4 seansta kurtulabilirsiniz.
 
9. Vajinismusu olan bütün kadınlar daha önce cinsel tacize uğramış kadınlardır.
İlişkiye girememe korkunuzun kişiyle ilgili duygusal ve veya anatomik nedenleri vardır. Vajinismuslu bayanların bir kısmında hiçbir neden olmaz, bir anlam vereme ve vajinismusu kendilerine yakıştırmazlar. Sonuçta herkesin vajinismusla ilgili kendine has nedenleri olabildiği gibi vajinismus için bir sebebide olmayabilir.
 
10. Kızlık zarının çıkartılması yani hymenoktomi, ilişkiye girememe korkunuzu sonlandıracaktır.
Halbuki bu olasılık çok nadirdir. Vajinismus hastalığı yaşayan kadınların %1-2'sinde anatomik nedenli vajinismustur. Bu yüzdende çoğu vajinismus hastası, nedensiz kızlık zarı operasyonu olmaktadır. Bu durum zaman, para ve moral kaybına yol açar.
 
Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu
 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1040
Kayıt tarihi
: 18.09.10
 
 

Saygın Micozkadıoğlu; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Lise eğitimini TED Ankara Koleji'nde ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster