Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '08

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1101
 

İlk gençlik yılları ve bir hayal kırıklığı...

İlk gençlik yılları ve bir hayal kırıklığı...
 

Geçenlerde sevgili Neşe EVRİM'in yazmış olduğu http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=121931 "Sevme Sanatı" isimli yazısını yorumlarken birden aklıma geldi. Kahkahayı koyuverdim. Evdekiler tuhaf tuhaf yüzüme baktılar. Ne oluyor? diye. Renk vermedim.

Aklıma gelenleri yorumun içine sıkıştırmaya kalksam sığmayacak, kısaltsam yazık olacak. İyisimi yazma hakkımı kullanayım dedim.

1970'li yılların ortaları. Halen oturduğum semt olan Yeniköy'de bir yazlık bir de kışlık sinemanın var olduğu yıllar. Olay yazlık sinemada geçiyor. Hani o ahşap iskemlelerin yanyana dizildikten sonra arkalarından uzunca bir tahtaya çivilenerek birbirlerine tutturulduğu, seyyar satıcıların alaska, frigo dondurma, çamlıca gazoz, meysu diye bağırdıkları, sıcak yaz gecelerinde insanların bir araya gelip eğlendikleri, üstü tamamen gökyüzü manzaralı küçük ama sevimli mekânlar.

16 veya 17 yaşlarındayım. Bir kaç arkadaş buluşup Ferdi TAYFUR'un "Son Sabah" adlı filmini izleyeceğiz. O sıralar kapalı gişe oynayan filmin Yeniköy Yazlık Sinema'sındaki ilk gösterimi. Sinema tıklım tıklım. Yeniköylü olmanın avantajını kullanarak bir kaç genç kızın oturduğu yerin tam arkasındaki yerlerimize kuruluyoruz. Kuruluyoruz eksik bir kelime oldu adeta mevzileniyoruz. Amaç hem film izlemek hem de kızlarla arkadaşlık kurmak.

Neyse film başladı kızlar pür dikkat biraz da sulu gözlerle filmi izliyorlar. Bizlerden gelen dokundurmalara falan gayet duyarsızlar. Hamlelerimiz hep akıntıya kürek. Biz yokmuşuz gibi davranıyorlar. Bu arada filmin final sahnesine geliyoruz Ferdi TAYFUR vuruluyor, kanlar içinde can vermek üzere, fonda ise:

"Biliyorum bu son sabah seni benden ayıracak"

İsimli parça ortalığa hepten gözyaşı gölüne çeviriyor. Kızların ağlaması ayyuka çıkmış durumda, artık dayanamıyorum hemen önümdeki kıza hafif eğilerek şefkatli bir ses tonuyla soruyorum:

-Neden bu kadar çok ağlıyorsunuz?

Nihayetinde ilk yanıtımı alıyorum:

-Görmüyormusun? Ferdi TAYFUR'u vurdular!

İlk yanıtımı almış olmanın umudu ile devam ediyorum:

-Olsun Ferdi öldüyse ben varım!

Bunun üzerine kızın aniden arkaya dönüp elindeki Çamlıca gazozunu kafama boca etmesi, sinema perdesinde "SON" yazısı aynı ana denk geliyordu.

Yazlık sinema boşalırken kızın sesi uzaklardan hâlâ duyuluyordu:

-Ben seni ne yapacağım be! Ben Ferdi TAYFUR'a ağlıyorum!

Ben de ise "sevme sanatı"nın ilk girişimlerinden biri biri hayal kırıklığı ile sonuçlanıyordu.

***

Not: Yeniköy semtinde bulunan kışlık sinema şu anda Çamaşır Yıkama Fabrikası, yazlık sinema ise Camii olarak hizmet veriyor.

31.Temmuz.2008/Perşembe 14.44

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok özlüyorum o sinemaları, ne güzel bir anı, bakın unutmamışsınız. Sevme Sanatında hayal kırıklığı, çok güzel. Sevgiler, saygılar...

Özlem Akaydın 
 19.08.2008 19:41
Cevap :
O tür güzellikler gerilerde kaldı. Onlar şu anda güzel birer anı olarak maziyi süslemekte. Aklıma geldikçe hâlâ gülümserim. Gençlik yılları işte :-)) Katılımına teşekkürler. Esenkal...  19.08.2008 19:48
 

Anılarınızı ilk önce çamaşır suyuna yatırmışlar ardından da dua okuyorlar demek...

Ali Gülcü 
 01.08.2008 16:31
Cevap :
Çok doğru Sevgili Ali GÜLCÜ.Çok doğru ve yerinde...  01.08.2008 17:27
 

Hay Allah... Ama sevinin şişeyi boşaltmış sadece ya kafanıza indirseydi :) Anılar biriktirmek geriye dönnünce buruk bir sevinç katıyor insana sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 01.08.2008 13:01
Cevap :
Merhaba. Tercih hakkını bu şekilde kullandığı için şanslı sayılırım elbette.Anılar her ne kadar güldürmüş olsa bile buruyor insanı çok haklısınız. Esenkal...  01.08.2008 13:07
 

Yerlere yattım yaw... Harikasın! Üzülme sen...Ben varım:-)

yeşilsoğan 
 31.07.2008 23:37
Cevap :
Ben üzülmedim. Ama ben Ferdi Tayfur'a tercih eden sonradan çok üzüldü:-))  01.08.2008 11:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 262
Toplam yorum
: 1320
Toplam mesaj
: 253
Ort. okunma sayısı
: 1546
Kayıt tarihi
: 27.09.07
 
 

Anadolu'nun doğusunda sonradan ismi değiştirilen köylerden birinde zemheri zamanına denk gelen bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster