Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ağustos '06

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1391
 

İlk gençlik yıllarım ve Livaneli şarkıları

İlk gençlik yıllarım ve Livaneli şarkıları
 

Çoğu şehir çocuğu gibi bende Anadolu kültüründen biraz uzak büyüdüm. İlkokul yıllarımda Madonna, Michael Jackson gibi pop yıldızlarını dinleyip şarkılarını söyleyerek geçirdim zamanımı. Yaşadığımız toprakların müziğine ilgi duymam ve sevmem ise Zülfü Livaneli şarkılarını keşfetmemle birlikte gerçekleşti.

Zülfü Livaneli gerek besteciliği ve müzisyenliği gerekse edebiyatçılığı ve aydın kişiliğiyle hala çok sevdiğim ve takdir ettiğim bir insan. Ancak özellikle ilk gençlik yıllarımda düşünce yapımın ve hayata bakışımın biçimlenmesinde Zülfü Livaneli'nin çok ama çok büyük etkisi olduğunu söyleyebilirim. Lise yıllarındayken bir çoğumuz gibi bende çok idealisttim. Daha güzel ve kardeşçe bir dünya özlemi dünya sorunları üzerinde düşünen her genç gibi benimde zihnimi meşgul ediyordu. O çağlarda benim yolumu aydınlatan rehberlerimden biri olmuştu Livaneli ve müziği.

Bu akşam bir televizyon programında Livaneli şarkılarını dinlerken artık çok geride kalan lise yıllarıma gittim yeniden. Evde saatlerce Zülfü Livaneli kasetleri dinlediğim, dinlerken güzel fikirler ürettiğim ve düşler kurduğum günlere. O yaşlardayken Zülfü Livaneli benim için bir idoldü. Ona karşı duyduğum sevgi ve hayranlık sayesinde bağlamaya çalmaya ve köklerimle ilişki kurmaya başladım. İnsanın ilk gençlik yıllarında seçtiği idolleri onun hayata karşı duruşunu çok etkiliyor. Zülfü Livaneli’de benim hayata karşı duruşumu çok olumlu bir biçimde etkilemiştir.

Zülfü Livaneli 9 Eylül’de müzikte otuz beşinci yılını kutlayacakmış. Bu vesile ile Kuruçeşme arenada Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Nilüfer, Aylin Livaneli gibi sanatçılar Livaneli şarkılarının söyleneceği bir konser vereceklermiş. Mutlaka orada olacağım ve benim gibi Livaneli seven dinleyicilerle birlikte coşkuyla söyleyeceğim o hiçbir zaman eskimeyecek olan Livaneli şarkılarını.

Resim:http://www.internethaber.com/images/news/5878.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Özlem; Zülfü Livaneli hakkında yazdığınız görüşlere katılıyorum. Sanki benim içimden geçenleri bire-bir siz dile dökmüşsünüz. 35. Yılını kutladığı konserde ben oradaydım. Muhteşem bir şölendi adeta! Onca kalabalık, onca coşku ve birağızdan söylenen Livaneli şarkıları. Gelip izleyemeyenler çok şey kaçırdı!..

Ü Zerrin İZCİ 
 02.11.2006 11:32
Cevap :
Merhabalar Sevgili Ümran; Zülfü Livaneli'nin her konseri ayrı bir güzelliktir ve şüphesiz o gün orada olmayanlar çok şey kaçırdı.Herhalde bir konserde tüm dinleyicilerin sahnede söylenen şarkıya dev bir koro olup eşlik edebildiği durumlar oldukça azdır. Zülfü Livaneli halkıyla, dinleyicisiyle öyle güzel bir bağ kurmuştur ki bugün üç kuşak onun güzel şarkılarını dinliyor ve hatta onunla birlikte söylüyor. Ben onun gibi bir aydın ve sanatçı ile aynı ülkede doğduğum için gurur duyuyorum. Sevgiler...  02.11.2006 19:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 130
Toplam yorum
: 273
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 4842
Kayıt tarihi
: 08.08.06
 
 

Ege Üniversitesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi bölümü mezunuyum. Şu anda Marmara Üniversitesi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster