Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

09 Mayıs '08

 
Kategori
Doğal Hayat
Okunma Sayısı
3350
 

İlk Hücum Kıtası

İlk Hücum Kıtası
 


Bazıları gözle görülemeyecek kadar ince olan deniz yosunları, yeryüzündeki en olağanüstü serüveni başlatan kahramanlardır. İki milyar senelik taşlarda dahi onların izlerine rastlamak mümkündür.


Gezegenimizin diğer büyük serüveni, yâni karaların canlılar tarafından fethi, yine bitkilerden başlamıştır. Kıtalara karşı girişilen bu çıkartma harekâtında, ilk hücum birliklerini onlar göndermişlerdir. Bu hadise yaklaşık olarak bundan 400 milyon sene evvel meydana gelmiştir. Böylece hedef bölgelerini ilk işgal edenler bitkilerdir. Onlar, kendilerini izleyecek olan hayvan ordusunun ikmal merkezlerini hazırlamışlardır. Önce bu ordunun emir erleri denebilecek böceklerin ataları gelmiştir... Ardından, ağır tanklar sayılabilecek olan ve hayvanlar aleminde sürüngenler ile memelilerin türemesini sağlayan dört ayaklı, balığa benzeyen hayvanlar çıkartma yapmışlardır.


Lâkin, bitkiler yeryüzünde henüz kendi başlarına yaşarlarken, ne çiçekleri, ne tohumları, ne yaprakları, ne sapları, ne kökleri, ne de besisuları vardı!.. Bu oldukça şaşırtıcı bir durum değil mi? Oysa yere yapışmış gibi duran, sert telleri olmadığından başlarını kaldıramayan, dikkati çeken hiçbir çiçeği olmayan ve toprağı halı gibi kaplayan bitkilere, yâni kara yosunlarına baktığımızda onların da aynı özelliklere sahip olduklarını görebiliriz.


Kara yosunları yakından incelendiğinde kökleri olmadığı, sadece emici tüyleri bulunduğu ve mikroskopla bakınca gözelerin içerisinde besisuyunun dolaşabileceği hiçbir damarın bulunmadığı farkedilir.


Mozaik biçiminde gözelere değil de, değişik görevleri yerine getiren değişik gözelere sahip bitkileri görmek istersek Afrika' da yetişen ve oldukça az bulunan bazı bitkileri aramak gerekir. Bu bitkilerin hiçbir gösterişi olmayan, sönük bir görüntüleri vardır... Fakat onları hor görmemek gerekir diye düşünüyorum... Zira bu "psilotum" lar, bundan 400 milyon sene evvel yeryüzünde çok büyük çayırlar meydana getirmiş ve yapılan tahminlere göre, diğer bütün bitkiler onlardan türemiştir. O çağdan 30 40 milyon yıl sonra (Yer tarihine göre bu, ertesi gün demektir) majesteleri eğreltiotu görünür. Herkesin tanıdığı eğreltiotu ile onun kızkardeşi selajinel (ev çiçeği olarak satılmaktadır) ve teyzezadesi atkuyruğuyla bitkiler alemine iki büyük yenilik gelir ki, bunlar kök ve yapraktır.


Yaprak, klorofilin havadan karbondioksit ve güneş ışığından da enerji alabilmesi için bitkinin mümkün olduğu kadar büyük bir yüzeye sahip olmasını sağlar. Eğreltiotları, geniş demetler halinde kümelenmiş, incecik oyulmuş yapraklarını yelpaze gibi açarak bu yeniliğin en mükemmel bir örneğini vermişlerdir.


Bir zamanlar yeryüzünde büyük önem kazanmış olan bu bitkiler, bir başka yenilik daha getirmişlerdir... Çeşitli kollara ayrılan kök dediğimiz organları, topraktaki kimyasal maddeleri alabilmek için, yerin altında gelişmeye başlamışlardır.


Bütün bunlar ne müthiş bir gelişme, değil mi? Hâlbuki bu eğreltiotlarının ne çiçekleri, ne meyveleri, ne de tohumları vardır! Onlardan evvel, mozaikin her gözesi bir başka göze oluşturuyordu. Eğreltiotlarında "spor" denilen bazı gözeler, yalnız üreme görevini yerine getirmeye başladılar; bunlar yaprakların alt yüzünü kaplıyorlardı. Ancak doğa, onları korumak ve çimlenmelerini sağlamak için hiçbir çaba göstermedi! Demek ki bu yenilik, diğerlerinin aksine oldukça ilkel durumda kaldı.


Ne var ki bu durum, eğreltiotlarının, dünya tarihinde uzunca bir süre yeryüzünde hüküm sürmelerine, çok büyük ormanlar meydana getirmelerine engel olamamıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu resim harika işte, ne çok yeşil var, her yer yemyeşiil. Sevgiler.

Baterist Kızı Melisa 
 09.05.2008 17:57
Cevap :
Müthiş bir güzellik gerçekten... Teşekkürler, sevgiler...  10.05.2008 0:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3677
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster