Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
180
 

İlk insanla bugünkü insanın beyni aynı değil

İlk insanla bugünkü insanın beyni aynı değil
 

 Âdem’in ilk insan olduğu söyleniyor. Ama Âdem’le ilgili hikâyelerde (keza yanında Havva da var) Âdem bize benziyor. Bu mümkün değil.

Bilimsel araştırmaların bu konuda vardığı sonuçlar ayrı, dünyada hayatın gelişimine bakarsak, her ne kadar değişime/farka bilim ve kültür gerekçe gösterilse de aynı beyin yapısının hayata yansıması bu kadar o gün öyle bugün böyle olamaz.

Âdem-Havva efsanelerinde bu ilk insanlar normal gösteriliyorlar ama bilimsel araştırmalar sonucu elde edilen bulgulara göre insan diyeceğimiz ilk varlık insana bile benzemiyor.

Âdem’le Havva’nın elma hikâyesi, çocukları, çocukları evlendirmesi araştırmalar sonucunda ulaşılan insan profiliyle uyuşmuyor.

Âdem baba efsaneleri doğru olmasa bile buluntularla ulaşılan ilk insanlar ve bunlara dayanarak anlatılanlardan anladığımız, ilk insan ile son insanın(yani bizim)beyni aynı değil. Daha küçük, daha büyük, daha işlevsel vs ama farklı. Çünkü ne kadar milyonlarca yıl olsa bile beyin beyindir, yani düşünür, şimdi Mars’a gidiyorsa o zaman da ihtiyaçlarıyla ilgili bir şeyler yapar. Bu arada yemek içmek için beyin(düşünme) gerekmez.

Burada çok önemli bir konu çıkıyor ortaya; beyin de (düşünme yeteneği) değişiyor, gelişiyor. Bizim hayatımızın içinde de, dünya hayatı içinde de.  Yani bu demek oluyor ki iyi düşünen beyin bilginin kültürün eseri. Belki de ilk insanın beyni et parçasıydı. Ya elbette ilk insanın Ay’a gitmesi beklenemez ama on binlerce yıl içinde, beyin sonuçta düşünen bir organ, o günün şartlarına göre düşünceyle ulaşılmış sonuçlar görürüz. 50 bin yılda taştan baltayı maymunlar da yapar.

Diğer bir soru, ilk insanlar bugünkü insanın beyni tamam farklıydı ama bu fark biyolojik olarak mı yoksa düşünebilme becerisi bakımından mıydı? Düşünebilme becerisi bakımındansa sorun yok ve gayet normal ama beynin biyolojik yapısı bakımındansa üzerinde durulmalı çünkü belki başka organlarımız da farklıydı.

Beynin normal düşünme haline bu kadar uzun bir zamanda (200 bin yıl) -kaldı ki tam olarak geldiği de söylenemez, hala dünyada ilk insanlara benzeyen beyinler var-ulaşmış olması da üzerinde durulacak bir konu. Ama sevindiren bir şey, beynimizi geliştirmek( düşünme becerisi, IQ’ muzu yükseltmek) bizim elimizde.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlk insan canlı âlemin evrimiyle hayvanlardan bir türün tekamülü olsa bile insanın cennette tasarlanmadığı savı bilimsel olmaz. Kim bilir ki insan öncesinin aslında Tanrı'ının cennet hayali olmadığını? Yani insandan öncesi Tanrı'ının insanı oluşturacak tasarımının bir unsuru da olabilir. İnançsal ve bilimsel sayılan bilginin mutlak doğruluk sanısına bağlanan bilimsel düşünemez. Bilimsel düşünce bilimin öne sürdüğü bilgiye itibar eder fakat onu asla mutlak gerçeklik saymaz. Böyle bakınca bilim ileride insanın "hop" diye Âdem ile Havva aşkının çocukları olmadığını kanıtlasa bile Tanrı'nın bir tasarımı olmadığını söyleyemez.

Muharrem Soyek 
 09.11.2016 11:29
Cevap :
Çok değişik bir yorum olmuş, iyice kafam karıştı.  10.11.2016 17:11
 

"İlk insan Âdem değil" demenin bilimsel kanıtı yoktur. İlk insanın adını bilimsel somutlukta bilemeyiz. Sadece, diyebiliriz ki Âdem, din bilgisindeki tasvir olamaz. Teorik olarak bir ilk insan imajı konabilir. Bilim de ilk insan Âdem'in dinsel tasvirine aykırı veya benzer somut veriler öne sürebilir. Örneğin, Âdem ile Havva'nın cennette üretilip dünyaya atıldığı veya gönderildiği tezine karşı varsayımlar geliştirilebilir. Evrim teorisi ile ilâhi yaratımı kapıştırmanın anlamsız olduğunu da gösterebiliriz. Ola ki Âdem ile Havva cennetten geldi. Bu evrim teorisini çürütmez. Çünkü cennetten gelen Âdem ile Havva'nın evrimleştiği çok açıktır. İnsan ırkları, kang rupları, hata renklerimiz bunun somut kanıtlarıdır. Cennetten de çıkmış olsak biz evrimleştik. Ben inancımı kesin bilgi yapmayı tehlikeli bulurum. Bu yüzden insanın cennetten gelme veya canlı hayatın evrimiyle oluştuğu konusunda susarım. Maymundan gelsek bile bu bizim ilâhi yaratılış efsanemizi gene de çürütmez.

Muharrem Soyek 
 09.11.2016 11:21
Cevap :
Anlamlı yorumun içinden bu cümleyi seçtim: Ben inancımı kesin bilgi yapmayı tehlikeli bulurum.  10.11.2016 16:36
 

ÖZETLE; ilk insanla bugünkü insanın beyni aynı dır ama gelişim aynı zamanda değişim de oluşturmaktadır. Ayrı ortamlarda yaşayan ikizlerin beyinlerinin de farklılaştığı bilinmektedir.

Kadri KANPAK 
 06.11.2016 18:24
Cevap :
Ben "belki fiziki olarak da beyinler arasında fark olabilir mi" yi açmak istedim.  07.11.2016 12:49
 

Benim düşüncem ilk insan tipine dönüştüğümüzden beri beynimizin Genetik yapısı değil de fiziksel biçimi değişmiş olabilir. Havva ile Âdem bence birer simge. İnanç bilgisi insanın varoluşunu başka türlü açıklayamazdı. Düz mantıkla geriye doğru gidip bir ana ve bir babaya indirgiyor meseleyi. Ve daha öncesini de Tanrı yaratımı sayıp doğasına uygun bir mantıkla işin içinden sıyrılıyor.

Muharrem Soyek 
 06.11.2016 15:25
Cevap :
Ben size asıl bir şey soracağım.Bir arkadaş "Adem peygamber ilk insan değil" diyor, ne dersiniz?  07.11.2016 20:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5193
Toplam yorum
: 13511
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 666
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster