Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
6530
 

İlk intiba

İlk intiba
 

Artık sizde onunla ilgilenmenin sıkı bir diyalog içinde olmanın verdiği haz, rahatlık, dinginlik vardır. ..............................................


İnsanoğlu, yaşadığı süre zarfında birilerine karşı rahatlık, bazılarına karşı da tarif edemediği bir huzursuzluk, endişe ve korku duymuştur.

Bu bakımdan, yeni tanıştıklarına  oldukça ürkek yaklaşımlar yapar. Kişilerin çok yönlü olması dolayısıyla, muhatabını dikkatle gözlemleme, iyi ve kötü taraflarını algılama gayreti içindedir.

İlk anlariçin oldukça önemli bir gelişmedir bu anlattıklarım.

Ancak, saydığım faktörlerin yanında bazen yeni bir kişiye hiç de tahmin edemeyeceğiniz şekilde, tuhaf bir yakınlık hissedebilir, 'iyi, kötü, saf, akıllı, başarılı, başarısız’ gibi niteliklerini pek fazla dikkâte almadan ona ısınabilirsiniz. Tavrınıza belki anlam veremiyor, adını koyamıyor olabilirsiniz; ama bu ilk intiba, ilk filizdir.

Artık sizde onunla ilgilenmenin sıkı bir diyalog içinde olmanın verdiği haz, rahatlık, dinginlik vardır.

Ve içinizi tarifi çok zor bir huzur kaplamıştır.

Ya da aksi olabilir. Muhatabınızı çok soğuk bulup bir an evvel yanınızdan uzaklaşmasını istersiniz.

Oysa birbirinizi anlamanız için gereken daha bir yığın şey vardır. Örneğin, o kişinin, kültürünü, bilgi birikimini, uzmanlık alanını, hobilerini öğrenememiş, IQ veEQ'sundan haberiniz olmamıştır.   

Üstelik, sizinle konuşurken aşırı mesafeli durmuş, elinin cebinde olmasına aldırış etmemiş, bacak bacak üstüne attığında bir bacağını sallamasını, sürekli yere ya da duvarlara bakarak konuşmasını, sorularınıza yanıt verirken burnunu kaşımasını hiç de yadırgamamışsınızdır. Sadistçe görünen bu rahatlığının yanında hırçınlaşmanız gerekirken, aksine, içinizde anlam veremeyeceğiniz bir sevinç peyda olmuştur. Hatta bir ara ona dokunmak bile istemiş, ama kendinize hemen çeki düzen verme, toparlanma ihtiyacını hissetmişsinizdir. O, bilinmesi gereken temel kuralların hiçbirine uymamış, ama bir şekilde sizin kalbinize girmeyi başarmıştır.

Veya tersine, en candan hislerle sokulmaya çalışan birinin samimiyetine hiç kulak asmamış, yaptığı dostane yaklaşımlarının yapay olduğunu sezinlemiş, sonrası için ciddi sayılabilecek kaygılar duymuşsunuzdur. Konuşmasını dinlerken iç dünyanızda ona uzak durma fikri galebe çalmıştır. Bu, düşünseniz bile çıkaramayacağınız bir ilişkinin sonucudur.

Ve mizacınızın ve duyularınızın dışında, zaman ötesini algılayabilen bir sezgi, -ilk intiba- sizi mutluluğa ulaştırmıştır.

Sevgi ile kalın. Allah’a emanet olun.

Ahmed F. YÜKSEL

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlk intiba ön yargılı insanların içinde gizlediği kendi duygu ve düşünceleri doğrultusunda karşısındakine şekil vermeye çalışırken içine düştüğü etkilenme şeklidir.İnsanı yanıltır.Faydalı değildir. Çünkü kişiler size sizin istediğiniz gibi değil kendileri olarak gelmelidirler. Onları beğenmeniz onların iyi olduğu anlamına gelmez.

Kerim Korkut 
 24.02.2013 12:09
 

Benim tek duam, dileğim, inşallah Allah dostlarını bu ilk intibalarda farkederiz de, akışımız, meylimiz, sevgimiz onlara olur..Daha doğrusu onlar, bu ilk intibada bizleri sever de, bizler de nasipleniriz:) Hep aslında değerli, donanımlı, aslında uyumlu olabileceğim insanlarla, yanlış zamanda ve durumda karşılaşmaktan ve ilk intibanın yanıltacağından korkmuşumdur.. Allah böylesi yanılgılardan korusun diye de, genellikle itici bulduklarıma bile öyle yanaşmamaya çalışırım..

Ümit Oltu 
 24.02.2013 1:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 543
Toplam yorum
: 1706
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 11317
Kayıt tarihi
: 14.12.11
 
 

Akşam Gazetesi, Radikal Gazetesi, Piyasalar Dergisi, Yedi İklim, Türk Edebiyatı, Yeni Dünya, Popü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster