Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '20

   
  Kategori
  Gezi - Tatil
  Okunma Sayısı
  22
   

  İlk Kamp Tatili Rehberi

  Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte kamp sezonu da açılmış bulunuyor. Bir kere tadını alanın bir daha zor vazgeçtiği kamp tatili, daha önce hiç kampa gitmemiş kişiler için zaman zaman göz korkutucu olabiliyor. Eğer siz de ilk kez kampa gidiyorsanız; kafanızda birçok soru işareti olması ve biraz korkmanız doğal. Sizler için hazırladığımız bu ilk kamp rehberi sayesinde kamp tatiline dair birçok ipucu edinebilir ve tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

  Doğru Kamp Yeri Seçimi:

  Doğru kamp yeri seçimi, kamp tatillerinin en önemli detayıdır. Ülkemizde birçok harika kamp alanı bulmak mümkün; bunların birçoğu eşsiz sahillerin kenarında ya da bir ormanın ortasında bulunuyor. Kampa gitmeden önce nasıl bir tatil geçirmek istediğinizi, nerede konaklamanın sizi mutlu edeceğini, bu tatilden beklentilerinizi düşünmeniz gerekebilir. Türkiye'nin her yerinde birbirinden farklı kamp alanları bulabilirsiniz. Bunlar genellikle hazır çadırların bulunduğu, dilerseniz kendi çadırınızı da kurabileceğiniz alanlara sahip olan; bununla birlikte duş ya da tuvalet gibi imkanlar da sunan tesislerdir. İlk kez kamp tatiline çıkacaksanız, yavaş yavaş alışmanızı sağlayacak kamp tesisleri sizin için daha iyi olacaktır. Zira kendinizi bir anda ıssız bir ormanda ya da yaban hayatın ortasında; alıştığınız tatil anlayışıyla alakası olmayan ve duş, tuvalet gibi tesislerin bulunmadığı yerlerde bulabilirsiniz. Bu konuda çekinceleriniz varsa, bir sonraki maddeye geçmenizi öneririz.

  Doğru Kamp Arkadaşı Seçimi:

  Kendi başınıza bir maceraya atılmak, çadırda konaklayıp sessizliğin içinde kafanızı dinlemek istiyor olabilirsiniz fakat ilk kez kampa giden kişilerin yanında doğru bir kamp arkadaşı olursa o tatil daha verimli geçecektir. Doğru kamp arkadaşı da kesinlikle daha önce birçok kez kamp yapmış olan biri olabilir. Hatta mümkünse kalabalık halde gidilen kamp tatillerinin daha eğlenceli olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Kamp hayatını iyi bilen, bir kampta nelere dikkat etmesi gerektiğini çözmüş olan, çadır kurmaktan doğru kamp alanlarına kadar birçok konuda bilgi sahibi bir kamp arkadaşı kurtarıcınız olacaktır.

  Kamp Hayatına Hazır Olmak:

  Kamp tatiline gitmek istiyor olabilirsiniz fakat kamp hayatına hazır olmak çok daha farklıdır. Kamp tatilinde bir otel ya da ev konforuna sahip olamayacağınızı kabullenmeniz en önemli detaydır. Kamp tesislerine gidiyorsanız, oralarda da otellere yakın imkanlar bulacağınızı düşünüp sonradan hayal kırıklığına uğramaktan kaçının. Birçok kamp tesisinde gerektiğinde buz gibi suyla duş almayı, gerektiğinde kirli toplu tuvaletleri kullanmayı göze almanız gerekir. Eğer kamp tesislerine değil, doğayla iç içe bir alana gidiyorsanız; kendi düzeninizi kurmak için biraz daha zorlanmanız gerekebilir fakat bunun sadece ilk kamp tatili olduğunu, sonradan kamp hayatına alışarak bir daha vazgeçemeyeceğinizi düşünün...

  Not Alma ve Araştırma:

  Kamp tatiline gitmeden önce yapacağınız bölge keşfi, gideceğiniz yerde size gerekli olacak noktaların belirlenmesi gibi araştırmalar tatilinizi daha güzel hale getirebilir. Aynı şekilde not almak ve bir liste hazırlamak da işinize yarayabilecek detaylardan biri. Tatil alternatifleri arasında en uygunlarından biri olan kamp tatilleri, buna rağmen doğru araştırmanın yapılmaması ve gerekli olanların bir listesinin oluşturulmaması nedeniyle bütçenizi aşmanıza da neden olabilir. Çünkü kamp alanı tesislerinin günlük ücretleri birbirinden farklı olmakla birlikte size sundukları imkanlar da fiyat dahilinde ya da değildir. Bu durumu önceden bilmez, araştırma yapmazsanız; gittiğiniz yerlerde lüks bir otelden daha fazla harcama yapmak zorunda kalabilirsiniz. Gideceğiniz yerlerin fiyat listesini çıkarmanız, kendiniz için bir bütçe planı oluşturmanız, size orada gerekli olacakların notunu almanız ve bütçeniz dahilinde kalmaya çalışmanız tatiliniz için etkili bir yöntem olacaktır.

  Hava Durumu Kontrolü:

  Yaz aylarında hava şartları çok fazla değişiklik göstermese de; tatile gitmeden hemen önce gideceğiniz bölgenin hava durumunu kontrol etmeniz bir zorunluluktur. Daha önce otellerde konakladıysanız hava durumunu pek de umursamamış olabilirsiniz fakat söz konusu kamp tatiliyse, hava durumu hayati önem taşır. Normalde umursamayacağınız bir saatlik yağış ya da kuvvetli bir rüzgar kamp hayatında farkında olmadan zor durumlara düşmenize neden olabilir. Bu yüzden hava durumunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

  Doğru Malzeme Seçimi:

  Kamp tatilinde şüphesiz ki en önemli malzemeniz çadırınız olacaktır. Bu nedenle doğru ve kaliteli bir çadır seçimi yapmak çok önemlidir. Sadece çadır olsun diye piyasada bulunan ucuz ve kalitesiz çadırları satın almanız, birçok sorunla baş başa kalmanıza neden olabilir. Kaliteli, sağlam, fiyatı biraz daha yüksek olsa da sizi uzun süre götürebilecek bir çadır ise hiçbir hava şartından etkilenmeden sorunsuz tatil geçirmenizi sağlayacaktır. Unutmayın ki sizi koruyacak olan odanız çadırınız olacak. Çadır seçimi yaparken internetten fikir alabilirsiniz. Kamp yaptığınız döneme ve alana uygun kalitede bir çadır seçmeye gayret gösterin. Ardından çadırın içinde kullanacağınız altlık/ şişme yatak gibi birçok materyali de kaliteli olanlarından seçmenizi öneririz. Kamp tatilinde ihtiyacınız olacak malzemelerden yazımızın devamında bahsedeceğiz.

  Kampta Dikkat Edilecekler:

  Her şey hazır ve kampa gittiniz. Peki burada nelere dikkat edebilirsiniz? İlk olarak çadırınızın sizin eviniz olduğunu unutmayın ve kapısını asla açık bırakmamaya çalışın. Kalabalık alanlarda yabancıları, doğanın ortasında ise birçok böceği misafir etmek zorunda kalabilirsiniz. Yiyeceklerinizi mutlaka iyi muhafaza edin. Geceleri havanın daha soğuk olduğunu unutmadan yanınıza kalın kıyafetler almayı, doğada kıyafetlerinize zarar gelebileceğinden çok sevdiğiniz ve kaliteli kıyafetlerinizi yanınızda götürmemeyi de ihmal etmeyin.

  Kampa Giderken Neler Alınmalı?

  l  

  Kampa giderken çadırınızı, içinde kullanacağınız mat ve uyku tulumunu almanızdan bahsetmemize gerek bile yok. Çadırın içinde kullanacağınız bir zemin malzemesi olan matlar ile mevsime uygun bir uyku tulumu sizin en konforlu eşyalarınız olacaktır. Eğer biraz daha rahat etmek istiyorsanız şişme yatak ve yastıklardan da tercih edebilirsiniz.

  l  

  Karanlık geceleri ve o karanlıkta hareket etmenin zorluğunu düşünerek yanınıza fener alabilirsiniz. Eğer bir tesiste değilseniz, daha konforlu bir kamp alanı yaratmak için portatif tuvalet alternatiflerinden yardım alabilirsiniz. Birçok internet sitesinde farklı tuvalet alternatiflerini bulabilirsiniz. Oturup dinleneceğiniz anlar için açılıp kapanabilen kamp sandalyeleri de en iyi dostlarınız olacaktır.

  l  

  Yazın yapılan kamp tatillerinde birkaç çeşit havlu çok işinize yarayacaktır. Bir adet plajda kullanabileceğiniz, bir adet duş için, bir de günlük el havlusu götürerek konforlu bir kamp alanı yaratabilirsiniz. Kişisel bakım ve hijyen ürünlerinizi de korunaklı bir şekilde yanınıza almayı unutmayın.

  l  

  Kamp alanların olmazsa olmazı sineklerden korunmak için sinek kovucu krem ve spreylerden yararlanabilirsiniz. Güneş koruyucu krem, böcek ısırıkları için losyonlar ya da ilkyardım malzemeleri de hayat kurtarıcı rol oynayabilir.

  l  

  Kamp tatiline giderken bir otele gidiyormuş gibi birkaç bavulla gitmek çok anlamsız; bu nedenle kişisel kıyafetlerinizi seçerken rahat edebileceğiniz ve sizi koruyabilecek parçalara yönelmeniz daha iyi olacaktır. Özellikle doğa yürüyüşü gibi yapılabilecek aktiviteler düşünüldüğünde, kaliteli ve koruyucu spor kıyafetler ile outdoor spor ayakkabılar çok işe yarayacaktır. Geceleri giyeceğiniz kalın parçaları da unutmayın.

  l  

  Eğer bir kamp tesisine gitmiyorsanız, kendi yiyecek ve içeceğinizden sorumlusunuz demektir. Bu nedenle kamplar için özel üretilmiş olan pişirme takımlarından edinebilir, yanınıza mutlaka yeterince su ve yiyecek aldığınızdan emin olabilirsiniz. Tabi ki ateş yakmak ya da bir şeyler kesmek gibi işler için ihtiyacınız olabilecek materyaller de böylece listeye eklenmiş olacaktır. Eğer yerleşim yerine uzak alanlarda kamp yapacaksanız, yanınıza pratik ve enerji verecek yiyecekler alabilirsiniz. Konserveler, bir ateşte çabuk hazırlanan atıştırmalıklar, enerji veren tatlılar ve bol bol içecek idealdir. Kamp alanında hijyenik bir ortam sağlayacak ıslak mendil, peçete ve çöp torbaları gibi eşyalar da orada çok işinize yarayacaktır.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Kayıt tarihi
  : 07.12.20
   
   

  1997 yılının Mart ayında doğdu. Adana'da dünyaya gelen Yorukhun lise yıllarında Endüstri Meslek L..