Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '16

 
Kategori
Söyleşi
Okunma Sayısı
655
 

İlk Kitabını çıkaran Muhammed Şimşek ile...

İlk Kitabını çıkaran Muhammed Şimşek ile...
 

Muhammed Şimşek


İlk Kitabı  KAPAN AĞZI 16 Eylül'de Raflarda olacak Üniversiteli Yazar Muhammed Şimşek: "Ben yazacağım kitapların çok beğenileceğine ve kendime olan inancımla bu meslekte zirve yapacağıma inanıyorum. Çok zor bir hedef fakat imkansız olmadığını ve kolay olmayacağını biliyorum."
 
SORU- Bize kısaca kendınzıı tanıtır mısınız hangi okullarda okudunuz bugune kadar? 
 
MUHAMMED ŞİMŞEK- 20 yaşında ve Mersin doğumluyum. Adım Muhammet ŞİMŞEK. Üç çocuklu, dünyalar tatlısı, evlatlarından tek beklentileri evlatlarının başarısı olan bir anne ve babanın en büyük evladıdır. İlkokul 1. Sınıfı Mersin'de okuduktan sonra, istanbul'da ilkokul ve lise eğitimini tamamladım. Öğrenimine devam etmekte olduğum İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi'nde İşletme ve İstanbul Üniversitesi'nde Felsefe bölümlerinde öğrenim hayatımı sürdürmekteyim. İngilizcesi ileri seviyede öğrendim. Boş zamanların ise zihnini rahatlatacak aktiviteler yapmaktan zevk alırım. Gitar çalmak, şarkı söylemek, bilardo oynamak, film izlemek, kitap okumak başlıca aktivitelerimdendir. İlk kitabım olan 'Kapan Ağzını' nasıl yazmaya başladığım zaman, 'eğitim sürem boyunca bir çok projelere imza atarak bir çoğunda başarılı olarak kendimi geliştirme fırsatı buldum. Bilgi ve becerilerimi okumaya olan sevdam ve tutkum ile birleştirip beynimde tasarladığım ve hissederek yaşadığım duygu dolu anlarımı kaleme dökmeye karar verdiğimde açıkçası nasıl olduğu hakkında hiç bir fikrim olmadan bir gün kendimi bilgisayarın başına geçmiş bir şeyler yazarken buldum ve zaman ilerledikçe yazdıklarımın hem bana hem kısa özetlerini aktardığım insanları heyecanlandırdığını fark edip "KAPAN AĞZI"  romanını yazarak hem başarılarıma bir başarı daha kazandırmak, hem de kendimi kanıtlama fırsatım oldu. Yaşadığım süre zarfında insanlara faydalı olmak en büyük gayelerimden biri olmuştur.
 
SORU- Kitap yazma düşüncesi kaç yaşında başladı "kapan ağzı" nı ne Kadar  zamanda yazdınız ve yayınlandı?
 
MUHAMMED  ŞİMŞEK- Kitap okumayı çok severim ve yazma tutkum 2 yıl önce başladı. Bendeki o heyecan ve tutku "Kapan Ağzı"nı yazmamı sağladı. 2 yıldır yazıyorum inşallah Eylül 2016 ayında Az kitap ve yayınları aracılığı ile tüm kitapçılarda olacak.
 
SORU- Ailenizden bahseder misiniz? Ailenizin size desteği çok galiba. Bunun avantajlarını nasıl yaşadınız?
 
MUHAMMED  ŞİMŞEK- Üç kardeşiz biri kız diğer ikimiz erkek ailenin en büyük çocuğu benim. Babam istanbulda restaurant işletmeciliği yapıyor. Annem ev hanımı. Ailemin ( babamı, annemin ve kardeşlerimin ) bana kitap yazma konusunda destekleri çok fazla onları yanımda görmek ve projeme verdikleri destekten aldığım özgüvenle kendimi daha iyi hissediyor ve reklam çalışmalarıma daha bir özgüven ile zaman ayırıyorum. 
 
SORU-  "Kapan Ağzı"nın konusu nedİr? Kitabınıza nasıl bir ilgi bekliyorsunuz?
 
MUHAMMED  ŞİMŞEK- "Kapan Ağzı"  aksiyon üzerine tasarlanmış bir roman. Romamını ustalıkla kaleme alarak inanılmazı gerçekçi kılmayı başarıyor gibi hissettirmem. Kitabı okuyucuların elinden bırakamayacak ve devamında neler olduğunu öğrenmek için Sabırsızlanacağını düşünmekteyim. Kitabı 17 ve üstü bütün yaş gruplarının severek ve hissederek okuyacağını düşünüyor. Bu konuda eserimin beğenileceğine inanıyorum. 
 
SORU- Çok genç, okulunda bile zorlanıyor. Siz hem okul hem de kitap yazıyorsunuz. Bu zorlukları nasıl aştınız?
 
MUHAMMED  ŞİMŞEK- Evet, hem genç olmam hem öğrenci olmam normal şartlarda benim yaştaki kuşakları zorlamaya yeterli bir sebep. Fakat ben hedefleri ve idealleri olan bir kimliğe sahibim. Hedeflerime ulaşmanın her türlü zorlukların üstesinden gelmekten geçtiğini bildiğim için hedeflerime olan inançlarım beni hırslandırıyor ve herkesin zorlandığı bir süreçten ben keyif alarak, haz duyarak hedeflarime kararlı, istikrarlı ve emin adımlarla yol alıyorum. Bu da beni mutlu ediyor.
 
SORU-İletişimi Çok önem veren insansınız. Çok gencin aksine bunun faydası ne oluyor   hayatta?
 
MUHAMMED ŞİMŞEK- İletişime çok önem veriyorum çünkü beğeni itici bir güçtür. Yaptığınız işi veya eseri raflarda tutarak yada çok büyük bir olaymış gibi büyüklenerek değil de insanlara mütevazi bir yaklaşımla iletişime geçerek konuyu veya işi anlamalarını sağlayıp aslında algı operasyonu ile ürünü okutmadan okuyucuların ruhuna temas ederek, onlarla ikili iletişime geçerek hem sosyal ilişkilerimi geliştiriyorum. Hem de yaptığın işin beğeni kazanmasını sağlıyorum. Bunun faydası hem yararlı değerli insanlarla tanışıp onlardan hayatıma birşeyler daha kazandırıyorum. Hayatı öğrenmek en büyük fayda deği lmidir sizce? Bakın "Kapan Ağzı" eserim sizinle tanışmamıza ve siz değerli üstatlarımdan bir şeyler öğrenmeme vesile oldu bu en büyük fayda değil midir sizce.
 
SORU- Yazar kariyerinde nerelere gelmek istersiniz? 
 
MUHAMMED ŞİMŞEK- Genç ve istekli olmam kimseyi ilk öncede beni yanıltmayacağına inanıyorum. Benim bu işi bir heves ya da zaman öldürmek için yapmadığım aşikar. Kitap okumak bir sanat ise kitap yazmak yazdıklarımı aktarabilmek bende bir tutku, bir heyecan, bu yüzden yazarlık kariyerim de değerli üstatlarımın hayatlarını araştırıyor mütevazi kimliklerini öğrenmeye de çalışıyorum. Ben yazacağım kitapların çok beğenileceğine ve kendime olan inancımla bu meslekte zirve yapacağıma inanıyorum. Çok zor bir hedef fakat imkansız olmadığını ve kolay olmayacağını biliyorum.
 
SORU- Siz çok okuyorsunuz. Çok genç yazmaya hevesli ama okumuyorlar. Bu ne kaybettirir  onlara?
 
MUHAMMED ŞİMŞEK- Evet yazmaya hevesli birçok arkadaşımız var fakat okumak başlı başına bir sanattır. İnsanın beyinsel ve sosyal düşüncelerini dengelemeye ve alacağı kararlarda daha tedbirli olmaya bir teşviktir. Şöyle örneklendirelim herkesin kendine göre doğruları vardır ve okuyarak bir çok insanın aynı soru üzerinden doğrularını öğrenip doğrunun da doğrusunu çözmek bir kazanç, hayata bakış acının değişmesini sağlayıp daha istikrarlı kararlar almamızı sağlamaya bir sebep. Okumayanların kazandığı bir şey olmadığı gibi hayatlarından bir çok şeyden ödün verdiklerininde kanaatindeyim çünkü okuyan bilir.
 
SORU- Sizin çabalarınıza okul ve mahelle arkadaşlarınızın bakışı nedir?
 
MUHAMMED  ŞİMŞEK-Okulum bu konudan çok hoşnut tabiki çevremde bakış açıları güven verici ve verdikleri destekler ise çok mutluluk verici hepsine teşekkür ederim.
 
SORU- İyi yazar nasıl olunur? Bunun cevabını ilk kitabını çıkaracak sizden öğrenmek isterdik.
 
MUHAMMED ŞİMŞEK- Yazar olmak için tek bir şey (aslında iki şey) yapmak gerekiyor. Bunlardan birincisi yazmak. Yazın! Birinci kural bu. Yazmadan, yalnızca “Ben yazar olacağım” diyerek yazar olamazsınız. O yüzden yazar olma hülyalarına dalmak yerine oturup her gün yazın. İnsanlara, yalnızca ve yalnızca yazıyor oldukları için yazar denilir. 2 ikici kural ise yazmaktan daha fazla okuyan insanların yazma yetenekleri ve hayal dünyalarında düşünce ve fikirleri artmaktadır. Tabi yaşım genç bu doğrultuda üstatlarıma tavsiyede değil de fikirlerimi beyan etmem gerekirse çok okuyun ve yazacaklarınızı hissederek ve hissettireceğinize inanarak yazın.
 
Muhammed Kardeş daha ilk kitabını yayınlamamış bir insna olarak sizden 40 yıllık yazar kadar şey öğrendik. Size yazarlık yaşantınızda üstün başarılar diler yolunuz açık olsun deriz. Hayatınızın her zaman usta yazarlardan faydalanarak geçmesini temenni ederim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1071
Toplam yorum
: 339
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1511
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster