Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
37022
 

İlk terk eden neden Erkeklerdir ?

İlk terk eden neden Erkeklerdir ?
 

Bir ilişkide evlilik ne kadar normalse, ayrılma ve boşanmada o kadar normal. Her toplumda boşanma eylemleri vardır. Kimi toplumlarda hafif şiddetlidir, kimi toplumlarda yüksek şiddetli, kimi toplumlarda hiç önemsenmez bile. İster, hukuki bir birliktelik olsun, ister duygusal ve nikahsız bir birliktelik olsun, her ayrılma ve boşanmanın bileşkesinde ne yatar biliyor musunuz ? Tüm ilişkilerde, birlikteliği ilk bitiren, ilk terk eden ve ilk boşanma davasını açan hep erkekler olmuştur.

Peki neden ? Neden hep erkekler önce terk eder. Eşiniz, sevgiliniz, sizi bırakıp gitti diye, bütün suç kadınlarda mı erkeklerde mi acaba ? Erkeğin ayrılmasının ardında başka nedenler de yatıyor olabilir mi ? Bir erkek, bir kadını neden terk etmiş olabilir? Kadın, ona ne yapmıştır da, erkek evi terk etmiştir ? Erkeğin sevgisi mi bitmiştir ? Ortada bir ihanet mi vardır ? Mahkemelerde “şiddetli geçimsizlik” ibaresi ile biten davaların temelinde ne vardır ? Bu soruları sıralamaya devam edersek, bu yazının sonu gelmez. Ancak, terk edilmenin klasikleşmiş hatta kemikleşmiş bazı nedenleri olduğunu da korkusuz ve cesaretle belirtmek gerek. İşte bazıları...

1-) Size aşık değil : Deli gibi aşık olduğunuz erkek size aşık olmayabilir ve sizinle aynı duyguları paylaşmıyor olabilir. Sizden sadece hoşlanmış olabilir. Bu hoşlanmanın da duruma göre uzun bir birliktelik gerekmediğini düşünmüş olabilir.

2-) Cinsellik : Belki sizinle sadece cinselliği yaşamaktan hoşlanıyordur. Eğer bir ilişkide cinsellik ve seks olmuşsa, erkek birlikte olduğu kadınla hep cinselliği yaşamak isteyebilir. Bazı sebeplerden (fiziksel, ruhsal, çevresel, sağlıksal, monotonluk vs. ) dolayı da, artık cinsellik yaşamak istememiş olabilir. Cinselliğin yaşanmadığı bir ilişkinin de fazla uzun sürmeyeceğini düşünmüş olabilir.

3) Bağlanma korkusu : Bir erkek, kadını terk ettiyse, illaki onu sevmediği manasına gelmez. Çünkü, bir erkek, bir kadını çok sevdiği için bile terk edebilir. Nedeni bağlanma, bağlı kalma korkusudur. Bu da erkekteki aidiyet duygusunun tam gelişmemiş yada aşırı özgürlükçü bir yol izlediğini gösterir. Yada erkek, eşine yada partnerine alıştığını fark ettiği anda ondan korkmaya başlar ve bu ilişkiyi uzatırsa bir zaman sonra sizsiz yaşayamayacağının farkına varır. Bu nedenle sizi terk etmiş olabilir.

4) Terk edilme Korkusu :Belki de, erkek, kadınının onu bir gün terk edebilme olasılığında, çok yıpranacağını düşünmüş olabilir ve yüzden önce terk etmek istemiştir.

5) Mutsuz olma korkusu : Bir erkek, birlikte olduğu kadınla, bir gün evlenirse ve kadın da bunu çok istiyorsa, onu mutlu edemeyeceğini yada onunla mutlu olamayacağını düşündüğü için kadını terk edebilir.

6) Ekonomik sebepler : Uzun süreli yaşanan ilişkilerin evlilikle bitmesi gerektiği her toplumda bilinir. Kadının, birlikte evli olmadan da yaşanabileceği gerçeğini kabul etmeyeceğini anlayınca ilişkiyi bitirmiş olabilir. Yada erkek henüz hazır olmadığını düşünüyor olabilir. Bu hazırlığın en başında da ekonomik sebepler gelir. Ekonomik olarak kendini güvencede hissetmeyen erkekler evlenmekten kaçarlar ve evlilik ısrarlarına fazla dayanmadan yada evlilik korkusundan ilişkiyi bitirebilir.

7) Kadının hataları : Bireyler birlikteyken, kadının yaptığı ve o an için hiç önem vermediği davranışlar erkek için önemli olabilir. Hatta, alçaltıcı, onur kırıcı olabilir. Zamanı geldiğinde bunları değerlendirmeye alan erkek ilişkinin uzun süre sürmeyeceği kanaatine varmış olabilir. Örneğin, kadının çok dağınık olması, ev ile ilgilenmemesi, yemek yapmayı bilmemesi, erkeğin özel kalması gereken sırlarını arkadaş çevresinde ifşa etmesi, farklı ilgi alanları, karakter uyuşumsuzluğu, kalabalıkta yalnız bırakma, kadının erkeği kıskandırma düşünceleri vs. Bunlar ayrılık sebebi olabilir.

Bu örneklendirmeler ve maddeler gittikçe uzayabilir. Bunu gerek yaşanmışlıklardan, gerekse tahminlerimizle fazlasıyla çoğaltabiliriz. Nedeni ne olursa olsun, çok sıkça rastlanılan ayrılıklarda erkeğin hatası da fazladır, günahı da !.. Hatta, erkeklerin çoğu sorumluluk almayı pek sevmez. Bir ilişkiye dayanan ve özellikle sabır ve anlayış gösteren genelde hep kadındır. Ama, erkeğin de çok verici olup da, bir şey alamadığı kadınlar da az değildir.

Nedeni ne olursa olsun, bir ilişki eğer bitecekse - ki bu baştan pek belli olmaz- her iki tarafın birbirini fazla incitmeden, kırmadan, küçük düşürmeden bitmesi en doğal olanıdır. Burada biz erkeklere biraz fazla görev düşünüyor sanırım. O da kadını bir meta olarak görmemek.

Çünkü, kadın toplumun en önemli yapı taşlarından biridir.

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ilişkileri genelde kadınlar yönetir.Yönetildiği konu işine gelmiyorsa da erkek kadını terkedebilir.( isteklere cevap veremez,kadına yetemez,yetememekten korkar ve sahneyi saygısızca terkeder )

evrim çinaroglu 
 18.02.2008 20:33
Cevap :
Evet erkekler de terk eder. Başka bir ifadeyle erkekler de kaçar. Ama kadın yaratılış gereği, resesiftir. Belki de sorun buradan kaynaklanıyordur. Ne dersin canım arkadaşım ? :)  19.02.2008 16:45
 

tam tersini düşünüyorum,terketmek kadınlara mahsustur,severler ama aşık olmazlar...Çünkü bir rahatlık vardır üstlerinde,bir vurdumduymazlık...Olmazsa olur düşüncesi vardır...Her zaman en kolay yolu seçerler,terketmeyi...Olan bize olur yine...

maviay 
 10.04.2007 16:20
Cevap :
Kısmen haklısın aslında. Çünkü bu tür örnekler de günümüzde gittikçe fazlalaşıyor. Örnek mi ? Magazin dünyasına şöyle bir bakın, yığınlarca örnek var. Bu da kötü örnek teşkil ediyor tabiki toplum içinde..  10.04.2007 20:23
 

Nazeles çok güzel cevap vermiş size. Bence de erkek olduğunuzdan dolayı + çevrenizde böyle biten ilişkilerin çokluğundan dolayı olduğunu düşünüyorum. Erkek hatalarını 8. madde olarak eklemeniz gerekirdi.Son cümle nelik anlayamadım. vurdum ama öldürmeyeyim demişsiniz.İhya ettiniz.

H.Sevil YAZICI 
 08.04.2007 23:48
Cevap :
Sevil hanım, ben bir tarafı suçlar tarz bir yazı yazmadım. Yalnızca olası ve karşılaşılan nedenlerden bahsettim. Bunun yanlışı nerede ? Bunun küçük ve değersiz örnekler olduğunu yada toplumumuzda hiç karşılaşılmadığını iddia edebilirmisiniz ? Yanılsamaya düşmemek için objektif olmak gerekmez mi ? Sevgiler !.  09.04.2007 11:34
 

Şu yazınızın en sonunda yazmış olduğunuz şeyi eğer yüreyinizde hissederek yazmış olsaydınız aslında bu yazıyı hiç yazmamış olurdunuz. Samimi olarak belirtiyorum ki bu yazıyı bir erkek olduğunuz için yazdığınızı düşünüyorum sadece. Gerçekten inanıyormusunuz beraberlikleri,evlilikleri ilk bitirenler erkekler mi? Ve bu bitirilmelerin ardından kadınların perişan olduğunu,ama ben hiçde etrafımda öyle bedbaht,intihar komploları hazırlayan kadınlar görmüyorum. Sizinle Duygu Asena'cılık oynamak istemiyorum ama öyle feminist falan da değilim gerçi ama erkekler ve kadınlar arasındaki aşkın,beraberliğin bitimine bence önce kadnlar karar veriyor ve yine önce kadınlar bunu dile getiriyor,getirmedikleri zamanlarda ise mutlaka o nezih ortamı hazırlayıp bu sahte mutluluğu yaşaması için egosunu en doruklarda yaşayan erkeğe bir fırsat veriyor. Biraz düşünün, bakın sizde bana hak verdiniz,gördünüz mü?

nazeles 
 06.04.2007 17:40
Cevap :
Elbetteki eleştirinizde haklı olduğunuz taraflar var. Ben ironik bir bakış açısından baktım. Bu bakış açısında ayrılıkların neden erkekler tarafından başlatıldığını sorguladım. Bu feministlik olabilir belki ama "Duygu Asena'cılık" değil. Zira, belli bir gözleme dayanıyor bu eleştiri. Bunu yaparken kadınlara da atıfta bulundum ama asıl hedef erkeklerdi. Aynı bakış açısını kadınlar tarafından da yapmak mümkün. Ben yakın cevremde " ilk terk eden yada boşanma davası açan kadınlar da" gördüm. Bunun da nedenlerini ve nasıllarını başka yazıda anlatırım. Ama bana feminist derseniz, bu yanlış olur. Gördüklerim, okuduklarım ve gözlemlediklerimdir bana rehber olan... Saygılar !..  07.04.2007 11:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2527
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster