Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
1078
 

İlk terörist Adem miydi?

İlk terörist Adem miydi?
 

Adem asiydi

Yaratılış efsanesinde ilk insan çamurdan yapılmıştı. Çamura bulanmışlığın bu aşağılanması toplumsal felsefemizde ve insan ilişkilerimizdeki yerini alırken bir şeyi tarih hiç unutmamıştı; ilk isyancıyı. Yaygın ifadeyle “Teröristi “ . Yani Ademi.

Yaşamın başlangıcıyla yaratılanların sadece cennette iç içe yaşamaları söz konusuyken, çamurdan yaratılmış ademin diğer nurdan yaratılmışlar arasında rahatsızlığı gittikçe artarken kendine yoldaş olsun diye kendi öz kaburga kemiğinden yaratılan Havva’yı yanına alarak Cennette zevk-ü sefa sürmek varken güzel şeylerin albenili tatların keşfine çıkması da ayrı bir keyif. Süreç yaşamın renklendirilmesi keyiflerin katmerleşmesi süreciyse nerede kaldı monotonluğa boyun eğmek.

İşte Adem de tamda bu noktada isyana baş vurarak yasaklanmış tatlara ve zevklere yelken açmanın keyfine kapılıp isyan bayrağını dalgalandırıyor. Oysa bu isyan kötülüğü isteyen, yanlışa meyleden yada hataya heveslenen bir isyan değil kazanmaya ve onurluca yaşamaya gönül koymanın isyanıdır. Hatta kazanmayı kafaya koymuş kaybetmeyi hiçe saymanın getirdiği cesaretten doğan hataya meyilsiz yanlışa gönülsüz bir isyandır.

Teslimiyeti hiçe sayan, öndersiz, rehbersiz hatta örneksiz bir isyanın elebaşıdır. Yanında can yoldaşı önünde kazanmanın keyifli albenisiyle yola çıkmış, hiçbir övgünün ayartamadığı bir ruh haliyle, bencilliği hiçe sayan mutluluğa kulaç atan bir delikanlıydı.

Başarıların ve zaferin insan ruhundaki okşamalarına boyun eğip, mağrurlanmanın boş girdabına kapılmamış, hatta günah girdabıyla rahmet ve şefaatten uzak düşme riskini göze alabilen isyankar ruhların önderi olmayı beceren yegane kişiliktir.

Belki de Havva’ya olan aşkı bütün bunları göze almayı olası kılacak kadar güçlü bir asiydi. Sınanmış aşkların naylon olabileceğini; ta... o zamanda hissedebilen yegane aşıktı. Aşkın uzaklığının ve ayrılığının fırdöndüsünde yaşanılası olmayan dünya tuzaklarından bihaber, albenisiz duygularını önemseyen bir yiğittir. Yiğitliğin kitabındaki teröristlik babında yeni ve güzel şeylere ilk adım atmak varsa yaşasın ilk adımı atanlar! Yaşasın.... Adem ile Havva’nın haklı isyanı...!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anam toprak ,Babam yağmur kavramının mutlak tanımıdır çamur ki Aşk makamıdır.Pişmiş balçıktan yapışkan çamur aynı zamanda Menidir.Çünkü insanın bütün özellikleri eksiksiz bir biçimde toplamın birliği olarak o çamurdur.Ruh birliğidir.

savas Hacioglu 
 25.06.2008 15:23
Cevap :
yorum ve katkınız için teşekkürler.Felsefenin teolojideki yeri elbette yadsınamaz. Sağolun var olun.  26.06.2008 11:38
 

Yazının bütününü okuyunca başlığın ifadesi yumşasa da, İslam inanç ve örfüne göre ilk intiba yazarın inançsızlığını çağrıştırıyor. Elbette İnancınız hakkında bir fikrim yok ve inançsızlıklada suçlamıyorum. İslam inancına göre" ilk insan"Hz Adem bir peyganberdir. Peyganber sıfatı ile İnsanlığın atasına Terörist demenin mantığını sağ duyulu düşünenlerin taktirine bırakmak doğru olur sanırım. Elbette insanlar inançlarında hürdür. Ateis de olunur. Lakin peygambere terörist denemez. Bilmem derdimi anlatabildim mi? yoksa bir başlıktan yola çıkıp yargıda bulaunarak hata mı ettim.

Necati Kavlak 
 10.11.2007 21:48
Cevap :
Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.Elbette inançlara saygım sonsuz ,hele bir peygambere saygısızlık amacı taşımamaktayım.Kelimenin öz anlanı "Kurulu düzene baş kaldıran "olmasından kaynaklı böyle bir başlık seçtim.Biz toplum olarak kelimeleri hep kirletmişiz kanımca bundankaynaklı farklı yorumlar var.Saygılar.  12.11.2007 11:30
 

Bu anlatımını onlara benzettim ben! Adem -Havva çetesi. Yaşasın evlatlarımızın kardeşliği diyorlar her halde öbür taraftan!

Ahmet Balcı 
 10.11.2007 16:16
 

Olsa olsa onlardır!!!!

Ahmet Balcı 
 10.11.2007 13:14
Cevap :
Ahmet bey , İroni diye birşey duydunuz mu? Yinede sağol  10.11.2007 18:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 49
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1314
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Düşünmeyi ve yazmayı çok severim. Yaşama ilişkin çelişkileri görmekte ısrarlıyımdır. Muhalif olmaya ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster