Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '08

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
3835
 

İlkel köle ticareti kalktı , modern köle ticareti sürüyor...

İlkel köle ticareti kalktı , modern köle ticareti sürüyor...
 

Siyahların tarihini hatırlama ayı, hangi aydır, bilen varmı?

İngiltere’de;

Her yıl Ekim ayı, siyahların tarihini hatırlama ayıdır.

Dönemine damga vurmuş, siyahların özgürlüğü için mücadele etmiş siyahi liderlerin konuşmaları dinletilir ve bir dizi anma töreni gerçekleştirilir.

Marthin Luther King gibi, Malkolm X gibi siyahi liderlerin mücadeleleri ve siyahların özgürlük için vermiş oldukları mücadele süreci, belgeseller ve filmler eşliğinde gösterilir.

Sonuçta İngiliz burjuvazisi, 400 yıl boyunca, onca acılar çektirdiği, işkencelerden geçirdiği siyahlardan ve Kara Afrika’dan, güya özür dilemiş olur.

Anma törenleri aslında günah çkarmanın ta kendisidir.

Ama yansıtılmaya çalışılan ve esasen verilmeye çalışılan mesaj, tüm yapılanların ve siyahların çekmiş olduğu tüm zulümlerin, geçmişe ait bir olgu olduğunu zihinlere yerleştirmektir.

Köleliğin İngiltere’de kanunen yasaklanması 25 Mart 1807’dir.

Ne varki kölelik, yasal olarak kaldırılmasına rağmen, İngiltere’de 1833 yılına kadar bir şekilde devam etmiştir.

ABD’de ise kölelik, 1861-1865 yılları arasında yaşanan iç savaştan hemen sonra yasaklanmıştır.

Günümüzde ise halen köle ticareti farklı şekillerde sürdürülmektedir ve sadece Afrika ile sınırlıda değildir.

Yoksulluğun pençesindeki bir çok dünya ülkesinde, farklı niteliklerde köle ticareti alabildiğine devam etmektedir,

Doğu Avrupa ülkeleri, Çin, Hindistan, Tayland gibi Asya ülkelerinin yoksul insanları, içinde yaşadıkları koşullardan kurtulmak adına ve daha iyi iş ve yaşam vaadleri ile kandırılarak, modern köle tüccarlarının eline düşmektedir.

Günümüzde yüzbinlerce genç, kadın, erkek ve çocuk, modern köle tacirlerinin, kirli ticaretinde, bir mal gibi alınıp, satılmaktadır.

Hatta ve hatta, köle ticaretinin kaldırıldığı İngiltere’de, yakın zamanda bir örnek yaşanmıştı.

Ülkeye yurtdışından getirilen kadınların, havalimanlarında açık arttırma ile satıldığı ortaya çıkmıştı. Ve bu kadınlar, 8000 Sterlin gibi rakamlara satın alınıp, bir eve kapatılmak sureti ile seks kölesi olarak kullanılıp, sık sık tecavüze uğruyorlardı ve 800 Strelin gibi rakamlarada, başkalarına pazarlanarak, sahibine para kazandırıyordu ve karlı bir yatırım aracı olarak görülüyordu.

Sonuç olarak günümüzde, modern kölelik dediğimiz, insan kaçakçılığı yapılmaktadır ve yapılan araştırmalar, günümüzdeki köle ticaretinin hangi boyutlara ulaştığını göstermektedir.

Her yıl 600 bin ilâ 800 bin kişi, insan kaçakçılığının kurbanı oluyor ve bunların yüzde 80’i kadın. Sadece Avrupa Birliği ülkelerine yasadışı yollarla getirilen kadın ve çocukların sayısı ise 120 bin.

Her yıl 1 milyon 200 bin çocuk, Akdeniz’deki çocuk ticaretinin kurbanı oluyor. 8, 5 milyon çocuk, cinsel istismara uğrayarak köle muamelesi görüyor. Çocuk ticareti bu sektördekilere yılda 10 milyar Euro gelir sağlıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) raporuna göre ise, dünya genelinde 246 milyon çocuk sömürülüyor. Avrupa’ya her yıl Doğu ülkelerinden getirilen 18 yaşın altındaki 400 bin kız çocuğu, her geçen gün daha da büyüyen fuhuş sektöründe zorla çalıştırılıyor. Kız çocuğu trafiğine yön veren tacirler, çocukları 200 Euro’dan satın alıyor.

Günümüz Kapitalist, Emperyalist dünyasının gerçek yüzüdür, yukarıdaki rakamlar.

Murat Aydemir bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ve değerli bir yazıydı... Özgürlük ve bağımsızlık benim karekterimdir demiştik... Bir kölenin başkaldırısıydık. Şimdi utancı olduk... Elinize sağlık...

yeşilsoğan 
 02.03.2008 20:15
Cevap :
Evet maalesef şimdi utancımız oldu.  02.03.2008 22:11
 

Ben bir ülke biliyorum Akdeniz ülkesi Orada Akdenize kıyısı olan A ile başlayan bir şehri var O şehirde Akdeniz sahilinin belli yerlerinde 12-16 yaş arası kız çocukları yüzer. Sonra onları beğenen turistler o kızları o civardaki bir satıcıdan bir haftalığına kiralarlar. 5 yıldızlı otellerine çekilirler. Emperyalist derken çok uzaklara gitmemek gerekiyor. O ülkenin gerçek yüzüdür bu.

Cihan Sarsılmaz 
 01.02.2008 0:17
Cevap :
Yürek sızlatan bir durum sevgili Cihan. Ne söylenebilirki. Sevgilerimle.  01.02.2008 10:56
 

Coşku dolu,insanı sarsıcı yazılarınızı okuyorum.Bu yazınız da,etkileyici bir örnek yazı...Dünyayı yöneten,''Paranın Efendileri'nin'', batı ahlakının ikiyüzlülüğünün,modern sömürü düzeninin,insanı her anlamda köleleştiren,bu gayrı insani yapının,güncel örneklerini blog okurlarına sunarak,yaptığınız katkılara teşekkür ederim.Elinize sağlık.Dostça selamlarımla. Zeki Etferat

zeki etferat 
 20.01.2008 14:40
Cevap :
İlginizden dolayı çok teşekkür ederim Zeki bey. Sevgilerimle.  21.01.2008 9:53
 

Ürkütücü boyutlarda rakamlar. Ekonominin kötüleşmesiyle gitgide yükseliyor kölelik. Aslında sözde önlemler var ama her defasında bir yolunu buluyor köle taciri. Kaçırılan kayıp kişilerin bir kısmı da bu şekilde sömürülüyor sanırım. selamlar.

Ezgi Umut 
 13.01.2008 21:55
Cevap :
Evet sevgili Ezgi. Rakamlar gerçekten ürkütücü boyutlarda. Sevgiler.  13.01.2008 22:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1512
Toplam yorum
: 3024
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1116
Kayıt tarihi
: 07.08.07
 
 

Yazarım... Okurum... Öğrencilik yıllarımda çok yazdım... Kompozisyon derslerinde yazdım... Duvar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster