Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

CENGİZ ÇETİK Yazar Şair

http://blog.milliyet.com.tr/cengizcetik

21 Nisan '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
417
 

İlkelerin ilkemdir Ata'm!

Bu ülke ne zorluklar içinde kuruldu. Yokluklar içinde var olma savaşı verilerek hayata gözlerini açtı.
Çanakkale’de 25 Nisan 1915 zaferi var ki savaşın akışını ve kaderini değiştirmiştir. Bir Mustafa Kemal gibi bir komutanın ulusun kaderini nasıl güzel değiştirdiği gözlenmiştir. Bu ulus ya özgür yaşar ya da onuruyla savaşarak ölür. Bunu tüm dünyaya göstermiştir. 18 Mart sadece bir başlangıçtır. Unutulmaması ve unutturulmaması gereken bir gerçekte Çanakkale’de güneş gibi bir liderin varlığını fark etmiştir ulus.
Samsun’dan başlayan Kurtuluş Savaşı Lozan Antlaşmasına kadar sürmüştür. TBMM’nin açılışı yeni devletin kuruluş oluşumunun ilk işaretlerinden biri olmuştur. Artık ulus egemenliği 23 Nisan 1920’de resmiyet kazanmıştır. 1923 ‘de de Türkiye Cumhuriyet Devleti 29 Ekim de ilan edilerek ikinci adım atılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’tür.
Eğitim öğretim birleştirilerek, çağ dışı eğitimden arındırılmak için gereği yapılmış. Cumhuriyetin ilk on yılında çok büyük değişiklikler yapılmış.
Yabancıların elindeki demiryolları alınarak Türk demiryolları olmuştur.
Türk insanına uygun Latin harfleri kabul edilmiş. Bir harf devrimi yapılmıştır.
Halkçılık ilkesiyle bu yurdun insanları kucaklanmış; sorunları sorunum denmiştir. Devletçilik ilkesiyle, ulusuna hizmet için devlet güçlü olmalıdır. Güçlü olmayan, ulusuna da hizmet edemez düşüncesi hâkim olmuştur.
Atatürk milliyetçiliğiyle bu ulusun sahipsiz olmadığı ve her zaman bu toprakların üniter yapı içinde savunulması gerektiği özümsenmiştir.
Atatürk’ün laiklik anlayışı eğitimden sosyal hayata kadar birçok değişiklikler bütünde ortaya çıkmıştır. O dönemde tüm değişiklikler kabul edilerek hayata geçirilmiştir.
Başöğretmenimiz Atatürk bizim dünde yaşamımızdaydı, bugün de yaşamımızda yarında olacaktır. Bunun dışında başka lider ve ilkeler, bu ülkeye yarar yerine zarar verir. Çünkü bizim bir tek Türkiye’miz vardır. Onu da hepimizin yüreğinde tek bir yerde parlayacaktır. Bunu herkes biliyor. Bir tek güneş etrafında yaşayabilir ve yaşayacaktır. O da ATATÜRK GÜNEŞİ’DİR. Başka bir güneş ısıtmaz bu yurdu.
Çocukluğumuzda haftanın her günü yemin ederek sınıfa girdiğimiz ANDIMIZ vardır. Orada söz verdik ilkelerine bağlılığımızı dile getirdik. Onunla büyüdük. Biz Atatürk cumhuriyetinin çocuklarıyız. Onu bugün unutanlar için bir kez daha hatırlatmak için orada bir bölüm ekliyorum sizlere: Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefte durmadan yürüyeceğime and içerim.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!
İşte bizim gittiğimiz ve her zaman gideceğimiz yoldur. Bunu her zaman gururla söylemekten asla korkmayalım. Bu ülke bizim. Her zamanda öyle kalacaktır. İlkeleri ilkemdir hayatımda daima.
Atatürk’ün gururla ve yürekten söylediği bu söz, bizim içinde geçerli olmalıdır Ve bu sözü yüreğinden, özünden söyleyenlere selam olsun.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Cengiz ÇETİK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ama burası sınıfınız değil ki! Okurlarınız da 8-10 yaşında değil:)) O güzel insan böyle mi anlatılır bizim gibi "koca kazıklara"? "Varlığım Türk varlığına armağan olsun"!!! Yok daha neler!!! Gazi'nin "giyim-kuşam" konusundaki titizliğini ve şıklığını anlatsaydınız daha çok ilgi çekerdi, inanın. Biraz açılmanız gerekiyor Hocam, yaşınız gereği. Henüz söylenmemişi söylemeye bakın:) Selamlar, saygılar:))

Ümit Culduz  
 21.04.2008 22:40
Cevap :
teşekkürler. evet bizler hala büyüyememiş ve gerçekle hayali ayıramayan çocuklar olarak kaldık. zamanlar koptu aramızda, bir tarih kopuyor ve biz arasında kaybolup gidiyoruz. ne yazıkki ATATÜRK'ü daha iyi tanıtamadık ya da tanıyamadık. dediğiniz gibi giyiminden kuşamından ,özel yaşamından bahsetmek gerekir günümüzde. bir dahinin dahiliğini ve yurdumuza kazandırdıklarını ne şimdikilere, ne de eskilere anlatamıyoruz.anlama kapıları kapalı oldukça, başkaları bizden daha iyi tanıyıp değerlendiriyor. biz kendi kendimizi yerip,büyümeye çalışıyoruz. sevgiler ve saygılar.  22.04.2008 12:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 119
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 441
Kayıt tarihi
: 07.02.08
 
 

2017 Aralık ayında ilk romanım "POKENTRANLI GÖKMEN" okuyucusuyla buluşmuştur. Deneme- şiirler- öy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster