Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
287
 

İlker Başbuğ ve Darbe Teşebbüsü

Genel Kurmay Başkanlığı yapmış birisinin darbe teşebbüsü ve örgüt yöneticiliği ile suçlanması kulaklara çok tuhaf geliyor. Dünyanın en güçlü ordularından birinin başında bulunan bir kişinin uzun yıllar son derece disiplinli bir şekilde çalışarak elde ettiği böylesine güçlü bir itibarı ve saygınlığı kendisini terör örgütü yöneticiliğine indirerek harcayabilmesi çok zor bir ihtimal. Böyle bir durum gerçekten var olsaydı bu kişi elinde bütün yetkiler varken zaten darbe yapmaz mıydı?

İlker Başbuğ, kuvvet komutanlarına meclisi kuşatma emri vermiş olsaydı ve önceden alınan bir ihbar ya da kuvvet komutanlarının bir tanesinin karşı çıkması ile bu emir engellenmiş olsaydı bu durum tam anlamıyla darbeye teşebbüs olurdu ancak bugünkü durum bu örnekten çok farklıdır.

İnternet Andıcı yüzünden suçlu bulunabilir, bu durumda siyasete müdahale etmek ya da hükümeti yıpratmaya çalışmak ile suçlanamaz mıydı?

Diyelim ki, orduda çok ciddi bir temizlik var ve çok katı hükümler ile askerin bundan sonra siyasetin tamamen dışında kalması için böyle yapılıyor, öyleyse neden 28 Şubat sürecinin yetkilileri ve ondan öteye şimdiye kadar gerçekleşmiş en kanlı gerçek bir darbe olan 12 Eylül döneminin yetkilileri yargılanmıyor?

Hukuk herkes içindir, hukuku keyfi uygulamaya başlarsak bir kere bundan sonra her yetkiyi ele alan, hakimler ve savcılar kendi çıkarları için keyfi kararlar vermeye başlarlar. Hukukun bittiği yerde uygarlık biter.

Daha çok demokrasi için geçmişten gelen intikam duygularının esiri olmamak ve toplum vicdanında yara açmamak gerekiyor.

Davaların en hızlı şekilde doğru neticeler ile vicdanlarda şüphe bırakmayacak gibi sonuçlandırılmasını dileriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

21. yy'da sizin bahsettiginiz gibi askerin meclisi kusatip darbe yapmasi artik Uganda'da bile imkansiz, çunku Internet çaginda boyle bir kepazelige ne halk ne de uluslararasi kamuoyu goz yumar; bizde yapilmak istenen darbe ortamini olusturmak için kara propaganda kampanyalaridir ki bu da suça girer. Ayrica, Basbug'un tutuklanmasi Internet andici ve Ak Parti'yi bitirme planindan içeride bulunan albay ve generallerin soylemleriyle olmustur, yani askerler kendilerini kurtarmak için sorumlunun komutan oldugunu soylemislerdir. 28 Subat, 12 Eylul ve e-muhtira gibi antidemokratik olusumlarin aktorlerinin de birgun mutlaka adalete hesap vereceklerini dusunuyorum

Demokrasi Penceresinden 
 07.01.2012 22:09
 

Ülkemde doğru ile yanlış karışmış ve toz duman. Tabi ki duyarsız sadece ben diyen yaratıkların oluşturduğu bir toplum daha fazla olmaz. Bu eleştiri ağır ama toplum kat ve kat fazlasına layik.Gelelim işin vehametine. Bir yasama grubu olan meclis çıkardığı yasa ile PKK terör örgütü lideri binlerce insanın katili ile bunlarla çarpışan insanları aynı yasa çerçevesinde yargılıyor. Asıl olan meclis bu çelişkiyi bile göremiyor. İşte dehşet verici tablo bununla başlıyor ve Meclis şu ana kadar harekete bile geçmiyor. Nasıl bir demokrasi . Akılve hafıza bunu almıyor. En korkuncu toplumu uyur gezer ve korku içinde anlamak mümkün değil. Nasıl bir Müslüman ülke. İnanın bu sabah namazından sonra seccademin üzerinde biraz oturdum ve biraz düşündüm. Mahşerde bunların asla hesabı verilemez. Tüylerim ürperdi ve olan anlatılmaz çirkinlerden dolayı bir kez daha Allah(c.c)a sığındım. İnanın şu evrede gerek ülkemde , gereksede Dünya da yaşanan çirkinlikler korkutucu boyuttta.Saygılar...

hssensoz 
 07.01.2012 10:26
 

Son satırınız ve böyle düşünenler, gerçeklikten ya da olayın ruhudan uzak.. Ortada dava mava yok, yapılan şeyin kendisi zaten bir fiil ya da icraat. Ulaşılmak istenen, yapılandır. Yani yapılan yapılmıştır.

Erdal Aydın 
 06.01.2012 21:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 338
Kayıt tarihi
: 30.11.10
 
 

Incentive ve incoming proje yöneticisi olarak çalışmaktayım. Kitap okumak ve yazı yazmak fırsat b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster