Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1496
 

İlklerin YAŞ’ına son yorum

İlklerin YAŞ’ına son yorum
 

YAŞ Bitti


Generallerin emekliliğini istemesiyle gündeme bir adım daha yakın olan ilklerin YAŞ’ının her anını elimden geldiği kadar değerlendirdim. Şimdi YAŞ bitti, Cumhurbaşkanı YAŞ kararlarını onayladı. Şimdi geldik YAŞ’ın son değerlendirmesine. Bu YAŞ’ın anlamı ne? Bu YAŞ’in darbeler ile yok olan milli iradenin ilanıdır. Başbakan yardımcısı Arınç’ın da söylediği gibi “bir köyde iki muhtar olmaz” ve olmadı. Askeri vesayet sonunda sona erdi. 

Peki ilklerin YAŞ’ından arta kalan tek bu muydu? Tabiî ki hayır. Işık paşa giderken aklınca bir laf koymak istedi gündeme. Başbakana sunduğu dilekçede gördüğüm lüzum dedi ama veda mektubunda tutuklu paşaları adres gönderdi. Onlar masum çıksalar bile terfi edilmedikleri ve edilemeyecekleri için cezalandırılmış oluyorlarmış. Bırakın kardeşim bu sözleri bırakın. Diyelim ki bunları terfi ettik. Peki devleti ve hükümeti yıkmaya çalışan insanları terfi ile ödüllendirmenin utancını nasıl silecektik alnımızdan paşam? 

Her zaman deriz Seçilmiş atanmıştan üstündür diye. Birde millet olarak en çok kullandığımız bir yalanımız vardı. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diye. Bu iki söz bu güne kadar hep sözde kullanılan cümlelerdi. Ama bu YAŞ ile herkes anladı ki bu söz artık sadece bir cümle değil aynı zamanda uygulanabilir bir cümledir. 

Sonuç olarak ilklerin YAŞ’ı sona erdi. 

Genelkurmay başkanlığına asaleten Necdet Özel atandı. 

Kara Kuvvetleri Komutanlığına Hayri Kıvrıkoğlu atandı. 

Hava Kuvvetleri Komutanlığına Mehmet Erten atandı. 

Jandarma Genel Komutanlığına Bekir Kalyoncu getirildi. 

Göründüğü gibi atananlar davasız kara lekesiz insanlar. Sivil irade yani halk iradesi askeri iradenin, askeri vesayetin sona ermesi herkesi sevindiren bir şey olmalı. Ama sevinmeyenlerde var tabiî ki. Sevinmeyenlerin korkusu başkadır. Onların derdi milletin iradesinin güçlenmesidir. Onların korkusu darbe ümitlerinin bitmesidir. 

Değerlendirilmesi gereken bir diğer konu daha var. O da 30 Ağustos zafer bayramında sivil irade ilkokul öğrencisi gibi sıraya girmiş Genelkurmay başkanı ve Kuvvet Komutanlarının izin vermesini bekliyorlar. İzin verecekte sivil irade içeri girecek ve komutanların elini sıkıp tebrik edecek. Bu sene bu tabloda değişecek. O konuda da düzenlemeler yapıldı. 

Sonuç olarak Türkiye milli iradenin güçlendirilmesi yolunda son 3 günde çok büyük adımlar atmıştır. Yarınlara umutla baktıran bu adımlardan dolayı çok memnunuz. Son alınan kararların hepsi vatana millete hayırlı uğurlu olsun. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 352
Toplam yorum
: 624
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 3014
Kayıt tarihi
: 02.08.08
 
 

1989’da Aksaray’ın Eskil ilçesinde doğdu. İlköğretimini 2004 yılında Eskil Cumhuriyet İlköğretimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster