Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
705
 

İlköğretim, okuma yazma 1

İlköğretim, okuma yazma 1
 

Belli yaş üstünde olanlar iyi hatırlar; Alfabe adı altında, okuma yazma kitabı vardı. Orada bulunan bir metin, ''Uyu uyu, yat, uyu.'' Epeyce sonraları , yani uyandığımızı sandığımız andan itibaren söz konusu metin, çok eleştirildi. Metin ve kitap kaldırıldı, okuma yazma sistemi değişti. ''Tümden parçalara'' öğretim tekniğine geçildi. Eski sistem yerden yere vuruldu. Özellikle herkesin ağzındaki yukarıdaki, ‘uyu’ metniydi. Bu gün hala eleştirilir. Herkes panik içinde, ''Vay anasını yıllarca bizi uyutmuşlar.'' şeklinde düşünür. Tüm uykular, tüm tembellikler, ''Uyu uyu, yat uyu.'' sözlerine suç olarak yüklenir. En azından bu satırları okuyan herkes bunu duymuştur.

Şimdi gelelim, bu güne ;

İlköğretim, adı üstünde insanın Temel eğitimi aldığı ortamdır. Yani, insanın, insan olarak yetişmesi, kendine, ailesine, içinde yaşadığı topluma , ülkesine, insanlığa yararlı olabilmesi için gösterilen çaba ve gayretler bütünüdür. Her şeyden önce, ÖĞRETMEN, öğretmen olarak bunun yüksek bilinci ve şuuru içindedir. Çünkü elindeki insandır. En çıkarcı bir düşünce ile, o insanın iyi yetişmesi veya kötü yetişmesi, eninde sonunda o öğretmeni veya onun neslini etkileyebilir. Sadece vicdanı ile değil, böyle bir felsefeyi benimsemiş öğretmen başarılıdır.

Üç yıldır, okuma yazma öğretiminde harfler artık tek tek, bitişik el yazısı ile veriliyor, ‘parçadan bütüne.’ Bunun için ders kitapları yenilendi. Üç yıldır, aynı ders kitapları izleniyor.

İlk okuma yazma kitabında , 'Ç' harfinin çağrıştırdığı sesler; iç, açı, çiçek, çık, Çetin, çarşı, üç, çeşme, açık, çilek, seç, çember, olarak verilmiş.

Burada en büyük eksiklik ne biliyor musunuz? ÇALIŞ. sözcüğü, tıpkı ‘B’ harfi için verilen sesler bölümünde, ‘BAŞAR’ sözcüğünün olmadığı gibi. Üstelik bu sözcüklerin başına birer ‘çok’ ilavesi yapılmalı değil miydi?

Eğitimciler iyi bilir, ‘motive, bilinç altı, koşullanma.vs’.

Bunlar, ''Öküzün altında buzağı aramak.'' değil, ayrıntı hiç değil. Öyle olsaydı yıllardır, ''UYU UYU, yat, UYU.'' belleklerde tazeliğini korur muydu? .

Bağlantı , İlköğretim 1, ders kitapları Milliyet blog, Hüseyin Seyfi.

Karakucak, Milliyet blog, Hüseyin Seyfi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu yöntemle 1. sınıf okutmadım ama kelime türetmede, örnek vermede hiç bir öğretmen kitaba bağlı kalmaz diye düşünüyorum. Benim özel bir ajandam vardı, türettiğim kelimeleri oraya not eder, sonra onlarla metin çalışması yapardım. Saygılar...

moonlight1 
 08.01.2008 20:30
Cevap :
Bu şekilde düşünenlerin olacağını biliyordum. Kuşkusuz doğru düşünce. Neden ders kitapları ince elenerek sık dokunmasın? Bir sürü para, bir sürü belki de emek. kaç öğretmen, ' ÇALIŞ BAŞAR.' sözünü yazdırmıştır? En içten saygı ve teşekkürlerimle.  08.01.2008 22:02
 

Yeni, -yani eskinin yenisi - sistemin, üç yıllık uygulamasını başarılı buluyor musunuz. Tümden gelim ile tüme varım, yöntemlerinin hangisi çocuğa daha kolay ve etkili okuma öğretiyor. El yazısı uygulamaların da başarı durumu nedir ? Bunları niye sordum, emekli bir öğretmen, merak ettiğ bu konuları ancak eğitimin içindeki bir meslektaşına sorar. Benim çevremden gözlemlediğim bazı durumlara göre öğrenciler zorlanıyor. Esenlikler dileğimle.

Erdoğan Şahin 
 08.01.2008 18:56
Cevap :
Sayın Öğretmenim, Okuma ve yazma hızı açısından, 'tümden gelim' yöntemi ile arasındaki farkı görmek için biraz daha beklemek gerekir.Çocuk bu yeni yöntemle okuma ve yazmaya daha çabuk geçiyor. Ayrıca bitişik el yazısının güzelliği kuşkusuz iyi. Benim asıl anlatmak istediğim, ders kitaplarında gereken özenin gösterilmediğidir. En derin saygılarımla.  08.01.2008 19:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 502
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1436
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster