Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
640
 

İlkokul çocuklarını umreye götürmek ne demektir?

İlkokul çocuklarını umreye götürmek ne demektir?
 

Yarıyıl tatilinde bir kısım ilkokul çocuğunun bir şekilde umreye götürülmek istendiği gazetelere yansıdı. Birçoğumuzun bu fikri pek sevdiğimizden şüphe yok. Birçok ailenin “ne güzel, biz gidemedik, çocuğumuz bari gitsin” dediğini duyar gibiyim.
Ardından basında başka bir ilan. Namazını camide kıl, bonus topla, dizüstü bilgisayarı kap. Üç ay boyunca namazını kim en çok camide kılarsa ona diz üstü bilgisayar. İkinciye, üçüncüye başka ödüller. Biri de televizyon a çıkmış, namazı camide kılan bir nesil yetiştirmenin iyiliğinden dem vuruyor.

Dini çocuklara sevdirmek için ödül yöntemi kullanmak ne anlama gelir? Tıpkı sınıfını geç sana bisiklet alacağım der gibi. Hadi, sınıf geçmek, kör topal da olsa bir üniversite bitirmek, işe girmek için bir öncelik oluyor. Yani bir mecburiyetten bu yönteme başvurmayı anlayabiliriz. Ama çocuklara dini sevdirmek için ödül teklif etmek ne kadar doğrudur. Mesela, bilgisi ve deneyimi ile değil de, ütüsüz pantolonu ve badem bıyıkları ile bir yerlere atanmışları örnek göstersek daha inandırıcı olmaz mı?

Bizim de tatbik ettiğimiz ezbere dayalı eğitim sisteminden hiçbir iyi sonuç alınamadığı ortadadır. Başarılı ülkeler ezber değil sorgulamaya, araştırmaya, eleştirmeye, tatbik etmeye dayalı eğitim sistemini tatbik ettikleri için çok daha ileri gidebiliyorlar. O yüzden son dönemde onlardan birçok bilim adamı ve mucit çıkarken biz nal topluyoruz. Bazı yöneticiler bunun farkında oldukları için, umreye götürmek, camide namaz kıldırmak gibi tatbiki din öğretimine çalıştıkları ortadadır. Peki, bu davranış doğru mudur?

Kuran, herkesin inanışında serbest olduğunu söyler. Demokrasi ve laiklik kurallarında da bu böyledir. Yani her birey dinini, inanışını seçmekte serbesttir. Öyle ise ilkokul çocuklarını bu kadar baskı altına sokup dini öğretmenin doğruluğu ne kadardır?

Her halde bir insan Müslüman bir ülkede dünyaya gelirse ille de Müslüman, Hristiyan bir ülkede dünyaya gelirse ille de Hıristiyan olacak diye bir kural yoktur. Aksini iddia eden, Allah’ın daha başlangıçta kulları arasında ayırım yaptığını söylemiş olur ki bu asla doğru olamaz.

Biz ebeveynler olarak çocuklarımıza nasıl bir mesleği kabul etmelerini mecbur edemezsek, bizim kabulümüz olan bir dinin kabulünü de mecbur edemememiz gerekir. Laik sistem bunun böyle olacağını ve kurallarını koymuştur. Bu pencereden baktığımızda dinden çıkar ve kazanç sağlayanların neden laiklik ve demokrasi düşmanı olduklarını bir kez daha görürüz. Dini yarım bilmek te başka şeyleri yarım bilmek gibi çok tehlikelidir. Zira bu tür insanlar, bir de Allah adı kullanılarak çok rahat kullanılmaktadırlar. Din bir ruhsal inanıştır. Bir güzel ahlaktır, bir içsel yaşam biçimidir. Maalesef yarım din bilenler ancak insanlara dini bir şekil, bir hurafe bütünü olarak anlatıp ezberletmektedir. Peki, ne yapmalıdır?

1950 den beri budanmış, bu gün sadece adı kalmış laik eğitime geri dönülmelidir. Din ve ahlak bilgisi dersleri namaz kursu olmaktan çıkarılıp hakiki anlamında bütün dinler gerçekleri ile çocuklara öğretilmeli, onlar reşit olunca istedikleri dini seçmelerine izin verilmelidir. Bu din seçimi bireyin kendi isteğine bırakılmalıdır. Değilse, daha doğar doğmaz çocuğun nüfus kâğıdına istediğimiz dini yazdırmak acaba insan haklarına, demokrasiye, hele bizde ulaşıldığı iddia edilen ileri demokrasiye ne kadar uygundur?

İzmir 2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlkokul çocuklarını umreye götürmek, bu tür durumları kolayca sindirebilsinler, kanksasaınlar, aykırı tepki vermesinler diye, istedikleri resme halkı alıştırmak, bir süre sonra doğru olan, doğal olan buymuş diye düşndürmeye çalışmaktır halkı;olabilecek en hafif tanımıyla. Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 22.01.2012 15:06
Cevap :
Merhaba, Çok haklısınız. Biz hatayı sarı öküzü vermekle yaptık. Saygı ve selamlar...  25.01.2012 17:08
 

Merhaba Osman Bey. Aslında bu çocuklara birer şalvar, yeşil cübbe, kara çarşaf giydirmeleri gerekiyor. Arabistan'ı bile sollamak üzereyiz. Selamlar...

Mesut KARİP 
 19.01.2012 15:15
Cevap :
Merhaba Mesut bey, Yorum ve katkınız için teşekkürler. Saygı ve selamlar...  19.01.2012 17:38
 

Laikliğin ne kadar önemli olduğu her geçen gün daha iyi ortaya çıkıyor... Çıkıyor da ülke de laikilkten uzaklaştıkça uzaklaşıyor... Umarım, "dindar"lar da bir an evvel laikliğin anlam ve önemini idrak ederler. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 17.01.2012 18:04
Cevap :
Merhaba, Umudu her şeye inat dik tutuyoruz. Umarım çabuk uyanırlar. Saygı ve selamlar...  17.01.2012 20:07
 

Çocukları resmen günahkâr edecekler dost... Benim bildiğim umre ve hac'dan sonra kişi, mümkün mertebe dünyevi işlerden elini ayağını çeker. Ufacık çocukları, dünyevi işlerden uzak mı tutacaklar şimdi... Hay ben o çocukların anne babalarına ne diyeyim... Saygılar sevgiler

UFUK KESİCİ 
 16.01.2012 8:04
Cevap :
Merhaba, Dost, ılımlı islam ya. Akıllarınca hac işini de leght yapacaklar. Saygı ve selamlar...  16.01.2012 15:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1675
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster