Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '09

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
6110
 

Illuminati tarikatı

Illuminati tarikatı
 

Dünya üzerindeki insanları, böl yönet taktiğine göre, tarikatların arkasına sığınan kişiler mi yönetiyor? Diye akıllara bir soru gelmiyor da değil hani.

Dünya tarikat tarih sahnesine baktığımızda; sözde idareciler üzerinde, tarikatların çok büyük etkisi olduğu hemen göze çarpıyor.

İşte bu tarikatlardan biriside, 1776 yılında Almanya'nın Münih kentinde, Adam Weishaupt isimli Kabbalacı (İbranice almak)bir hukuk profesörü ve Baron von Knigge önderliğinde kurulan Illuminati isimli gizli bir tarikat.

Illuminati’nin anlamı, 'Aydınlanmış Olanlar' demekmiş.

Bu gizli topluluğun kuruluş amacı cehaletle, baskıcılıkla ve kilisenin dogmalarıyla mücadele etmekmiş.

Her ne kadar asıl amaç, aydınlanarak dinsel dogmalardan uzak, hür düşünceyi ve Newtoncu pozitif bilimin önünü açmak idiyse de, daha sonraları gizli siyasi amaçları olduğu öne sürülerek, topluma kötü tanıtılmaya çalışılmış.

İlluminati dünya siyaset tarihinin belki de zaman içerisinde üzerine en fazla komplo teorisi üretilmiş topluluğu halini almış.

Bunun nedeni olarak, kurulu bir düzenin işlemesi için kullanılan cahil zümrelerin, bilgilendirilip, hayat hakkında aydınlatılmaları, kurulu düzene bir başkaldırı getireceğini görmek için kâhin olmaya gerek yok.

Ha… Yanlış bir anlaşılmaya sebebiyet vermemek için böyle bir tarikat veya her hangi bir tarikat ile uzaktan yakından bir ilgim yok. Tarikatlar tarihini incelerken ilgimi çekti. Bu ilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Ben kişilik olarak, insanı insan olarak gören, bu dünyada herkesin yaşam hakkı olduğuna inanan, adaletli bir paylaşım, herkesin sosyal güvencede olduğu, sağlıklı, mutlu, paylaşımcı bir toplum isteyen birisiyim.

Gelelim Illuminati tarikatına:

Bu tarikatın kuruluşu şu şekilde: Kilisenin düşünce tarzına ve dayatmalarına büyük bir soğukluk besleyen Galileo Galilei, bir topluluk kurarak bu dogmalarla mücadele etmek ve parlak gençleri, aşırı derecede zeki insanları bünyesinde toplayarak onlara özgürlüğün, hür düşüncenin ve aydınlanmanın faziletlerini aşılamak istiyorlarmış.

1774 yılında Mason olan Weishaupt, bu emellerinin Masonluk içerisinde var olduğunu görse de, Masonluğun emellerinin ve felsefesinin siyasetler üzeri olması itibariyle ve Almanya'daki kilise/cizvit egemenliğini sona erdirmek istemesinden ötürü, bu doğrultuda bir topluluk kurmaya karar verir ve kendisi gibi düşünen 11 arkadaşıyla beraber 1776 yılında Illuminati'yi kurar.

Bu kuruluş felsefesi size de bir şeyler hatırlatıyor mu?

Uzakta aramanıza gerek yok. Çevrenize bir bakınca göreceksiniz!


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2623
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster