Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1574
 

İlmek ilmek dokunan 200 mektup size hediyem

İlmek ilmek dokunan 200 mektup size hediyem
 

Zaman su gibi akıp geçiyor, bloglar ve yazılar da öyle! Milliyet Blog’ta yazmaya başlayalı 6 ay oldu ve bu yazı 200. yazım. 200 yazıyla beraber bütün yolculuğum, makalelerim ve blog serüvenim gözlerimin önünden film şeridi gibi geçmeye başladı dostlar! Daha dün gibi hatırlıyorum bu maceraya atıldığım günü. Ne kadar masum bir girişimdi, serbestçe birkaç yazı karalarım diye düşünüyordum. Ne bileyim böyle dev bir ARGE’ye, data havuzuna ve veri tabanına dönüşeceğini. Ne bileyim böyle bir tutku ve alışkanlık olacağını. Ne bileyim sürekli yazmanın beni bu kadar rahatlatacağını. Ne bileyim başka işlerimi aksatacak derecede bir bağımlılık olacağını. Türkçe yazmaya, okumaya, düşünmeye ne kadar hasretmişim!

MB BAĞIMLILIĞI

Artık korkarım ki benim köşem ve bloglarım benden bağımsız olarak ilerlemeye başladı. Milliyet Blog bende bir nevi bağımlılık yapmaya başladı. Sürekli bir yazma krizi içerisindeyim! Başka bir sürü işlerim var, onlara odaklanmama lazım, araştırmalarıma devam etmem lazım, İngilizce yazılmayı bekleyen onlarca makalem var, ancak ben sürekli Türkçe makaleler yazıyorum!

TUTKULU BİR YAZMA SERÜVENİ

Bu 200 yazının kısaca haritasını çıkarmak ve analizini yapmak istiyorum.
Bu köşenin ismi biliyorsunuz “Yaşama Dair Küresel Perspektifler”. Ağırlıklı olarak yönetim, liderlik, işletme ve organizasyon konularına dair makaleler kaleme alıyordum. Ancak 100. yazıdan sonra sivil toplum ve eğitim konularına ağırlık vermeye başladım. İşletme ve yönetim konuları dolu dizgin devam ediyor, ancak farklı alanlarda Türkiye’nin önünü açabilecek atılım fikirleri beni şu aralar daha fazla meşgul ediyor.

FİKİR İŞÇİLİĞİ BOL MEKTUPLAR

Hemen her yazıda onlarca farklı kaynağı sentezlemeye çalışıyorum. Yazdığım, yazmakta olduğum ve yazacağım kitapların içeriğini hiç çekinmeden sosyal sorumluluk hissiyle sizlerle paylaşıyorum. Her bir yazı için saatlerce uşraştığımı söylemeliyim. Her yazı orijinal bir serüvenin özeti. Her yazı yaşadığım nice öğrenme heyecanlarını özetliyor. Her yazıyı severek yazdım. Her yazıyı ilmek ilmek dokudum. Her yazıyı yazarken inanılmaz heyecan duyuyorum. Kendimden geçtiğim, coştuğum, içinde bulunduğum yeri ve zamanı unuttuğum yazılarım çoktur. Her satırda nice dert, umut, sevgi, coşku ve hüzün gizli. Bir yazım dahi siz dostlarımın hayatına ufacık bir katkı sağlasa ben çok mutlu olacağım ve de oluyorum.

KÜRESEL BAKIŞ AÇISI

İyi bir lider, küresel bir perspektife sahip olmak zorunda. İyi bir lider, bilimde son gelişmeleri takip etmek zorunda. Geleceğin altın yakalı profesyonelleri sürekli öğrenmek ve kendilerini geliştirmek zorunda. Her ay İşletme, Liderlik, Organizasyon, Yönetim, Psikoloji ve Sosyal Bilimler alanlarında BİNLERCE yeni makale ortaya çıkıyor.

SÜREKLİ ÖĞRENMEK VE PAYLAŞMAK

Doktora ve bilim yolculuğunda her gün yepyeni konular öğreniyorum ve öğrendiklerimi siz dostlarımla hemen paylaşmak istiyorum. Haftada yaklaşık 2000 sayfa İngilizce olarak okuduğumu düşünürseniz, bu kadar okumanın ardından yazmanın benim için nefes almak kadar doğal bir ihtiyaç haline geldiğini takdir edersiniz. Hatta yazmadığım zaman içimde bir ızdırap ve sıkıntı hissediyorum. Yazmak beni rahatlatan tek şey.

HASRET MEKTUPLARI

Yazmak, paylaşmak ve dostluk demek. İstanbul’dan ve Türkiye’den uzakta olmanın getirdiği yalnızlık, yalıtılmışlık ve gurbet hislerimle baş etmenin benim için en güzel çözümü de size mektuplar yazarak her bilgiyi paylaşmak. Dostlarımdan da zaten okuduklarımı, düşündüklerimi ve fikirlerimi paylaşma konusunda sürekli ricalar alıyordum. Bunun üzerine Milliyet Blog gibi saygın, çoğulcu, profesyonel, kurumsal ve demokratik bir platformda yazmaya kadar verdim. İyi de yapmışım, bu kararım bana yepyeni dostlukların ve güzel insanlarla tanışmanın kapısını açtı.

21. YÜZYILA HAZIRLANMAK

Bu köşe, 21. yüzyılda Türkiye’nin önünü açabilecek yetkinlikler, atılımlar, vizyoner bilgiler ve projeler üzerine odaklanıyor. 21. yüzyıla hazırlanmak her zaman bu köşenin en önemli amaçlarından biri. Liderlik her zaman beni heyecanlandıran bir konu. Her işlediğim konuda holistik ve sistemci bir bakış açısı geliştirmeye çalışıyorum.

ÇAĞIMIZI OKUMAK

Artık bilgi çağından anlam çağına girdik. Geleceğin profesyonelleri, bilgiyi çok iyi süzebilen ve anlamlandırabilenler olacak. Bu köşedeki amacım, Türk iş dünyasındaki, sivil toplum kuruluşlarındaki, eğitim kurumlarındaki yöneticiler ve liderler için bütüncül ve küresel perspektifler sunarak onların geleceği ve çağı okuyabilmelerine ve bilgiyi anlamlandırabilmelerine katkıda bulunabilmek.

ÇAĞI YAKALAMAK

21. yüzyılı yakalamak için toplumsal bir okuma, bilim, eğitim, araştırma, teknoloji ve yenilik seferberliği başlatmalıyız. 21. yüzyılı yakalamak bilim ve teknolojide yeni atılımlar yaparak, patentler kazanarak, ARGEye yatırım yaparak, sosyal bilimlerde kendi modellerimizi ortaya koyarak, eğitim sistemimizi yenileyerek, kurumlarımızda kalıcı reformlar yaparak, uzun vadeli vizyon ortaya koyarak olur.

SOSYAL YENİLİK

100. yazıdan itibaren “Sosyal Yenilik” kavramını Türk literatürüne katabilmek için uğraşıyorum. “Sosyal Yenilik Başarı Örnekleri” yazı dizisi son hızıyla devam ediyor ve de edecek. 17 bölüm yayınlandı, devamı da gelecek. Türkiye’nin dört bir yanından en güzel kurumsal atılım projelerini ve umut vadeden sosyal başarı örneklerini toparlamaya ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

UMUT VEREN YAZILAR

Bu projeler ve fikirler inanıyorum ki ülkemizin idealist tüm insanlarına ışık tutacak ve umut verecek. Kurumların ve bireylerin önünü açabilecek kalitede ve derinlikte bir veritabanı oluşuyor. Bu sosyal yenilik vakalarını ve başarı örneklerini ileriki zamanlarda bir kitaba dönüştüreceğim. Bilgi verirken aynı zamanda umut vermek istiyorum. Pozitif değişim başlatmak istiyorum. Hayallerimi paylaşmak istiyorum. Türkiye’mizin küresel platformda en iyi yeri almasını istiyorum. Gelişim ve değişimin motorunun iş dünyasından, eğitimden, üniversitelerden ve sivil toplumdan geçtiğine inanıyorum.

BURASI İDEALİST GENÇ PROFESYONELLERİN KÖŞESİ

Bizler, Türkiye’nin genç, idealist, ülkesini seven profesyonelleri; ümitle, azimle, gayretle, can havliyle Türkiye’miz için ve bu topraklar için çalışacağız. Bu ülke için idealist olacağız. Kışın ortasında bahar hayaliyle yaşayacağız. Yılmayacak ve ümitsizliğe kapılmayacağız. Yeter artık demeyeceğiz. Sabırla yazmaya ve iğne ile kuyu kazmaya devam edeceğiz. Ülkemiz için hayallerimizle oturup kalkacağız. Gözümüzde gönlümüzde, kafamızda ruhumuzda hep ideallerimiz ve hayallerimiz olacak. Kalemimizi kullanarak dünya ile hesaplaşacağız. Alanımızda en iyi olacak ve çığır açacağız. Bilimde, teknolojide, inovasyonda, kültürde, ARGEde, sosyal bilimlerde Türkiye’nin bayrağını küresel platformda dalgalandıracağız. Kendimizi sürekli yenileyeceğiz ve şarj olacağız. Yeni okyanuslara yelken açacağız. Azimle yeni limanlara yolculuk yapacağız.

Bu köşe Türkiye’nin profesyonellerini 21. yüzyıl’a taşıyabilecek süzülmüş, sentezlenmiş, iyi işlenmiş, evrensel kalitede, yepyeni, küresel ölçekte, pratiğe dökülebilecek, vizyon sağlayıcı, ufuk açıcı ve bilimsel bilgiler sunuyor ve sunmaya da devam edecek.

Saygılarımla,

Fahri Karakaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çalışmalarıma verdiğiniz güzel cevapdan dolayı bir kez daha teşekkürler.Biz bu sene İstanbul' da hasret kaldık lapa lapa yağan kara...Diğer seneler yine iyi kötü yağardı.Bu sene o da olmadı..Fazlası sıkıtılar yaşatabiliyor fakat yinede bizim yerimize de karın tatdını çıkartın...Memleketinizden sıcacık selamlar gönderiyorum bende sizlere..

Sema CURUK 
 21.02.2007 15:02
Cevap :
Merhaba Sema Hanım, İstanbul ne kadar güzel ve büyülüdür şu aralar, yakında ağaçlar tomurcuk açmaya başlar, bahar kokuları gelir, erguvanlar açar; öyle değil mi? Siz de İstanbul'umuzun ve Boğazın tadını çıkarın. Sevgi ve saygılarımla,  23.02.2007 3:56
 

Burada bulunmanızdan ve yazılarını okumaktan mutlu olduğumu söylemek isterim. Açıklamalarınızdaki ortak zihniyeti taşıyor olmamıza rağmen sadece dil açısından farklılıklar gösteriyoruz. Akademik bir anlatımla sunuyorsunuz bilgilerinizi. Benimkini bliyorsunuz zaten. Sizin yazılarınızdan etkilenipte, başka soslara buladığım yazılarım vardır benimde. Malum kısa ve yormayan cümleleri tercih ederiz! Geleceğe dönük ümitleri taşıyan siz gibi gençler çoğaldıkça, endişelerimizin azalmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Dilerim nice yeni düşüncelerinizi, bu sayfalarda okur ve istifade ederiz. Teşekkür ederim size. Başarılarınızın devamını dilerim.

Ayda 
 17.02.2007 10:16
Cevap :
Sevgili Ayda Hanım, İlginiz ve samimi mesajınız için çok teşekkür ederim size. İfade ettiğiniz gibi vurguladığımız mesajlar aslında ortak ve hepimiz daha güzel, daha aydınlık, daha umut dolu bir ülke ve gelecek için çalışıyoruz. Ben de sizinle tanışmaktan çok memnun oldum Ayda Hanım. Montreal'den karların arasından sevgi ve saygılarımla,  19.02.2007 14:04
 

Sizin gibi bilgi ile dolu birinin yazılarını okumak gerçekten bizim için çok verimli ve memnun edici. İyi ki varsınız. Bizimle paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkür ederiz. Nice 200. yazılara... Sevgiler

Gülün içinden 
 16.02.2007 17:20
Cevap :
Merhaba Gül'ün içinden, Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Ben de sizin yazılarınızı beğeni ile okuyorum. Sizler de iyi ki varsınız. Montreal'den karkarın arasından sevgi ve selamlar ile efendim.  20.02.2007 22:35
 

Yıllardır arge içerisinde yer alan birisi olarak çabalarınızı taktir ediyor ve coşkunuzdan dolayı sizi tebrik ediyorum.Genelde pozitif birisi olduğum halde,bugun için kısa süreli yaşadığım olumsuzluğun üzerine burada sizin gibi insanların varlığı ilaç gibi geldi bana:)Bilgiye aç olmamız gerekirken,açlığın başka konularda yoğunlaşması zaman zaman insanı üzüyor ama neyleyelim...Herkesin hayata bakışı farklı.Paylaşılan bilginin çoğaldığını ve anlamlı olduğunu düşünerek dahil olmuştum ben de bu topluluğa. Sizi bu çabanızdan dolayı kutluyor,nice 200. yazılar yazmanızı diliyorum.Saygı ve selamlarımla.

Doğa 
 16.02.2007 15:26
Cevap :
Merhaba Doğa, Sıcak yorumunuz ve nazik mesajınız için çok teşekkür ederim. Sizin yorumlarınız ve katkılarınız benim için çok değerli. Pozitif düşünmeye, umuda, coşkuya, inanca ihtiyacımız var. Araştırmaya, ARGEye, yeni fikirlere, sağlıklı bilgiye, bilime ihtiyacımız var. Aynı kulvarda uğraş veriyoruz hepimiz. Umarım bilgiye gerçekten değer verilen günlerin geldiğini de görürüz. Montreal'den karların arasından sevgi ve selamlar ile efendim.  20.02.2007 22:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 279
Toplam yorum
: 169
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 2459
Kayıt tarihi
: 09.09.06
 
 

Dr. Fahri Karakaş, Londra’da University of East Anglia’da görev yapmaktadır (Norwich Business Sch..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster