Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
936
 

İma ettim, anlamadı...

İma ettim, anlamadı...
 

İlişki bitirme sırasında daha çok ima yöntemleri kullanılır. Gerçek nedenin kırıcı olmasını, karşı tarafta fazla tahribat yaratmasını engellemek amacı ile en uygun yöntem budur seçeneği genel tarafından kabul görmüştür. İlişkiyi ayrılma noktasına getiren gerçek neden karşı tarafı ciddi bir şoka sokabilir, egosunu yerle bir edebilir, özgüvenini zedeleyebilir diye ince düşünülerek uyduruk sebepler tercih edilir.

İlişkiden sıkılınca çiftler arasında beliren en yaygın ima çeşitleri düzenli aramaların seyrekleşmesi, bir anda sağır olunup telefonların duyulmaması, telefonun bozulup sürekli şarjının bitmesi, programdan kaçmak için bin bir mazeret üretilmesi, elektronik posta sisteminin kilitlenip iletişimin bir anda kopması gibi hiç alışık olmadık nedenlerdir. Bu mazeretler daha da çeşitlendirilebilir, üstüne kaymak bile sürülebilir.

Genelde arif olan ima sistemini çözmüştür hiç zorlanmadan anlar, kabullenici bir kişilikse de üstelemez. Arif olmayan anlamamak da ısrar edip, karşı taraf üzerinde baskı kurarak bunaltır ve de yeni yalanlar sıralaması için zor bir sınava tabi tutar. Sürekli arar, taciz eder, kışkırtır, inatla gerçeği söylesin ister. Aklına nedense kendi ile ilgili hiçbir sebep gelmez, bunları yaptığı için itici bir hal aldığını ise hiç düşünemez. Yanlışlıkla biri cesaret gösterip itici olduğu tarafını söylese zaten yerle bir olur, üstüne bir de hiç yoktan kompleks sahibi olur.

Bir ilişkinin bitme nedeni bence ( ısrarcı değilim ) çok fazla araştırılmamalıdır. Onarılacak bir yer yok ise biten ilişkinin yası tutulup, acilen yenisine başlanmalıdır. Karşı tarafın kararına zor da olsa “istenmeyen yerde durmam” sözü akla getirilerek saygı duyulmalıdır.

Elbette bir ilişkiyi bitirmenin en kolay yolu gerçeği söylemektir. İyi sevişemiyorsun, diş sağlığın yerinde değil, ter problemini halledemedin, ağzını şapırdatarak yemek yiyorsun içim kalkıyor, elini görme şansım olmuştu da ayak bakımını çorabı çıkarınca gördüm, meğer berbatmış gibi bazı gerçekler elbette söylenemeyecek tipten gerçeklerdir. Siz yine de insani tarafınızı unutmayın ve bunları dile getirmemeye gayret edin.

Fakat ilişkide yolunda gitmeyen başka noktalar varsa bunları mutlaka açık açık söyleyin ki, kimse ilişkinin bitiş nedeni ile ilgili hikayeler yazmasın. Her hangi bir davranıştan hoşlanmadığınızda fikir mecazı*, kinaye* gibi sanatlara başvurmak yerine neden hoşlanmadığınızı karşınızdakini kıracağınızı bilseniz bile söyleyin.

Açık olmak, en fazla anlık kırgınlık yaratır ama karşınızdakini uzun süreli de düşündürür. Açık olmakla belki de birilerine farkındalık yaratırsınız. Uydurma sebepleriniz karşınızdakinin ancak size düşman olmasını sağlayacak ve kendini geliştirme, gerçeği görme, yenileme fırsatı vermeyecektir.

Başka birine aşık olduysanız, kendinize yeni planlar yaptıysanız tırım tırım kaçmak yerine dümdüz söylemek, -kişisine göre bir cinayete sebep olabilme riski de var- belki de bitirmek istediğiniz ilişkiden beklediğinizden daha kolay sıyrılmanıza yardımcı olabilir.

Açık olmak, vicdanen sancılı bir dönem yaşatsa da sonuca çok daha temiz ulaşmanızı sağlar. Açık olmanıza rağmen algılamak istemeyen biri için kendisine hayatta başarılar dilemekten başka çare yoktur. Siz üzerinize düşeni yaptığınız için kendinizle gurur duyunuz ve dürüstçe bitirdiğiniz için sevininiz.

Anlaşılmayan biri olmamak için ima etmeyiniz, çevrenizdekilere de ettirmeyiniz.

Anlamayan biri konumunda kalmamak için algılarınızı açık tutunuz, daha kabullenici olunuz. İma edileni algılamak için yakın arkadaşlarınızla ima oyunları oynayıp, eksik yönlerinizi acilen gideriniz.

* Divan edebiyatı söz sanatları

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazını her zaman olduğu gibi büyük bir ciddiyet ve zevkle okudum. Fakat bir konuyu atlamışsın gibi geldi. Bazen ilişkide farkederiz ki karşı taraftan ayrılmamızın nedeni onun değiştiremeyeceği bir şey. Mesela zeka. Karşı tarafın zekası yüzünden ondan ayrılacağımızı nasıl söyleyebiliriz? (Ha işin diğer tarafı, zekayı sonradan farkediyorsan senin zekanda da bir problem vardır, diyebilirsin ama deme ben dedim zaten :)

Faruk Sürener 
 15.09.2007 23:24
Cevap :
Söylenemeyecek şeyler var diye bir paragraf yazmıştım. Zeka konusu oraya eklenebilir bence ya da ilişkiye başlamadan önce kişiden IQ testi istenebilir. :p Çok alemsin ama ya. Sen otur da bir yazı yaz artık lütfen.  16.09.2007 9:29
 

ama galiba insanlar birşeyleri anlatabilmek için farklı yöntemler belirliyorlar. Kimi cesur, kimi nazik, kimi korkak... Güzel bir yazı yüreğinize sağlık sevgiler

Ozlem Ozkulak 
 15.09.2007 2:18
Cevap :
Çok teşekkür ederim. :) Sevgi ve saygılarımla.  15.09.2007 19:47
 

Güzel anlatımınız çok hoşuma gitti. Siz anlaşılan seyran eylerken hiç bir şeyi ıskalamamışsınız. Gerçekten sadece ilişkilerde değil ve fakat hayatta açık sözlü olmak insan yaşamını daha huzurlu ve güvenli kılıyor. Başkaları algılamasa da siz lütfen vaz geçmeyin. Bu arada sanırım duymuşsunuzdur, ama sizin yaşam felsefenize çok uyan ve Aşık Nesimi'ye ait dizeleri yazmama lütfen izin verir misiniz. " Kah çıkarım gök yüzüne seyrederim alemi / kah inerim yer yüzüne seyreder alem beni". Sevgi ve saygılarımla.
Enfal Törün

Enfal Törün 
 14.09.2007 17:12
Cevap :
Enfal Bey hem yazıya hem de şahsıma özel takdiriniz için çok teşekkür ederim. Aşık Nesimi'nin dizeleri ile profilim bölümünde beni anlatan kelimeleri çok anlamlı tamamladınız. Tekrar çok teşekkürler. Saygılarımla.  14.09.2007 19:21
 

Sevgili Seyran bence bu anlattıkların doğru olabilir ama sanki, hiç birşey yaşanmamış, pazardan aldığın bir elbiseyi değiştiriyormuş gibi anlatmışsın galiba, ben ise bu ilişkinin geçen güzel günlerinin hatrına, yaşanan o duyguların hatrına bitirirken bile, daha yumşak bir geçiş yapılabilir gibi geliyor.Ama gerçekleri direk söylemek ne şartta olursa olsun en uygunu.kendine iyi bak en derin sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 14.09.2007 17:09
Cevap :
Mehmet Bey merhaba uslubum size sert geldi sanırım ama yanıltmasın rica edeceğim. Yumuşak da geçilse biten bir ilişkiyi anlamamakta ısrar eden kişilerin maruz kaldığı davranış biçimleri beni çok üzüyor. Geçmişi iyi hatırlamak için kimse kendini olması gerekenden daha fazla üzmesin, üzdürmesin. Kendi değerinin farkında olmak gerek diye düşünüyorum. Nazik yorumunuz için teşekkürler, saygılarımla.  14.09.2007 19:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 118
Toplam yorum
: 727
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1575
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

Bir fikirden bir başka fikre, gerçeği bulana kadar bir halden başka bir hale geçip duruyorum. İnc..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster