Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '15

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
647
 

İmam nikahı/ Resmi nikah

İmam nikahı/ Resmi nikah
 

resim görsel netten alıntı


25 günlük bebeğini koltuğunun altına alarak hızla evinden çıkıp kendini asansörün önüne zor atmıştı. Çok Korktuğu her halinden belliydi. Biran önce asansörün gelmesini istiyordu... Yanına yaklaştım. Ne oldu nedir bu halin? diye soramadım. Zira onun ağzından başka, her yeri konuşuyordu. Gözlerinden siyim siyim yanaklarına inen yaşlar kırılan onurunu, incinen gururundan kızaran yüzü, yediği yumruktan moraran gözü ve kan toplamış kaşı, dağılmış simsiyah üzüm karası saçları yaşadığı ve hissettiği acıyı haykırıyordu. Şairin "bir kadın gülmeyi unuttuğunda, saçlarından süzülürmüş acılar" dizelerinde ifade ettiği gibi, fazla söze gerek yoktu... Tek amacı dişiyle tırnağıyla kurduğu yuvasına, 3 çocuğuna sahip çıkmak olan bu çile baz kadının bu hale gelmesine sebep; canından çok sevdiği, uğruna her şeyden vazgeçtiği sevdiğim dediği adamın cep telefonunda gördüğü uygunsuz mesajlar...! O da her kadın gibi açıklama beklemiş, nedenini sormuş. Karşılığında hakaret şiddet ve aşağılama... Hem de 25 günlük lohusa iken... Bu da yetmezmiş gibi, "sen ona laf söyleyemezsin, zira o benim ...yıllık imam nikahlı karım" demesi kadının dünyasını karartmıştı. Ne demekti imam nikahlı karım?   


 İmam Nikahı ya da dini nikah en bilindik haliyle; ülkemizde, İmamın 2 şahit eşliğinde evlenmek isteyen kadın ve erkeğin nikahını kıyması olarak tanımlanabilir.

 Bu durum TCK 230/5 maddesi gereği resmi nikahtan önce kıyılması suç teşkil etmesine rağmen, resmi nikah olmadan gizlice kıyanların sayılarının fazlaca olduğunu biliyoruz.  Bu konuda "TCK 230/5 maddesi; Aralarında evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlar hakkında iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir. Ancak, medeni nikah yapıldığında kamu davası ve hükmedilen ceza bütün sonuçlarıyla ortadan kalkar" der.

  1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunu ise, resmi nikah müessesesi ile kadının sosyal konumunu güçlendirmek, aileyi, ana ve çocukları korumayı amaçlamaktadır. Dini nikaha dayalı evlenmelerin, kadın ve çocuklar yönünden doğurduğu sakıncalar gözetilerek resmi nikah yapılmadan, dini tören yapılmasının ceza yaptırımına bağlanmasının kamu düzenini ve kamu yararını sağlama amacına yönelik..." olduğu tartışmasız kabul gören bu yasa, 29.05.2015 tarihli gazete haberlerinden, Anayasa Mahkemesinin, imam nikahı kıymak için önce resmi nikah kıyma şartını kaldırdığını öğrenmiş bulunuyoruz.

 Buna gerekçe olarak "AYM üyeleri, nikâhsız birlikte yaşayanlara TCK’da herhangi bir ceza öngörülmezken, resmi nikâh yaptırmadan dini nikâh kıyanlara hapis cezası öngörülmesinin Anayasa’nın 10’uncu maddesi, kanun önünde dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin herkesin eşit olduğunu ilkesine aykırı olduğunu savundular. Bu üyeler, düzenlemenin din ve vicdan özgürlüğü, özel hayatın korunması ilkelerine aykırı olduğunu" ileri sürdüler.


Haberin tamamı; http://www.milliyet.com.tr/aym-den-flas-imam-nikahi-karari--gundem-2066257/  

Anayasa mahkemesinin verdiği bu kararla artık resmi nikah kıymadan, imam nikahı ile evlilik yapılabilecek. Yeni bir düzenleme yapılmaz ise; bu durum kadın ve doğacak çocuklar açısından çok büyük sorunlar yaratacaktır.  Bir çok kişi imam nikahı ile evlilik yoluna sapacağı için doğacak çocukların miras hakkı ve soyadı gibi bir çok hakları gözardı  edilecektir. Ayrıca kadınların 'boş ol' denilmesi durumunda hiçbir resmi hakkı ve sosyal güvencesi bulunmayacaktır.

 AYM'in bu kararı ile resmi evliliklerin azalması, çocuk gelinlerin sayılarının artması ve yaşanmış hikayemde anlattığım olayların önünün alınması zorlaşacaktır.


Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem, İslam dininde “dini nikahın” olmadığını belirterek,“Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre kıyılan resmi nikah, İslam dininin de geçerli saydığı nikahtır” demesine rağmen AYM resmi nikah olmadan imam nikah kıyılmasını serbest bırakması kafalarda soru işareti oluşturmaktadır.   

Kadına şiddetin ve boşanmaların önünün alınamadığı böyle zamanda, AYM kararının bu olumsuz durumu tetiklemesi kaçınılmazdır. Dilerim en kısa zamanda bu hatadan dönülür, daha yapıcı kararlarla durum çözüme kavuşturulur.


Muhabbetle,

Hanife Mert
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İmam nikahı,bir erkeğin evliyken başka bir kadınla yaşaması için kılıftır.Resmi nikah olmadan imam nikahının yapılması,toplumdaki aile düzenin sarsılmasına,kadının güvencesiz duruma düşmesine neden olacaktır.Anayasa Mahkemesi,birlikte yasamayı esas alarak böyle bir karar vermiştir;ama birlikte yaşamada erkek ve kadın birlikte özgürce karar verir. Oysa, imam nikahında kız adına karar verenler aile büyükleridir.Bu konuda kız,18 yaşından küçük,çocuk da olabilir.Selamlar.

Hüseyin Başdoğan 
 11.08.2015 13:06
Cevap :
Maalesef kadının haklarını gasp etmek adına erkek egemen toplumların kendilerini akıllarınca temize çıkarmanın bir yolu olarak görüyorlar bu durumu. Resmi nikah olmadan kıyılmamalı. Saygılar.  23.08.2015 0:05
 

Tek kelime ile bu karar siyasidir.Türkiye geriye gidiyor galiba...

Abdülkadir Güler 
 19.07.2015 8:16
Cevap :
Çok haklısınız Abdulkadir Bey. Her nekadar devasa binalar yapılsa da, uzuun yollar açılsa da teknoloji çağında olsak da, insanın beynini zihnini geriletmeye cehaletin karanlığına gömmeye çalışılıyor.  19.07.2015 23:48
 

Ne hakla ve hangi nedenler gereği AYM bu kararı alabiliyor.Kadının sosyal konumunu zayıflatarak aileyi de resmiyetten çıkararak çocukların da geleceğini hukuk dışına itme yetkisini nerden alıyorlar,anlamak mümkün değil.Muta nikahına dolaylı bir zemini de hazırlamış olur bu karar.Çok şeyler yazasım var,ama aklı duruyor insanın bu anlamsızlık ve gereksizlikten.Bunca sorun,kaos ve karmaşa,kanun dışılık varken çok mu önemliydi?Zaten geleneğimiz.Resmi nikah öncesi imam nikahı yapılır genelde...İyi ki güncellemişsiniz.Elinize sağlık Hanife hanım.Selam ve saygılar.

Abbas Oğuz 
 03.06.2015 1:37
Cevap :
Valla öyle sürprizler oluyor ki artık ülkemizde. Hangisine şaşıp, neye hayret edeceğimizi bilemez olduk. Aile toplumun temel taşlarından belki de olmazsa olmaz en önemlisi. Böyle olmasına karşın bunu alınan kararlar, düzenlemeler bu düzeni sekteye uğratmak belki de bozmak. Ailenin olmazsa olmazı olan kadın ve çocuk haklarının düşünülmeden karara bağlanması ve üstelik kadını ilgilendiren bu durumun, içlerinde bir tane bile kadın olmadan erkek AYM üyeleri tarafından alınması gelinen nokta olarak düşündürücü. Abbas Bey, ülkesini seven her bireyin, kendisi için, gelecek nesiller için, insanlık için tavrını koymalı, tepkisini göstermeli diye düşünüyorum. Değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Selam ve saygılar, sağlıcakla.  04.06.2015 9:16
 

Canım şu rezalet nikahı ne güzel yazdınız canınıza sağlık.Kadınlar bu kadar aşağılanmamalı, eve arkadaşımız güzel demiş: "kendim ettim kendim buldum" Ah ah nereye gidiyoruz böyle yazıklar olsun.Selam ve sevgilerimle öptüm.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 02.06.2015 19:31
Cevap :
Günden güne güzel ülkemiz karanlığa doğru adeta koşuyor sevgili Nahide Hocam. Diliyorum yanlışların farkına varılır ve dönülür. Zararın neresinden dönersen kardır misali... Gönülden sevgiler size, öptüm..  04.06.2015 8:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 145
Toplam yorum
: 949
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 4302
Kayıt tarihi
: 08.06.12
 
 

Anadolu Üniversitesi İktisat  mezunuyum. Emekli muhasebeciyim. Felsefe, İlahiyat, Sosyoloji ve Ps..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster