Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
292
 

İmam ve öğretmen düellosu

Şerif Mardin bir kez daha konuştu. Belki buna "konuşturuldu" demek daha doğru olur. Şerif Mardin Hoca ilerlemiş yaşına rağmen, derin sosyolojik tahliller yapıyor. Ama, belki de "ilerlemiş yaşı" ndan dolayı söyledikleri yeterince vuzuhluk ifade etmiyor.

Yeterince açık olmayan her fikir gibi, Hoca'nın söyledikleri de, herkesin istediği gibi yorumlayacağı hale geliyor böylece..

Mahalle Baskısı'nı az konuşup tartışmadık.Öyle ki, tartışma Hoca'nın muradını fersah fersah aştı.Bambaşka mecralara kaydırıldı.

Şimdi de, "Anodolu'da Osmanlı'nın imamı Cumhuriyetin öğretmenini yendi" diyor.

Yine yeterince açık olmayan bir iddia, bir tahlil...Ama Türkiye'nin bugünki siyasal ortamı için, herkesin ve herkesimin kendince sonuçlar çıkarmasına münasip bir söylem..

İki sembol figür karşı karşıya getiriliyor: İmam ve öğretmen..

Bu karşılaştırma ya da "karşıtlaştırma" yeni değil üstelik. Cumhuriyet'le birlikte başlamış, zaman zaman alevlenmiş, zaman zaman küllenmiş bir siyasal çekişme konusu...

Oysa, sadece "öğretmen" değil, "imam" da bir Cumhuriyet projesi değil midir?

"Devlet memuru" imam'lık Diyanet'in kurulmasıyla ortaya çıkmış gerçek bir Cumhuriyet icraatıdır.

Öyleyse imam ve öğretmen ne için ayrı kutupların sembolleri olarak değerlendiriliyor.

İmam'ın nezdinde kastedilen "Din" se eğer; bu mücadelenin-bir mücadele olduğu varsayımı ile- galibinin İmam olacağından kim şüphe ediyordu ki zaten...

Öğretmen'in İmam'la "savaşımı", eğer "din" ile-ki bu da Tanrı demektir- savaşımı olarak kurgulanmışsa, bu savaştan hangi "akıllı", zaferle çıkacağını umuyordu acaba?

Tanrıyla savaşıp da kazanan var mı?

Şerif Mardin Hoca, tam olarak ne kast etdi, tartışılır. Ancak Öğretmen ve İmam karşıtlaştırması, Tek Parti zihniyetinin artık "çağ dışı" kalmış, siyasi rant alanının, yeniden hasata hazırlanması anlamına gelmekten başka bir şey ifade etmiyor.

Ama artık bu "tarla" dan verim almak da mümkün değil. Türkiye toplumu, "Ya İmam, ya Öğretmen!.." noktasını çoktan aştı.

Bu ülkeye hem İmam ve hem de Öğretmen lazım...

Yeter ki, siz onları gerekli bilgi ve becerilerle "donatma" yı iyi bilin.

İmamınız gerçek bir "din önderi"; Öğretmeniniz gerçek bir "bilim" önderi olsun!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

öğretmeninizde gerçek ilim öğretsin. Nezaman siyasetçi dinden elini çekerse, dinci çıkar çevrelerine meydanı boş bırakmassa. ABD-AB- BOP alet olmaktan vazgecerse,Tanrı ile kulunu rahat bırakırsa bugünden daha iyi olacagı kanısındayım. Saygılarımla.

Mahmut Ekrem Muhalefet demokrasiye geliştirir 
 31.05.2008 0:28
 

İmamların imam hatip liselerinden atanmasıyla başlıyor. Ben imam hatip liselerine karşıyım. Neden imamlarımız üniversite mezunu değil anlamış değilim. Lisede her türlü dış etkiye açık, aile baskısı hisseden dış dünyaya kapalı araştırma ve öğrenmekten yoksun imamlar hangi gereksinimleri yerine getire bilir ki. Oysa genel liselerden mezun olup, üniversitelerin ilahiyat fakültelerini kazanan insanlar en azından bir elemeden geçmiş olur. Evet biliyorum Türkiye'de üniversitelerde çağın gereklerini yerine getirmekte yeterli değiller fakat en azından, dini vicdanlarımı bunu daha iyi bilen kişilere emanet etmiş olmaz mıyız. İmam=Hoca biz öğretmenlerimize de hoca deriz. Yani Öğretmen=Hoca Peki iki hocanın atanması ve öğrenim sevileriyle ilgili neden bu kadar büyük bir uçurum var?

*!acemice!* 
 28.05.2008 17:41
 

Merhaba... Evet, Şerif Mardin,daha önce de "mahalle baskısı" kavramını ortaya atmış ve olumlu - olumsuz yorumların yapıldığı kısa bir gündem yatartmıştı. Ben de, sizin gibi bu konuya takılmış ve bir blog hazırlamıştım.Genellikle bloglarım arasında en az iki günlük ara vermeyi planladığım için,yazdığım bloğu yarın yayımlayacağım. Bloğum,blouğunuza yorum da olabilir.Selamlar.

cdenizkent 
 27.05.2008 17:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4273
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 811
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster