Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
642
 

İmamın Ordusu

İmamın Ordusu
 

http://www.yenihayat.de/kutur/alman-edebiyati


Polis iki gündür bir yayınevine baskın yapıp duruyor. Bu konuyla ilgili yapılan haberlerden anlaşıldığı kadarıyla, suç unsuru olarak kabul edilen şey henüz taslak halinde olan bir kitap. Adı da "İmamın Ordusu". Kitabı okumayan birisi olarak (henüz basılmadığına göre zaten okumuş da olamam), ama ham halinde okuduğunu söyleyenlerin dediklerinden anladığım kadarıyla, polis teşkilatı içinde artık çeteleşme yoluna girmiş olduğu düşünülen Fettullah yanlısı emniyetçilerin bu sürece nasıl geldiklerini, kimlerin işin içinde olduğunu belgeleriyle, isimleriyle ortaya koyan bir kitap.  

Her ne kadar yazarının Ergenekonla ilgisinden dolayı içerde olduğu söylense de, aslında bu kitabın yaratacağı travmaya engel olmak amacıyla içeriye atıldığı konusunda çok kişi hem fikir, tabii yandaş basın hariç.  

Bu baskınla ilgili yapılan haberde en ilgi çeken nokta ise, polisin bilgisayardan bu kitabın kopyasını aldığı ve bilgisayardaki nüshasını da imha ettiği yönünde. Şimdi sorun şurada başlıyor:  

1. Bu kitap hakkında mahkemece alınan bir basım ve yayım yasağı var mı? Kitaplar hakkında böyle bir kararın alınması da hangi ileri demokrasi anlayışına sığar, o da başka mesele.  

2. Polisin bir kitabın nüshasını hiç bir mahkeme emri olmadan imha etme yetkisi nereden geliyor? Eğer böyle bir şey yapıldıysa?  

3. Bu korku niye? Daha piyasaya çıkmamış bir kitabın içinde ne olabilir ki, hukuk hiçe sayılarak bu kadar sert bir şekilde üstüne gidiliyor bu işin?  

4. Bu faşizmin, dini baskıların en sert uygulandığı dönemlerde bile karşılaşılmadık bir durum. İnsanlar kitapları yüzünden yargılandıklarında bile, buna ortaçağ engizisyon dönemleri de dahil, en azından basmış ve yayımlanmış olmaları beklenirdi. Bizim ülkemizde ise, basmana bile gerek yok, taslak halinde yazdığın bir kitap senin içeri atılmana yeterli.  

Ama aslında çok şaşırmıyorum, çünkü 42 yıldır koltuğunda oturan bir adamın ki o adam bizim ülkemizin değerli siyasetçileri tarafından ziyaret edilen, milyarlarca dolarlık yatırımların yapıldığı bir ülkenin lideri; şimdi nedense benim liboşlarım ona karşı yapılan operasyonları kerhen de olsa destekliyorlar, zırdeliymiş de kendisi. Ya güldürmeyin insanı ey komik insanlar.  

Bu ülkede resmen bir sistem değişikliğine gidiliyor, işadamlarının lokali yeni anayasa hazırlıyor, içinden Türklüğü ve Laikliği kaldırıyor, bu yetmiyor biz bu savaşa karşıyız deyip, o beğenmediğin sürekli içeri attığın, sorguladığın donanma mensupları gemilere doldurulup Libya'ya insani yardıma!! gönderiliyor, kitap yazan, Fettullahı eleştiren, ulusal ve laik kimliğini korumaya çalışan içeri atılıyor ve hala bu ülkede demokrasiden bahsediliyor. Ayrıca çekiç güç adı altında, o operasyonun bir adı da Operation Provide Comfort şeklinde ifade edilir, hep insani yardım adı altında Irak halkına yardım götürdüler. Sonuç mu? Bildiğimiz gibi Irak artık son derece demokrat, bir kaç parçaya bölünmüş, zengin petrol varlıklarına rağmen halkı aç, arada PKK'nın silahlanmasına yardım edilmiş ve geleceği sonsuza kadar belirsiz bir toprak parçası.  

Ve biz hala yandaş basının ağzından konuşan, müsvette insanların her yerde bu kadarsız umarsız, hayasız bir şekilde Türk Milletine saldırmalarına, istedikleri gibi at koşturmalarına seyirci kalıyoruz.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kitabın taslağını toplatma kararı mahkemeden alınmış bir hüküm. Gerkeçesi kitabın bir suç örgütü dokümanı sayılması. Ne olursa olsun bir kitabın değil taslağının yayınlanmışının bile toplatılması bana ters. Aslında bu toplatma kararı da amaca hizmet etmeze zaten. Varsayalım örgütsel dokümandır. Toplatma kararı merakı artıracağı için kitap basıldığında en az 10 katı fazla satar. hele yasaklanırsa el altından bir efsane gibi yayılabilir de.

Muharrem Soyek 
 30.03.2011 14:58
 

İçerdekiler dışarda; dışardakiler içerde... Suç ne, ceza ne? Eşyanın tabiatı bozulmuş; cemaat ne yapsın?

vakayinüvis 
 26.03.2011 2:09
Cevap :
derler ya insanlar iyi de cemaat bozuk!! Sanırım böyle bir şeydi:))  26.03.2011 3:19
 

EnYeşilindenİleriFaşizm...diyorum...diyorum da ampul sevicilerine bunu anlatmak zor...''nalıncı keseri kendine yontuyor''...basılan kitabevi''İthaki'' için ''İttihat ve Terakki''kısaltması bile dediler...mitolojide geçen bir yer olduğunu bilmedikleri için hemen yakıştırdılar...eee ampul seviciliği böyle bir şey işte...selamlar...

nedim üstün 
 25.03.2011 23:08
Cevap :
İthaki'nin anlamını ben de bilmiyordum. Teşekkür ederim. Anlatmaya devam. Bir gün anlayacaklardır. saygılarımla.  25.03.2011 23:39
 

Ahmet Şık'ın Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte yazdığı Kontgerillayı anlama Kılavuzunda da Tutuklanan Başsavcı İlhan Cihanerin ve diğer tutukluların özellikle bir subayın cemaatlerin üzerine gittiğinden bahsediyor.Kitap aslında derinlemesine okunsa birçok soruya cevap veriyor.Cemaatler yarış halinde... neyse yazınız yayına alınmış...selamlarımla

müge a. 
 25.03.2011 13:41
Cevap :
cemaatin üstüne gitmek bu vatanını seven her Türkün ve Türkiye vatandaşının asli görevi olmak zorunda. Özellikle de kadınların, çünkü şeriat ya da İslam cumhuriyeti erkeklerin de özgürlüklerini kısıtlamaka beraber, kadınların özgürlüklerini tamamen elinden alıyor. Bugün Suudi Arabistan ayaklanmalardan korktuğu için kadınların araba kullanması konusundaki yasaları yumuşatmayı düşünüyor. Özgürlük adı altında kadın-erkek ayrımı yapmak çok doğru olmasa da zaten Türkiye genelinde işleri zor olan kadınların, islami bir oluşumda durumları da daha da kötüleşiyor. Öyleyse hep beraber korkmadan, yılmadan bir duruş sergilemesi gerekiyor. Cemaatler demokrasiyi araç olarak kullanıp işleri bitinceye kadar tüketiyorlar. O zaman anladıkları dil neyse onla konuşmak gerekiyor. saygılarımla.  25.03.2011 18:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 116
Toplam yorum
: 1134
Toplam mesaj
: 114
Ort. okunma sayısı
: 1821
Kayıt tarihi
: 24.10.06
 
 

Emekli Deniz Öğretmen Subayım. Felsefe ve yabancı dil eğitimi üzerine çalışmaktayım. Yazmak ise b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster