Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '20

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
38
 

İman-amel bütünlüğü

(Kara kaplı not defterimden) 

İman; “güven içinde bulunmak” anlamına gelen “eman” kökünden türemiştir. İman, sözlükte, “gönül huzuruyla benimsemek, karşısındakine güven vermek, içten ve yürekten inanmak” demektir. Dini terim olarak ise, “Hz. Peygamberi, Allah’tan getirdiği kesin olarak bilinen hükümlerde tasdik etmek, onun haber verdiği şeyleri tereddütsüz kabul ederek bunların gerçek olduğuna gönülden inanmaktır.”

İmam Maturidi ve Eşari imanı sadece kalp ile tasdikten ibaret görürken, İmamı Azam Ebu Hanife buna dil ile ikrarı da ilave etmektedir. O halde, imanda esas olan kalp ile tasdik etmektir. Dil ile ikrar etmenin amacı ise o kişinin diğer insanlar tarafından Müslüman olduğunun bilinmesidir.

İman-amel ilişkisine gelince, her ne kadar bunlar birbirinden ayrı telakki edilse ve amel imandan bir parça görülmese de doğrusu aralarında sıkı bir ilişki söz konusudur. O nedenle iman-amel ilişkisini bir tür sözün eyleme vurulması, iddianın ispatı şeklinde görmek mümkündür. Çünkü Yüce Allah, Kuran’ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Cinleri ve insanları ancak Bana kulluk etmeleri için yarattım.” (x).

İmanla birlikte ibadet ve ahlak, kişinin Allah katında daha mükemmel olmasına imkan tanımaktadır. Zira ibadet yapıldıkça iman kuvvetlenecek, ibadetlerden uzaklaştıkça iman zayıflayacaktır. Öyleyse mümin olarak bizler, Rabbimizin emrettiklerini yapmaya, yasakladıklarından kaçınmaya gayret etmeli, böylece O’nun rızasını kazanmaya çalışmalıyız.

(Kaynak: Diyanet Takvimi).

16 Tem. 20

*

(x: Zariyet suresi, 56.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 547
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 254
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster