Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Temmuz '20

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
30
 

İman ve tevhit

(Kara kaplı not defterimden)

Dinin temeli Allah’a iman ve tevhit ilkesidir. Allah’a iman her Müslümanın görevidir. Allah’a iman, insanın kendini bilmesi, nereden ve nasıl geldiğini; nereye ve niçin gideceğini anlamasının ifadesidir. Aslını ve gayesini bilen insan, her şeyden önce yaratıcısını tanıyarak ve ona inanarak teslim olmak mecburiyetindedir.

Allah’a imanla dolan gönüller, bu inançla aydınlanır. Cenabı Hakka inanan insan, dünyada huzura, ahirette ebedi huzura kavuşur. Çünkü her türlü iyilik, güzellik, hak ve fazilet Allah’a iman ve ona teslimiyetten doğar. Bu bakımdan her şeyi gören ve duyan; eşi ve benzeri olmayan Allah’a iman etmek, akıllı ve buluğa eren her insana farz kılınmıştır.

Allah’a imanın yanında peygamberlere, ilahi kitaplara, ahiret gününe, kaza ve kaderin Allah’tan geldiğine inanmak da iman esaslarındandır.

İmanın şuuruna varmak ve onun tadını alabilmek için her şeyin yaratıcısının Allah olduğuna ve onun birliğine inanmak şarttır. Bu konuda Kuranı Kerimde şöyle buyurulmaktadır:“Yoksa yerden, ölüleri diriltebilecek birtakım ilahlar mı edindiler. Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka ilahlar olsaydı, kesinlikle ikisinin de düzeni bozulurdu. Demek ki, arşın rabbi Allah onların nitelemelerinden uzaktır, yücedir.” (Enbiya, 21-22).

İman, insanı kötülükten uzaklaştırır. İyilik yapmaya, yoksullara yardım etmeye, insanca yaşamaya yönlendirir. Böylece Müslüman, dünyada ve ahirette huzur ve mutluluğa kavuşur.

(Kaynak: Diyanet Takvimi).

Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

insanlığın mutluluğa yürüyüşü iyilikle olur canım doktorum... Tolstoy'un Muhammed adlı eserinde okuduğum kadarıyla Allah meleklere şöyle söyler "Bir eliyle verdiğini öteki eli bilmeyen insan çok büyük güçtür"... Sağlık dileklerimi sunarım:)

Halil Güven (Sökeli) 
 09.07.2020 14:05
Cevap :
Yorum ve değerli katkınız için çok teşekkür ederim sevgili Hocam.   11.07.2020 10:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 493
Toplam yorum
: 3123
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 280
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster