Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
879
 

İmanın şartları ve tesettür

İmanın şartları ve tesettür
 

Bu günlerde başörtüsü serbestliği kanunu ile ilgili tartışmalar sürerken bazı kimselerin aklına şöyle bir soru takılıyor:

(İmanın şartları arasında kadınların örtünmesi yok, ayrıca büyük günahlar arasında da bildirilmiyor. Teferruat değil mi bu, niye bu kadar bunun üzerinde durulur ki?) ...

Enine boyuna düşünerek böyle bir sorunun cevabını bulmaya çalışırsak; öncelikle imanın şartlarını güzelce bir tekrar etmemiz gerekiyor. Ehl-i sünnet alimleri kitaplarında imanın altı şartını net bir şekilde açıklıyorlar.


İmanın altı şartı: 1- Allah’a, 2- Meleklere, 3- Kitaplara, 4- Peygamberlere, 5- Ahiret gününe, 6- Kadere inanmaktır.

Şimdi bunların açılımına bakalım:

1- Allah’a iman: Sadece Allah vardır demekle, iman olmaz. Onun bildirdiği farzlara ve haramlara da inanmak şarttır. Bunların birisine bile inanmayan, Allah’a inanmamış olur. Mesela kumar, şarap, faiz helaldir diyen Allah’a inanmamış olur. Tesettür de Allah’ın emirleri arasındadır. Tesettüre inanıp da, riayet etmeyen günah işlemiş olur; ama inanmayan Allah’a inanmamış olur. Allah’a inanmayan da Müslüman olamaz.

2- Meleklere iman: Melekler var demekle, meleklere iman olmaz. Melekleri Hıristiyanlar gibi kız bilmek, meleklerin günah işlediğini sanmak, meleklere doğru iman olmaz. Meleklere inanmayan da Müslüman olmaz.

3- Kitaplara iman: Allah kitaplar gönderdi demekle, kitaplara iman edilmiş olmaz. O kitaplarda bildirilen haramlara, farzlara inanmak şarttır. Birine bile inanmayan, Müslüman olamaz. Kur’an-ı kerimde tesettür bildiriliyor. Bir âyet-i kerime meali şöyledir:

(Mümin kadınlara söyle: [Yabancı erkeklere bakmaktan] sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, [el, yüz gibi] görünen kısmı hariç, ziynetlerini [saç ve gerdan gibi ziynet takılan yerleri] göstermesinler, hımarlarını [başörtülerini] yakalarına kadar [saç, kulak ve gerdanlarını] örtsünler!) [Nur 31]

Bunu inkâr eden nasıl Müslüman olabilir?

4- Peygamberlere iman: Peygamberler vardır demekle iman olmaz. Peygamberlerin bildirdiklerinin hepsinin doğru olduğuna inanmak şarttır. Peygamber efendimiz tesettürü, birçok hadis-i şerifle bildirmiştir. Bir tanesinin meali şöyledir:

(Bir kız, namaz kılacak yaşa gelince, yüz ve elleri hariç, vücudunu erkeklere gösteremez.) [Ebu Davud]

Peygamberin sözünü kabul etmeyen, nasıl Müslüman olur ki?

5- Ahiret gününe iman: Bir kimse ahiret vardır demekle, ahirete inanmış sayılmaz. Müslümanların Cennete, kâfirlerin Cehenneme gideceğine de inanmak şarttır. Buna inanmayan da Müslüman olamaz.

6- Kadere iman: Sadece kader Allah’tandır demekle kadere inanılmış olmaz. Kaderimi ben kendim çizerim, ülkeyi kaderine terk ettirmeyiz diyen, kaderin ne dolduğunu bilmiyor demektir.

Örtünmenin üzerine bu kadar duranlar, örtünenler değil, dinin bu emrine karşı çıkanlardır.

İmanın şartları arasında örtünmek de var, bütün farzlar ve haramlar da mevcuttur.
İmanın bir şartını kabul etmeyen, mümin olamaz.

Demek ki, tesettür iman esasları arasındadır, teferruat değildir. Tesettürün farz olduğunu inkâr eden kâfir olur.
Mesela bir kimse hiç alkollü içki içmese fakat içmenin haram olduğuna inanmasa kafir olur. Fakat içki içen biri haram olduğuna inanıyor fakat bırakamıyorsa günahkar müslüman olur. Bunun gibi bir kadın açık gezse kâfir olmaz. Fakat kapanmanın lüzumsuz olduğunu söylerse kâfir olur.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2380
Kayıt tarihi
: 28.02.07
 
 

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu mezunuyum , şu an ev hanımıyım. Doğru itikat bilgilerini islam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster