Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Temmuz '20

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
24
 

I.Mehmet Çelebi'nin SIRRI

1402 Ankara savaşından sonra Osmanlı devleti fetret dönemine girmiştir. Yıldırım Beyazit'in oğulları tek tek Timur'a biat edip bulundukları beldeyi yönetmek için bir berat şekli olan ''Yarlıg'' almışlardır. Mehmet Çelebi hariç. O Lalasıyla bir müddet Amasya -Tokat-Sivas bölgesinde kalmış fakat Timur'un baskıları sonucu askerlerin ulaşamayacağı kayalık dağ yamaçlarında sessiz kalmayı müşavere etmişlerdir.

Timur İzmir'i kuşatıp aldıktan sonra yerel Türkmen beylerine de Yarlıg verip devlet idaresini paramparça etmiştir.İsa Çelebi Bursa,Süleyman Çelebi ise Rumeli beyleri olmuştu. Mehmet Çelebi direndi hediye ve güzel sözlerle Timur'un Anadoluyu terketmesini bekledi. Bolu-Seben dağlarında orman ve mağaralar içinde bekledi. Solaklar, Mustar,Çelikdere mağaralarında vakit geçirdiler.Timur'un süvarilerinin dağlara tırmanması mümkün değildi.

Nihayet Timur 1403 yılı sonunda Semerkand'a gitti ve 1405 de öldü. Mehmet Çelebi harekete geçti ve kardeşleri Musa, İsa ve Süleyman Çelebilerle amansız bir mücadele sonunda 1413 yılında Anadolu-Rumeli birliğini sağladı ve tek başına Sultan oldu. 

Mehmet Çelebi dağılmakta olan Osmanlı Hanedanını tekrar ayağa kaldırdı ve 40 yıl sonra Konstantinopolis torunu Fatih tarafından fethedildi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 128
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 74
Kayıt tarihi
: 04.12.17
 
 

İlgi duyduğum alan tarih. Milli mücadele ve Osmanlı tarihine  odaklandım. Gözden kaçan tarihi şah..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster