Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
805
 

IMF ile flörte başladık, nikah tarihi belirsiz

IMF ile flörte başladık, nikah tarihi belirsiz
 

Ergenekon dalgaları, ekonomik kriz tsunamisini unutturdu. Ergenekon davasında dalgalanıp durulurken, 'ümüğümüzü sıktırmayız' dediğimiz IMF heyeti bir haftadır Türkiye’de.

IMF heyeti ile görüşmeler yapılıyor, Türkiye için uygulanacak reçetelerin şekli şemali görüşülüyor…

Ekonomik kriz, dünyayı öyle bir karıştırdı ki; serbest piyasa ekonomisinin kural tanımazlığı ve ezberleri alt üst oldu. Gelişmiş ülkeler, krizi yenebilmek için bizim gibi gelişmekte olan ülkelere dayattıkları ve yanlış dedikleri tüm önlemleri aldılar. Bankalara, dev şirketlere kurtarma planları uygulandı, mali disiplinlerini unuttular, likitideyi artırmak için nerede ise gökten dolar yağdırmaya başladılar. Devletler, serbest piyasa ekonomisinin girdiği dar boğazı aşmak için kesenin ağzını sonuna kadar açtılar.

Küresel ekonomik krizin tahmininde yanılan, zamanında öngöremeyen, denetim antenlerini düzgün çalıştıramayan IMF’yi, bizim gibi IMF müptelası olmuş ülkelere “yardım etmesi!” için yine dayatmaya başladılar.

IMF ile yapmış olduğumuz son stand-by anlaşması biteli nerede ise bir yıl olacak. Ekonomide yeniden IMF çıpası olsun mu olmasın mı tartışmaları sürerken ekonomik kriz tsunamisi bizim kıyılara da vurunca başta borç içinde yüzdüğünü iddia eden özel sektör olmak üzere herkesi bir telaş aldı.

Yerel seçimlerle, ekonomik kriz arasına sıkışan Hükümet, krize karşı duyarsız davranarak güvensizlik ortamı yaratınca “IMF İmdat!" korosunun sesi iyice yükseldi. Şimdi Hükümet, bir yandan bu koroyu teskin etmeye çalışırken diğer yandan da ümüğü sıktırmadan "IMF’yi yan cebimize koy" taktiğini uygulamaya çalışıyor.

Yıllardır reçetelerine yazdığı sıkı mali politikaları ile bilinen IMF nihayet geldi. Müzakere mi yoksa sadece görüşmeler mi yapılıyor, bu görüşmeler sonucunda ne zaman yeni bir reçete yazılacak şu anda tam belli değil. IMF heyeti döndükten ve Türkiye ile ilgili raporunu hazırladıktan sonra bu süreç netleşecek. Tahminler Şubat ayının sonlarına doğru IMF ile yeniden anlaşma imzalanacağı yönünde.

IMF diğer dünya ülkelerine talebi artırın, ekonomiyi canlandıracak önlemleri alın uyarısı yaparken bize sıfıra yakın büyüme talebi ile geldi. Zaten Hükümet, 2009 yılı bütçesinde yüzde 4 olarak belirlediği afaki büyüme hedefini, IMF ön görüşmeleriyle birlikte fiilen yüzde 1'in altına çekmişti. IMF diğerlerine “canlan” derken bize “öl” diyor. Bunu hangi nedene dayandırıyor belli değil.

Türkiye’nin dünyadaki likiditeye ihtiyacı vardır, ancak cari açığın çok büyük risk teşkil etmediği de az çok belli oldu. Özel sektörün döviz stoku ile beraber Merkez Bankası rezervi de eklendiğinde aslında ciddi bir döviz ihtiyacı yok. Son günlerde Dolarda patlama yaşanmaması da bunu gösteriyor zaten.

IMF ile görüşmelerde her iki tarafın da krizi doğru sorgulaması gerekiyor. Dünyadaki likiditeden faydalanabilmek için IMF'nin akreditasyonuna ihtiyaç duyulabilir ancak IMF nin ne kadar güven verdiği de şüphelidir.

IMF’nin , Türkiye için eskiden olduğu gibi kemer sıkma politikası uygulamayacağı söyleniyor, görüşmelerin “ekonomide reform!” niteliği taşıyan önlemleri içerdiği belirtiliyor.

Tüm bunların sonucunda, Hükümetin şimdiye kadar salladığı ekonomik tedbir paketini IMF ye hazırlattıracağı görüşü ağırlık kazanıyor.

Cin olmadan adam çarpmanın sonucu ne olur bilinmez ama ümüğümüzü sıktırmadan 20 milyar doları cebimize koyabilirsek ne ala…

İmdat korosunun sesini kısalım derken kabak yine yoksul kesimin başına patlamısın…Bu IMF'ye güven olmaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bizim yapacagimiz is hemen baska sektörlere kaymamiz,ben eger yemeklik kiymayi 20TL. ye aliyorsam burada bir problem var bununla birlikte yapilacak cok is var,mevcut üretimlere pazar bulmayi 2011 kadar unutmamiz lazim gibi geliyor

ahmet islar 
 22.01.2009 17:42
Cevap :
Merhaba,IMF küçük kalır değilde "demode" kalktı. Antenleri artık çalışmıyor:)) hepsi birdöngü içinde;üretim için emek, sermaye lazım, pazarlamak için yeni pazarlar lazım...yani çok şey lazım:)...sevgiler  22.01.2009 20:38
 

Bildiginiz gibi imf den gelecek para miktari aslinda bizim ekonomimiz icinde cok kolay kaybolacak ufak bir meblag.Asil onemli olan anlasma sonucu kredi veren kurumlarin bakis acisindaki arti puan ve kredi edine bilme olanaklarinin genislemesidir.Eger kendi kendimize yetecek olcude saglam ekonomik degerlerimiz olsa kurulusu cagirmaz kendimiz hallederdik. Aslinda dunya ekonomisiyle entegre olmanin bir baska bicimdeki ifadesi imf.Gorundugu kadar kotude degildir.Mali formlari uygulamaktaki kararli tutumunuz ve butce disiplini bu kurulusu sadece gozlemci sifatini yukler.Mudahalesi ise disiplinden ve tutumunuzdan kaynaklanir.Sonuc gene bize bagli disiplinli uygun kaynak kullanimi bu kurulusun mudahalesini gerektirmiyebilir. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 16.01.2009 21:20
Cevap :
Merhaba Sevgili Newyorker,şu anda oradalarda saat 21.30 civarında olmalı...biz yeni günü karşıladık:)) darısı sizin başınıza...yeni günler bize sağlık ve mutluluk getirsin...IMF ile ilgili görüşünün her satırına katılıyorum, ben de aynen sizin gibi düşünüyorum. Ancak tek endişem IMF nin mekanizmalarının artık demode olduğudur. Denetim ve öngörü sistemi zayıflamış durumda. Akredite olalım derken hiç faydası olmayacak bir anlaşma da imzalayacak olabiliriz...teşekkürler ve okyanus ötesine sevgilerimle.  17.01.2009 5:37
 

Yorumum bitmeden tıkladım.gerçi sonuna geliyorum sevgili Beran.sen ekonomistsin.Ekonomiyle ilgili derinlikli yazılar yazıyorsun.emeğine saygılar ve sevgiler güzel arkadaş

CAFER DEMİRTAŞ 
 15.01.2009 19:43
Cevap :
İlk yorumun gelmedi:) Teşekkür ederim...hoşkal, sevgiyle kal:)  15.01.2009 21:07
 

Sevgili Beran sen ekonomi eğitimi aldığın için bu işin ruhunu mutlaka daha iyi bilirsin.Benim de bildiğim bir şey var:Serbest piyasa ekonomisi kapitalist talandır ve emek sömürüsüne dayalı bir yabancılama üretir.İMF de bu kapitalist talanın başarılı işlemesi için sinsi ekonomik politikalar dayatan dış kaynaklı emek düşmanı uluslararası sermayenin yapılanmasıdır.Şimdi geçici rahatlamalar olsa dahi ilerde emeğin sırtına ağır faturalar yükleme hesapları içindedirler.Bana göre bu tsunamiden kurtulmanın en köklü formülü kendi iç dinamiklerimizi realize etmektir.

CAFER DEMİRTAŞ 
 15.01.2009 19:39
Cevap :
Söylediklerinin tümüne katılmakla birlikte, elimizdeki mevcut sistem ve verilerle oyunu kurallarına göre oynayabilmek için dışdünyaya sırtımızı çeviremeyiz,çevirmemeliyiz de...dış dünyanın dayatmalarını değil faydalanabileceğim, istediğimiz noktaları almakta ve onları kullanmakta fayda vardır...teşekkürler, sevgiler  15.01.2009 21:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2270
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster