Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
713
 

İmge diye diye!..

İmge diye diye!..
 

Günümüz şiirinde imge, şiirin vazgeçilmez temel taşlarından biri haline gelmiştir. Bir şiirde imge az veya hiç yok ise, o şiire olmamış gözüyle bakılıyor ve imge düzeni kuramamış bir şair de acemi olarak nitelendirilebiliyor.

İmgenin ne olduğu üzerinde burada uzun uzadıya durmadan konuya girmek istiyorum. İmge, sözlük anlamıyla resim, hayal, suret gibi anlamlara geliyor. Felsefi olarak , nesnel gerçekliğin insan bilincinde estetiksel tasarımıdır. Sanat ise nesnel gerçekliğin insan bilincinde estetiksel imgelerle yansımasıdır. İmgenin temel işlevi ise, düşünceye kıvraklık kazandırmak, çağrışımlar uyandırarak anlamı çoğaltmaktır.

İmgenin böyle önemli bir işlev ve amacı olmasına karşın, şairlerin birçoğu öyle bir duruma getirmişler ki, sanki imge kullanmak anlaşılır olanı anlaşılmaz hale getirmek olmuştur. İmge kullanmanın işlev ve amacını tersinden anlıyorlar ve hiçbir yeni algı, duyuş, düşünüş biçimi getirmeden Divan edebiyat şairlerine rahmet okuturcasına imgeyi sözcük ve dizeleri süsleme sanatı olarak algılıyorlar. Şiirin düzyazıya kıyasla hemen kendini ele vermeyen, anlamı, duyuşu yakalamakta biraz okuyucu çabası gerektirdiği gerçeğini böyle sanıyorlar. Bütünü gözardı eden bu yarım imge şairleri, içi boş süslü dizelerle anlamsızlığı şiir olarak empoze etmeye çalışıyorlar. Kendileri de böylece anlaşılması güç dahiler olarak yardakçıları tarafından lanse ediliyorlar.

Oysa şiir, ister imgeyle, ister duyguyla, ister düşünceyle yazılmış olsun, farklı ve yeni bir şey getirmek değil midir? Eğer yeni bir şey getirmiyorsanız, eskilerin yaptıklarını taklitten başka yaptığınız nedir ? Şiir, yeni bir duyuş getirmektir. Yeni bir düşünce, yeni bir algı biçimi getirmektir. Bunların hiç biri yok şiirinizde ama kısa yoldan söyleyebileceğinizi çetrefilli yollardan söylemeye çalışacaksınız, hatta yolu kaybedip:”Buyur ey okuyucu ne halin varsa gör!” diyeceksiniz. İşte bu kabul edilemez. İmge kullanıyorum diye saçma sapan dizeleri sıralamak, anlamayanı şiiri bilmemekle suçlamak, aşağılamak şiddetle tavır alınması gereken bir durumdur. Bu konuda pasif kalmak, gerçek şiirin ölmesine yol açacaktır. İmgeye evet ama, sabahlara kadar içip, rüyasında karabasanlar görüp, sabah kalktığında da yüzünü yıkamadan gözünün çapaklarının kımıldanışını imge kurmak sanan zavallılalara hayır!

Şiir yenilikler sanatıdır. Yeni bir algı, duyuş, düşünüş biçimi getirebilmek bir ustalık işidir. Hatta, asıl ustalık çok bilinen, günlük dilde kullanılan sözcüklerin sayısız bileşimlerinden bu yenilikleri meydana getirebilmektir. İmge, dizelerin yüzeysel boyutunda zincire vurulmadan, bütüne hizmet etmeli, anlam katında kurulmalıdır. Tersi, şiirin mesaj verme işlevini yok ediyor. Şiiri, esrar içip hülyalara dalmak gibi bir şey yapıyor. Oysa bilinen sözcüklerle akıcı bir şiir dili kurmak ve bu yalınlıkla derinliğe ulaşma ve her okuyan ya da dinleyenin bulunduğu düzeyde şiiri yakalamasını sağlama. Elbette ki bu yalınlık ve durulukla yalınkatlığa, basitliğe, sıradanlığa düşmeden bu işi başarmak esastır. Bu da büyük bir birikim ve teknik beceri gerektirir.

Bu arada bütün yükü okuyucuya yıkıp işlerinden güçlerinden etmeye de gerek yok. Şairin imge düzenini çözmeye çalışırken işlerinden izin alıp evde gece gündüz imge çözmesinler. Şairin okuru fazla yormadan onun ayağına götürmesi gerekir. Nasıl nota bilmeyen , saz calmayan müzik dinlemesin diyemiyorsak, imge bilmeyen de şiir okumasın diyemeyiz.

İmge diye diye şiir okumayı milletin burnundan getirmeyelim!..resim kaynağı: www.autocadgunlugu.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İmgeli imgesiz güzel olan her şiiri severim dili çok önemli şiirin okuyan içine girip kaybolmalı imgeli olacak diye anlamsız kelimeler sıralanınca okuyucuya şiirin kapısı kapanır.

Meral Yağcıoğlu 
 03.12.2007 13:55
Cevap :
Evet GÜZEL olan her şeyi severim ben de. Şiir güzel olduktan sonra her şey yerinde kullanılmıştır demektir. Sevgilerimle  03.12.2007 19:38
 

Madem ki izniniz var bu çingeneninde imzası olabilir demek ki şiir adına her zaman yanınızdayım... Sevgim saygımla efendim.. ''Melekler yüreğinizeden öpsün''

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün 
 30.11.2007 23:22
Cevap :
Elbette imza serbest efendim. Ne kadar az okur varsa şiir o kadar iyidir dediler sonra şiir okunmuyor dediler. Ne dediklerini bilemediler. Sonunda bütün yükü okura bindirdiler. oku ne anlarsa şiir odur dediler. Ve giderek şiir dinletileri de kalmadı. Çünkü şiir artık geceleyin sakin sakin bilmece çözmeye döndü. Bu konuyu da yazacağım. İmzanız için teşekkürler selamlar  30.11.2007 23:25
 

Öyle anlamsız anlatımları sadece ben anlamıyorum zannediyordum. Demek kaynağı da endişeli bu durumdan ! Sağol.

Ahmet Balcı 
 30.11.2007 23:01
Cevap :
Teşekkürler Ahmet Bey Aslında sadece siz değil çok kişi imzasını atarsa böyle yazılara yeniden şiire kavuşabilirz. Selamlar  30.11.2007 23:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1089
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1087
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster