Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '19

 
Kategori
Sanat Eğitimi
Okunma Sayısı
119
 

İmgelem

Adını anımsayamayacağımız çoklukta madde, nesne, varlığı...  tasarlayarak anlatma yolunu seçtiğimizde  düşsel bir oluşumu zihnimizde canlandırırız. Duyularla algıladıklarımızın bilince yansıyan görüntüsü duyum yani duyular yolu ile edindiğimiz izlenimlerin yoğunluğunca yeni bir varlığa dönüşür. İmgelemek esasen bir dönüştürme işlevidir. Yeniden yaratma ile ilişkilendirilen yeteneklerimizin, düşsel ve kurgusal yetilerin yansıması olan sanatsal faaliyetlerin tümü, bireyin imgelemesi sonucu gerçekleştiği için yaratıcılıktan söz ederiz. 

Sanat eserinde form olarak görünürlük kazanan imgesel tasarımlar, insanlığın en eski düşünsel unsurlarından biridir. Bu nedenle imgelemin kadim bilgiler içerdiği yaygın görüş kazanmıştır. Bir eserdeki çarpıcı etki imgelemin derinliğine ve farklı zamansallıklardan yansıtma gücüne bağlıdır. Bu nedenle sanatsal imgelemin çok katlı bir yapısı olduğu düşünülebilir. Bir eserin hangi kültür katına karşılık geldiği, karmaşık yapısındaki çözümlemelerin işaret ettiği gibi;  zihinsel uyarım sağlayıcılarını, benzetme veya metaforlarla nasıl ifade ettiği ile ilgilidir. 

İmgelem firaridir. Tabiatı gereği kaçkındır. Yakaladığınızı, yakalayacağını sandığınız anda gözden kaybolur. Duyular yolu ile insan üzerinde bıraktığı, bırakabildiği etki ve izlenimler bütün olarak,toplumsal,  değer bulabildiği sürece algılama sürecini belirler. Sanat eğitimi yaygınlaştırılmalı, genel geçer kabul sınırlarının genişlemesi için bireylerin kendilerini gerçekleştirme çabalarına sanat etkinlikleri dahil edilmelidir. Estetik düşüncenin olgunlaşması  ve bilincin açılması , merak duygusunun ortaya çıkması, keşfetme cesareti edinilmesi... açısından eğitimin vazgeçilmezi olmalıdır. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 153
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 120
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Birbirini tamamlayan yazma gayretimizle buradayız. Merhaba Sizleri üzerinde uğraş verdiğimiz yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster