Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '13

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3670
 

İmza: Yarı Parçan…

İmza: Yarı Parçan…
 

Haberi görünce bahsetmeden geçemedim…

Bilmeyen, duymayanlar için 1991 yılında kaybettiğimiz Ahmed Arif, kürt kökenli şair ve gazeteci olarak geçiyor kayıtlarda…  Bugün e-postama düşen haberde; “Ahmed Arif’in ‘Hasretinden Prangalar Eskittim’ kitabındaki şiirlerin önemli bir bölümünün yazar Leyla Erbil’e yazıldığı ortaya çıktı.” bilgisi geçilmiş. Ahmed Arif, Erbil’e 1954-1957 ve en son 1977’de olmak üzere 60’ın üzerinde mektup göndermiş. Ve şimdi de pek çok şiirin ilk dizelerinin ve büyük bir aşkın kaleme alındığı o mektuplar bu ayın sonunda Ruken Kızıler editörlüğünde Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından kitap olarak yayınlanacakmış.

Bence bu harika bir haber.

www.sanatkop.com’un haberine göre Ahmed Arif’in ‘Leylim’ diye hitap ettiği ve bir şiirine de adını verdiği Leyla Erbil son romanı ‘Tuhaf Bir Erkek’i bitirdikten sonra mektupları yayımlamaya karar vermiş.

İnsana “Böyle aşklar kaldı mı ki?” sorusunu sorduran mektuplardan sadece biri…

15 Mayıs 1954

Ankara

Leylâ, Canım,

Kayb, berbat ve sessizim… Sessiz ve dolu: Allahtan ki sen varsın. Yoksa halim korkunçtu.

Burası bir köy! Yakınlarımın bütün ısrar ve gayretine rağmen, hemen anneme gideceğim. Pazartesiye trendeyim. Eve gidince senin mektubunu bulmalıyım. Anneme ilk sorum o olacak zaten.

Sen nasılsın ömrüm? Son telefonda canını sıktım mı? Ben artık annenden korkmuyorum. Aksine onu, kendi annemmiş gibi seviyorum. Buna ne dersin?

Hınca hınç mısra doluyum. Kara ve yeşil fon, hepsinde hâkim. Biraz kendime geleyim, mendillerine, bluzlarına, yastığına mısralar serpeyim. Ha?

Fotoğrafındaki “hâlbuki…”yi hâlâ anlayabilmiş değilim. Anlatır mısın?

Bütün bunlar, beyhude biliyorum. Şaheser olan, benim uçakla oraya gelebilmemdir. Allah kahretsin, bu hastalık, bu rezaletler ve bu aile mecburiyetleri… Ne yapsam?

Gözlerinden öperim canım. En çok da burnundan… Gülme, ciddi söylüyorum.

Yarı parçan

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şiirleri sevdiren şairim Ahmed Arif lise çağlarından beri şiire olan tutkum üniversiteden sonra devam etti ve o gümbür gümbür dizelerin sahibi Ahmed Arif benim şaiirim oldu. Ve şimdi sevdiğine yazılı mektuplar kitap oluyor. Sevindim mi hayır , merak ediliyor tabiki kime yazılmış onca aşk dolu şiirler ama zaten çok sevip karşısındaki de çok sevilmiş. İstese Ahmed Arifte fotokopilerini biriktirir oğluda kitabını çıkarırdı. İstermiydi günün birinde özeline yüreğine aşkına yazılı olanları dünya alem okusun. Ben sevinemedim doğrusu ...Şiir yazmaz mektup yazardı aşkına diye düşündüm. Kitap çıkarsa alır mıyım almam ...İhanet gibi geldi bana..selamlarımla.

Tülay EKER 
 17.08.2013 17:52
Cevap :
Sizin bakış açınızla bakıldığında ve kalbinizde değerli şairimize duyduğunuz sevginizi hissedince yorumunuza katılmamak ve saygı duymamak mümkün değil. Ama yine de günümüzde tükenmiş olan mektup kültürünü hele de gerçek bir aşkla yazılmış olmalarından dolayı kitaplaştırılaca ( mektuplarin sahibinin izniyle) okumak için hala can atıyorum.   17.08.2013 23:38
 

Ben de Ahmet Arif'in dizelerinde hissedilen yoğun aşk duyguları kimin için yazılmış diye düşünüyordum. Bilmiyordum, ilk defa sizin blogunuzdan öğrenmiş oldum. Sevgilerle..

Nurbanu Kablan 
 16.08.2013 19:46
Cevap :
:) teşekkür ederim. O zaman bu yazı vasıtası ile tanıştığımıza memnun oldum.  17.08.2013 15:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 783
Kayıt tarihi
: 25.09.12
 
 

Gazeteci... Serbest olarak özel röportaj ve yazılar hazırlıyor. Pr. medya Danışmanı olarak çalışı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster