Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
592
 

İnanılmaz ama gerçek; din hayatı kolaylaştırıyor

İnanılmaz ama gerçek; din hayatı kolaylaştırıyor
 

Dindarın ne yapması gerekiyor? İbadetini yapacak, tarlasında çalışacak; yiyip, içip, yatıp, kalkıp ömrünü dolduracak ve ahrete intikal edecek. Örneğin dindar bir kimse için bilim gerekli mi? Bilim adamı olması lazım mı? Bilim adamı olup neyi ispat edecek? Zaten her şey ispatlı delili ortada. Dindara sanat da lazım değil. Resim yapsa günah, müzikle uğraşsa günah. Bizlerin elde etmek için kı… ımızı yırttığımız şeyler dindar için gerekli değil.

Bizim için maddi hayat tamam da maddenin dışına çıkınca işler karışıyor. Manevi âlem, ruhlar dünyası, metafizik, dünyanın sonu var mı, nasıl yaratıldık… İşin yoksa kafa patlat. Dindar “Allah bilir” diyor, tamam.

Dindar olsaydık hayatımız çok kolay olurdu. Herkese yaşamak için fazla bir şey gerekmediğinden belki dünyadaki bu kavga, gürültü de olmazdı. Ama sanırım bu sefer de cennete sen önce gireceksin, ben önce gireceğim diye kavga başlardı.

Dindara he deseydik Âdem’in torunu olacaktık. Araştırdık da noldu? Aslımız sümüklü maymuna çıktı. Ben o Darvin mi Pervin mi bir elime geçirsem!

Dindar için okumak tahsil yapmak da gerekli değil. Neyi öğrenecek ki. Bütün bilgi zaten nevi mahfuzda saklı. Allah’ı bildiğin zaman her şeyi bilmiş oluyorsun.

Öyle bir şeyler üretmek için kendini paralamaya da gerek yok. Dindar bir pardösüyle beş yıl yaşıyor. Yalnız o zaman insanlar ne iş yapacaklar? Kolay canım! Tanrı’ya dua ve şükür kıtaları kurarız!

Para para diye paralanıyoruz; dindar olsak paraya ihtiyacımız da olmayacak. Çünkü yardımlaşma var. Peygamber, komşusu aç iken tok yatan bizden değil demiş. Nasılsa çorbam gelecek; çalışmasam da olur.

Ya valla insanların aklına şaşıyorum. Din doğru olmasa bile ortada bu faydaları görülüyorken insanlık neden bu yola girmez ki. Dindarlık olduğu zaman mesela hırsızlık olmazdı. Adam dünyayı istemiyor ki zaten, çalıp da ne yapacak. Savaş da olmazdı. Kuru ekmek ona yetiyor, ne için savaşacak. 

Kim ne derse desin insanlığın kurtuluşu dinde. Moda yok, zevk yok, eğlence yok, yaşamak yok, ağlayıp dua edeceksin; oh ne güzel!

Ya en çok Sokrat efendiye acıdım. Adam ömrünü verdi yazdı, çizdi, düşündü sen al yüz yıllık alın teriyle kı… ını sil! İnsanlığa ışık tutan düşünceleri yerine Âdem ile Bademi yazsaydı mübarek zatların arasında adı zikrolunurdu hiç değilse. Hele de ampul baba Edison; insanlığa hizmet etmiş olabilir ama Müslümanlar için gereksiz bir icat. Biz karanlıkta otursak da fark etmez, Allah’ın nuru içimizi aydınlatır; elektiriğe ne gerek var ki!

Öyle mahkemeye falan da ihtiyacımız olmayacaktı; hırsızlık yapanın elini, küfredenin dilini keserdik olur biterdi. Her birimiz dört karı alırdık, işimiz görülürdü. Ama o zaman da Esma kadının bir erkek çocuğa karşılık dört kız doğurması gerekirdi ya neyse.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hemen tüm yazılarınız soyadınıza yakışır,Eflatun;'Korku köleliktir' demiş. Ben bu kadar cesur yüreği olan arkadaşları kutluyorum. Kıbrıs'tan sevgi ve selamlar.

Göksel47 
 07.09.2012 16:04
Cevap :
Eflatun doğru söylemiş de ben yeteri kadar cesur değilim sanki.Oysa bana cesaret o kadar lazım ki.  07.09.2012 16:57
 

Bu yazı afedersiniz ama dini yaşayanları, dinlileri aşağılamış biraz. Dindar olmayabilirsiniz. Şu da bir gerçek cennet ucuz değil, cehennem luzumsuz değil. Size kelime kelime cevap vermek isterdim inanın. Keza dinimle dalga geçilmesine müsamaha gösterem. Dinden bilim adamları çıkmamış mı? Yan gel yat mı din. Bizim dinimizde 3 günlük ömürde 2 gün çalışmak vardır. Yapmayın- etmeyin Esma kadın niye dört kız doğursun. İster beş doğurur, ister 1. Ama her dinli dört evlilik yapıyormuş gibi yazmışsınız. Dindar bir pardösüyle 5 yıl yaşarmış. Din mi emrediyor peki! Temiz olduğu takdirde niye giyildiği yere kadar giyilmesin. Yamarsın giyersin ayıp mı yamalı gezmek. Siz dinsizlere bakın. Onları eleştirin. Gerçek dindarlar bu yazınızı okumasın. Sizin dediğiniz dindar olamayan sınıfa.

İbrahim ARSLAN 
 07.09.2012 13:50
Cevap :
Ben çokça dini konularda yazarım ve hiçbirisinde aşağılama yoktur.Haşa ben kimim ki dini aşağılayım.Bu yazıda sadece algıları anlattım.Ben kendim inanç bakımından farklı bir yerde duruyorum ama İmam Gazalilerle,Muhammet Kutuplarla büyüdüm ben.Yani İslamı biliyorum.Bu konuda 10'a yakın yazılarım var ve ülkemde inananlar için gerçek İslam'ın tesisi için yazılar yazıyorum.Farklı şeyler söylediğim için size ters geliyor.Diğer din konusundaki yazılarıma da bakabilseniz hem değerli eleştrilerinizi de alırdım.Ben yazar değil dava adamıyım ve ülkemde bir düzen kurmaya çalışıyorum.Sayfalarımda geriye doğru giderseniz her 2-3 sayfada bir dinsel içerikli bir yazıya rastlayabilirsiniz.  08.09.2012 7:02
 

Her zaman açık açık kızmaya ne gerek var, 'bir Kalem böyle güzel konuşmuş ve inceden ama sert bir şekilde vurmuş' dersem yeridir Sn Turgut, kutluyorum. Saygılar, Selamlar

Yağız 
 27.08.2012 0:15
Cevap :
Teşekkür ederim.  27.08.2012 15:15
 

Ve işte birçok kişinin söylemek isteyipte dile dökemediği cümlelere tanık oluyoruz. Kaleminize kuvvet Sn Korkut. Saygılar, Selamlar

Yağız 
 26.08.2012 18:45
Cevap :
Yüreklendirici yorumunuza içten teşekkürler.  27.08.2012 15:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5704
Toplam yorum
: 14402
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster